Aktualności:

UWAGA:  - Upgrade do wersji 2.1.4 - zakończony... proszę o zgłaszanie ewentualnych błędów tutaj: http://www.ifar.pl/index.php/topic,5037.msg32648.html#msg32648

Menu główne

deklaracje rozliczeniowe ZUS

Zaczęty przez 000paula, Marzec 21, 2024,

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Justyna

Cytat: Leksandra w Marzec 22, 2024,Ja kojarzę to Tak: 1 jako symbol klasyfikacyjny dedykowane jest sprawom kadrowym, a deklaracje ZUA, ZWUA powstają przy nawiązywaniu/ustaniu stosunku pracy i są to dokumenty które informują ZUS jedynie o powstaniu/ustaniu obowiązku ubezpieczenia. To że firma zgłosiła nie przesądza o płatności składek.
Deklaracje RSA, RCA RZA, RPA dokumentują wyliczone i należne kwoty od pracownika na poszczególne ubezpieczenia społeczne. Deklaracje te są sporządzane na podstawie list płac - dlatego ja im przypisuję klasę III rzędu - rozliczanie płac i wynagrodzeń, tym samym nadając im taką samą kategorię archiwalną co dokumentacji płacowej.

A do tego na podstawie tych deklaracji często udzielamy różnych sprostowań/korekt na wniosek ZUS
Odwołujemy się tutaj do przykładowego wykazu akt ale mnie akurat obowiązuje rozporządzenie z 18 stycznia 2011 roku, gdzie te kategorie są dużo wyższe przynajmniej w tej części finansowej

Kiedyś Moja Pani z Archiwum Państwowego zwróciła mi uwagę że obecnie AP sprawdza wnioski do prakowania jedynie pod kątem czy w danym spisie nie ma dokumentacji archiwalnej lub takiej, która by ją interesowała z innego powodu. Cała odpowiedzialność od 2011 za niszczenie pozostałych rzeczy odpowiada kierownik jednostki, który składa oświadczenie że dokumentacja straciła wartość użytkową.

Ale dlaczego kwalifikujesz je na B50, skoro wszystkie te dane są w Płatniku? Są również na listach płać. Jest to powielanie dokumentacji

Rovan

Cytat: Barsa w Marzec 21, 2024,Ja w klasie 171 widzę coś zupełnie innego ;) a koleżanka o takie tematy pytała jak deklaracje do ZUS. Te rozliczenia składek o których Ty piszesz to chyba jednak dokumenty bardziej płacowe... Choć tak szczerze przy 171 jest mowa w uwagach o deklaracjach rozliczeniowych - może to mylić, bo jest bardzo bliskie tematowi z 3234, ale ja zawsze takie deklaracje klasyfikowałem pod klasami z 1 i nikt nigdy się nie czepiał. Tak samo jak do tego, że liczymy od daty dokumentu.
Ps. Notabene to listy płac też są niszczone licząc od ich daty, bo przecież to nie było kiedyś łączone w teczki imienne a tematycznie - miesiącami, nikt nie zawraca sobie głowy sprawdzić kiedy dana sobą przestała pracować... Bo to też byłaby bardzo żmudna praca. Dobrze chociaż, że ktoś w latach 90 wpadł na pomysł, żeby dla list płac. Gla kat. B50 a nie B12, bo niestety przez to ostania dużo ludzi ma problem z wyliczeniem emerytury.

Poza 171 w projekcie NDAP mamy jeszcze klasę:
3234        Rozliczenia składek na ubezpieczenie społeczne    B10    jak w klasie 1140*

*okres przechowywania dokumentacji dotyczącej stosunków pracy nawiązanych przed dniem
1 stycznia 1999 r. oraz w okresie po dniu 31 grudnia 1998 r. a przed dniem
1 stycznia 2019 r., w którym pracodawca nie złożył raportu informacyjnego kwalifikuje się do kategorii B50

Barsa

Lecz deklaracje to deklaracje - zgłoszenia, zmiany... Tymi w większości firm czy urzędów zajmują się kadry, czyli 1.
Rozliczenia to dla mnie jakieś dokumenty rozliczeniowe, które powstają w płacach.

Rovan

Dokładnie - deklaracje pod 171, a płatności składek pod 3234.

000paula

Czyli dla usystematyzowania, bo się już trochę pogubiłam.. nasze JRWA wygląda następująco :
171 zgłoszenia i wyrejestrowania (ZWUA, ZZA) B50
172 Deklaracje rozliczeniowe (RSA, RCA, RZA, DRA) B10
323 Listy płac (nie mamy kategorii 3234)
Nie złożyliśmy raportu do ZUS odnośnie pracowników zatrudnionych przed 01 stycznia 2019roku.
Czy tak jest dobrze i czy możemy spokojnie na podstawie tego brakować ?