przenoszenie spraw niezakończonych w danym roku do nowego spisu spraw

Zaczęty przez ew2870, Październik 03, 2022,

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

ew2870

Witam wszystkich serdecznie i proszę o pomoc.
Chciałabym wprowadzić w instrukcji kancelaryjnej, którą aktualizuję, zapis o możliwości przenoszenia spaw niezakończonych w danym roku do nowego spisu spaw z zachowaniem dotychczasowego znaku sprawy. Czytałam, że w takiej sytuacji praktykuje się zamieszczenie w ,,starym spisie spraw" adnotacji. Chciałabym zapytać co mogę tam wpisać?

inka

Znak sprawy pozostaje niezmienny do momentu zakończenia sprawy, bez względu na to ile lat trwa sprawa. Wszystkie pisma w danej sprawie trafiają do teczki, w której wszczęto sprawę i ją zarejestrowano. Poza tym znak sprawy wynika ze spisu spraw, więc nie przenosimy już zarejestrowanej sprawy do nowego spisu spraw. W nowym spisie spraw na nowy rok rejestrujemy nowe sprawy, które kolejno wpływają do danej jednostki.   

ew2870

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Niestety mam w strukturze organizacyjnej dział który przyznaje różne świadczenia, wnioski stron zapoczątkowują sprawy umieszczane kolejno w spisie spraw. Część z tych spraw kończy się w danym roku, a część dopiero po kilku latach. Jeśli np. dział chciałby oddać do archiwum sprawy z 2020, to część spraw na spisie będzie w tym roku zamknięta, a część będzie nadal w prowadzeniu. Czy więc okres dwóch lat przechowywania akt w dziale będzie się liczył od roku najpóźniej zakończonej sprawy na tym spisie? czy można oddać z tego spisu tylko sprawy zakończone w 2020?Wiem że kiedyś było praktykowane u was tworzenie na końcu roku spisu spraw nie według daty wpływu a według daty zakończenia sprawy i według tej kolejności przekazywano dokumentację do archiwum. Będę wdzięczna za wszelkie opinie w tej sprawie.

inka

Niestety musimy czekać aż zakończą się wszystkie sprawy i okres przechowywania liczymy od zakończenia ostatniej - dlatego na teczce podaje się daty skrajne. W mojej jednostce też niestety kiedyś rejestrowano sprawę dopiero gdy się zakończyła, czyli np. decyzję, ale na szczęście już tak nie robią. Wszystkie działania niezgodne z zasadami archiwistyki lub instrukcją kancelaryjną w przyszłości utrudniają odszukanie dokumentacji.

Temat który poruszasz już był na forum np.

http://www.ifar.pl/index.php/topic,2943.msg18815.html#msg18815

http://www.ifar.pl/index.php/topic,2109.msg12860.html#msg12860


ew2870

Dzięki za info. Widzę jednak że opinie są podzielone, gdyż z jednej strony musze czekać z oddaniem teczki do archiwum przez dwa lata od zakończenia ostatniej sprawy ze spisu. Z drugiej we wskazanym mi linku do dyskusji znalazłam taką opinie:

,,Jeżeli w danej teczce część spraw nie jest zakończona to nadal pozostaje na stanowisku pracy, w spisie spraw teczki przekazywanej do archiwum odnotowuje się ten fakt i sprawa załatwiona"

Czyli jak rozumiem jeśli prowadzę spis spraw z 2019 dla procedur ,,Niebieskie Karty" a jedna z nich trwała ponad do 2021, podczas gdy pozostałe skończyły się w 2019, to ta jednak sprawa przedłuży mi okres po którym mogę oddać akta do archiwum do 2024 r., czy na stanowisku pracy mogę zostawić tę jedną teczkę, a resztę spraw oddać do archiwum w 2022?

inka

Ja czekam, aż wszystkie sprawy będą zakończone i dopiero przyjmuję. Liczę dwa lata od zakończenia ostatniej sprawy. Jeśli naprawdę jest mało miejsca w Wydziale, to robię jedynie odstępstwo od dwuletniego przechowywania na stanowisku pracy. Ale najważniejsze, żeby przyjąć komplet dokumentacji, gdyż potem część spraw jest na jednym spisie zd-od, część na drugim i w konsekwencji trudniej odnaleźć sprawę.
Przejmując archiwum zakładowe miałam wiele spisów zd-od, gdzie w rocznikach były braki, które znajdowały się po kilku latach a np. wydział, który wtedy sprawą się zajmował, w momencie zdawania spraw już nie istniał. Dlatego jestem wyczulona na kompletność dokumentacji i prawidłowe opisy teczek.

ew2870

Największy problem mam ze sprawami, dot. przyznawania świadczeń na stałe klientom, są one na spisach spraw ze sprawami zakańczanymi w danym roku. Jeśli zdecydujemy się na zdawanie kompletnymi rocznikami (czyli jak rozumiem po zakończeniu wszystkich spraw ze spisu i upłynięciu dwuletniego okresu przechowywania akt w dziale) dział nie pomieści tych teczek w szafach.
W odnośniku do innego wątku na forum, który podano jako odpowiedź na moje zapytanie znalazłam taką informację: ,,przyjmowanie kompletnymi rocznikami dokumentacji spraw zakończonych do AZ oznacza, że przyjmuje się wszystkie zakończone sprawy w danym roku od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku.
Jeżeli w danej teczce część spraw nie jest zakończona to nadal pozostaje na stanowisku pracy, w spisie spraw teczki przekazywanej do archiwum odnotowuje się ten fakt i sprawa załatwiona.
Czy takie rozwiązanie faktycznie można zastosować i jak przekazać w takim wypadku do archiwum sprawy po ich zakończeniu wiele lat od przekazania spisu na którym były wykazane?

bozka

Rozumiem problem... my nie czekamy nie wiadomo ile do zakończenia wszystkich spraw. My w rejestrze w nowym roku wpisujemy te przeniesione z poprzednich lat z numerami bez zmian, potem nadajemy numery od 1 w danym roku.
W starym rejestrze wpisujemy, że akta przeniesione do kolejnego roku, jak na razie nie mieliśmy problemu z oszukaniem czegokolwiek