Aktualności:

Widzę, że część osób może mieć problemy z zalogowaniem/hasłami/zatwierdzeniem konta szczególnie z domen WP, Onet, Interia  - czytamy watek: http://www.ifar.pl/index.php/topic,5043.0.html i potem proszę tej sprawie o kontakt na priv rafal.magrys(na)gmail.com

Menu główne

Porządkowanie akt w archiwum teatru

Zaczęty przez Olusia19, Wrzesień 21, 2006,

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Olusia19

Witam!
Jestem nowa i myślę, że szczęśliwie trafiłam... Otóż mam problemy z teatralnym archiwum. Kontroler (z AP), który przybył kiedyś do naszego teatru zalecił pokopertowanie całego zasobu artystycznego tematycznie (wycinkiosobno, recenzje osobno itd), co zajęło sporo czasu. Następny chwyciwszy się za głowę zalecił coś innego - teczki opisane jak w instrukcji, ale też jakby nie potrafił określić o co mu chodzi. Dodatkowym problemem jest brak pomieszczenia. Właściwie to każdy dział prowadzi swoje dokumenty. Zbiór artystyczny jest specyficznym zasobem otwartym, do którego ciągle ktoś sięga. Czy są przepisy określające jak należy porządkować takie teatralne zbiory? W Dz.U. 2002 nr 167 poz. 135 trudno doszukać się "teatru". Jest to zakład pracy, ale zdjęcia, afisze, wszystko co dotyczy teatralnego tytułu, moim zdaniem winno być w kolejnych tomach. Gdzie szukać odnośnych przepisów?
Pozdrawiam serdecznie
OLUSIA

Tomek

Możesz spróbować skorzystać z:
http://www.ifar.lublin.ap.gov.pl/ifarforum/viewtopic.php?t=492

wprawdzie to dopiero projekt ale na pewno zbyt dużych zmina w nim nie będzie a za punkt wyjścia do porządkowania zasobu może posłużyć.

Hanna Staszewska

Nie propagujmy projektu tych wskazówek wśród archiwistów zakładowych :!:  :!:  :!:
Jest to dokument wyjątkowo nieporządnie przygotowany, pełen nielogiczności, niejasności, sprzeczności itd... I miejmy nadzieję, że zostanie poprawiony...
A poza tym nie sądzę, żeby mógł się jakoś przydać w trakcie porządkowania archiwum zakładowego, bo przecież dotyczy materiałów ulotnych przechowywanych w archiwach państwowych.

Jarek

Olusiu, a czy macie instrukcję kancelaryjną i wykaz akt? To podstawowa rzecz.
Jarek Orszulak

dziunia

http://www.archiwum.krakow.pl/archiwum.php?l=pol&ident=4_0_0_a#gora

http://isip.sejm.gov.pl/prawo/index.html

http://www.abc.com.pl/serwis/akty_prawne.php

odwiedź Pana Archivariusa na http://republika.pl/archivarius/

http://free4web.pl/3/1,49682,72477,Threads.html;jsessionid=2FD9848B046AC99F55108C6C1C674615 to FORUM m.in. o archiwum zakładowym

wpisz w GOOGLE zdanie "archiwum zakładowe" - jest dużo publikacji instrukcji archiwów zakładowych z gmin, uczelni, publikowane są jako HTML czyli zwykła strona interenetowa lub plik PDF (AcrobatReader)

a tak wogóle to poszukaj kursu Pierwszego Stopnia Archiwisty Zakładowego gdzieś w pobliżu (mój był za 500,- zł a w Krakowie jest za 800,- zł) następny stopień wtajemniczenia jest już powyżej 1000,- zł

kolo

trochę górnictwo, ale podepnę się pod temat

Mamy hasło dokumentacja wystawionych sztuk, realizacja - w teczce znajdujemy afisze, ulotki, recenzje, zdjęcia, scenariusz itp. Pytanie następujące: o ile ilość recenzji, zdjęć jest różna o tyle scenariusz mamy np. jeden, a ile winno być ulotek, afiszy itp.? 3?

kolo

czy ktokolwiek mógłby mi odpowiedzieć na pytanie ile egzemplarzy tego samego afiszu czy ulotki powinno znajdować się w teczce? z tego co wiem to 3 szt. ale chciałbym się upewnić

Wojciech Woźniak

Witam,
zgodnie z Decyzją Nr 12 Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych z dnia 9 marca 2007 r. w sprawie wprowadzenia wskazówek metodycznych dotyczących zasad gromadzenia i opracowania materiałów ulotnych w archiwach państwowych:

13.1. W zbiorach (zespołach) materiałów ulotnych przechowuje się nie więcej, niż trzy egzemplarze danego materiału ulotnego, z których egzemplarz pierwszy jest egzemplarzem zabezpieczającym (?archiwalnym?), którego nie udostępnia się użytkownikom, egzemplarze drugi i trzeci są egzemplarzami użytkowymi przeznaczonymi do udostępniania. Pozostałe egzemplarze są egzemplarzami ponadnormatywnymi.

(...)
13.2. Decyzję o sposobie postępowania z egzemplarzami ponadnormatywnymi pozostawia się komisji metodycznej archiwum. Dopuszcza się brakowanie lub przekazywanie egzemplarzy ponadnormatywnych innym zainteresowanym nimi podmiotom.

pozdrawiam
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

kolo

o to właśnie chodziło, dziękuję za odpowiedź