Rzeczowy wykaz akt - jak napisać nowy wykaz?

Zaczęty przez Joker, Sierpień 23, 2005,

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Joker

Witam

Jestem na etapie pisania nowego Rzeczowego Wykazu Akt dla instytucji w której pracuje. stary pochodzi z 1996 r. i jest daleko niedoskonały. Mam pytanie: Gdzie mozna by było pozyskac informacje a propo zasad klasyfikacji dokumentów przechowywanych na nosnikach elektronicznych (dyskietkach, CD-romach, DVD itp.) Czy znacie moze jakies Rzeczowe Wykazy Akt zamieszczone w Internecie (np linki) w których symbole kwalifikacji akt przekroczyły liczbe 5? W rozporządzeniu Ministra Kultury z 16 wrzesnia 2002 r. Symbol kwalifikacji akt konczy sie na liczbie 374. jak wiemy od tego czasu upłyneły juz 3 lata  i powstały prawdpopodobnie nowe symbole okreslajace nowopowstajaca dokumentacje. Z góry dziekuje za informacje.

Archiwista z Pomorza

1. Co rozumiesz Jokerze przez "klasyfikację dokumentów przechowywanych na nosnikach elektronicznych"? Nośnik "informacji" nie jest podstawą do klasyfikacji a tym bardziej kwalifikacji dokumentu.
2. Nie widziałem jeszcze wykazow akt z sześciocyfrowymi symbolami klasyfikacyjnymi.
3. Przykładowy wykaz akt z roku 2002 jest wykazem przykladowym. Każda firma (instytucja) powinna mieć wykaz dostosowany do swoich potrzeb z klasami obejmującymi działalność merytoryczną - od klasy 4.

Pozdrawiam

muniekdm

Postanowiłem tu napisać bo moja sprawa dotyczy stworzenia rzeczowego wykazu akt dla Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Wiadomo, że jest dostępna przykładowa klasyfikacja i na niej trzeba się oprzeć. Tylko co dalej. Czy można się wspomagać tymi wykazami z rozporządzenia PRM z 2011r., bo generalnie nie obowiązują one PINB.

MarcinP

Jeżeli przykładowy wykaz akt dla PINB opublikowany na stronie NDAP okazuje się niewystarczający, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby posiłkować się wykazem akt będącym załącznikiem do rozp. z 18.I.2011 r. Ostatecznie i tak całość zostanie zweryfkowana przez właściwe miejscowo archiwum państwowe. W zakresie klas dla akt typowych również na stronie NDAP znajduje się przykładowy wykaz.

Joanna000

Podepnę się pod wątek.
Pracuję w Gimnazjum. JRWA, instrukcja kancelaryjna zostały zatwierdzone przez  AP w 2007. (jeszcze zanim zaczęłam pracę w/w placówce). Do dnia dzisiejszego nie zostało nic w tych dokumentach zmienione, uaktualnione etc. Problem polega na tym, że JRWa jest dość "skromne", słabo rozbudowane. Pracownicy tworzą dokumentację, której nie mogą podpiąć pod żadne hadła klasyfikacyjne zwarte w JRWA.
Dodam, że wykaz akt aktualnie istniejący ma w sobie dużo nieścisłości, hasła są ogólnikowe i niektóre z haseł klasyfikacyjnych przypisane są do nieodpowiednich symboli klasyfikacyjnych.
Moje pytanie brzmi czy jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest rozbudowa JRWA?
Czy mogę stworzyć nowy JRWA?
Dziękuję za wszelkie informacje.

MarcinP

Cytat: Joanna000 w Luty 25, 2014,
Moje pytanie brzmi czy jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest rozbudowa JRWA?
Czy mogę stworzyć nowy JRWA?
Nic nie zabrania opracowania nowego wykazu, a także rozbudowy poprzedniego o nowe symbole klasyfikacyjne i hasła. Należałoby się również zastanowić nad aktualnością obowiązującej instrukcji kancelaryjnej i instrukcji w sprawie działania składnicy akt.
Przydatny link:
http://www.archiwa.gov.pl/pl/zarzadzanie-dokumentacja/instrukcje-i-wykazy-akt/2933-przykadowa-klasyfikacja-i-kwalifikacja-dokumentacji-dla-ronych-podmiotow.html

MarcinP

Oczywiście cała procedura tworzenia nowego wykazu musi odbywać się pod nadzorem właściwego miejscowo archiwum państwowego. Wpierw należałoby zwrócić się do nich o poradę.  :)

Joanna000

Wydaje mi się, że chyba lepszym rozwiązaniem będzie stworzenie nowego wykazu akt (ze względu na niepoprawne w niektórych przypadkach nadawanie w jrwa symboli i haseł klasyfikacyjnych w aktualnym wykazie, nie chcę zrobić sobie bałaganu przy rozbudowie), oczywiście instrukcją kancelaryjną też będę musiała się zająć. Z pracownikiem AP  też już wstępnie rozmawiałam, także dziękuję za info.