Aktualności:

UWAGA:  - Upgrade do wersji 2.1.4 - zakończony... proszę o zgłaszanie ewentualnych błędów tutaj: http://www.ifar.pl/index.php/topic,5037.msg32648.html#msg32648

Menu główne

porządkowanie wycinków prasowych - kat. A

Zaczęty przez Edyta, Styczeń 06, 2006,

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Edyta

Mam pytanie dotyczące wycinków prasowych, a mianowićie jak je przygotować? czy wycinki powinno się na coś nakleić (jeżeli tak to czym, żeby nie zniszczyć?), czy może je wykserować i te kserówki wpiąć i ponumerować w teczce? czy może wcięte z gazety w wpiąć w teczkę dziurawiąc jeszcze przy okazji i ponumerować?? Jak prawidłowo przygotować teczkę kat. A z wycinkami prasowymi (dotyczącymi pracy własnej jednostki)??? Chodzi mi o porady techniczne.
Pozdrawiam

d.kostyra

Witam
Cytat: "Edyta"Mam pytanie dotyczące wycinków prasowych, a mianowićie jak je przygotować? czy wycinki powinno się na coś nakleić (jeżeli tak to czym, żeby nie zniszczyć?)

Najlepszy sposób, to wycinać teksty i naklejać na białe kartki, opisując z jakiej gazety pochodzą, datę wydania, stronę i nazwisko autora lub pseudonim. Wycinki prasowe najlepiej gromadzić w teczkach, które systematyzujemy wg tytułu gazety, w którym pojawił się artykuł.

Czy będzie Pani kserować, czy wycinać nie znaczenia. Nie polecam wpinania całej gazety, bo to wprowadza bałagan.

Teczka powinna zawierać ponumerowane strony z wycinkami prasowymi i warto prowadzić skorowidz artykułów w układzie alfabetycznym. W teczce wycinki gromadzimy w układzie chronologicznym.


Są inne sposoby, mniej pracochłonne.

Redakcje wydają i udostępniają gazety w formie elektronicznej (pliki PDF). Można wtedy przechowywać elektronicznie pliki PDF z wycinkami artykułów dot. własnej jednostki.


, czy może je wykserować i te kserówki wpiąć i ponumerować w teczce? czy może wcięte z gazety w wpiąć w teczkę dziurawiąc jeszcze przy okazji i ponumerować?? Jak prawidłowo przygotować teczkę kat. A z wycinkami prasowymi (dotyczącymi pracy własnej jednostki)??? Chodzi mi o porady techniczne.
Pozdrawiam

glucio

Cytat: d.kostyra w Styczeń 15, 2006,
Witam
Cytat: EdytaNajlepszy sposób, to wycinać teksty i naklejać na białe kartki, opisując z jakiej gazety pochodzą, datę wydania, stronę i nazwisko autora lub pseudonim. Wycinki prasowe najlepiej gromadzić w teczkach, które systematyzujemy wg tytułu gazety, w którym pojawił się artykuł.

Czy będzie Pani kserować, czy wycinać nie znaczenia. Nie polecam wpinania całej gazety, bo to wprowadza bałagan.

Zastanawiam się, czy użycie kleju do wycinków prasowych nie spowoduje widocznego uszkodzenia tychże za jakiś czas (cienki papier gazetowy=przetłuszczenia i przebarwienia) a co za tym idzie problemów z przekazaniem do AP? Mam podobny dylemat: dwa opasłe segregatory wycinków prasowych poukładanych w plastikowe koszulki, kat. A, symbol 063 i muszę coś z tym zrobić. Lepszym sposobem wydaje się kserowanie wycinków ale ksero to jednak kopia oryginału egzemplarza wydawnictwa. Nie mam praktyki z tym casusem, stąd moje refleksje i pytanie.

Bolek

Najlepiej wycinka prasowe chronologicznie wkleić do jakiegoś zeszytu, albo nakleić na luźne kartki a potem zszyć i włożyć w teczkę. Strony ponumerować, nazwać całość zgodnie z wykazem i przekazać do AZ.
prawy obrońca lewego słupka

Robert2000

A trzeba przeszywać wycinki prasowe? A jeśli już - to może włożyć do koperty, a kopertę zszyć i ponumerować?

Bolek

prawy obrońca lewego słupka

szerka

Witam,
Porządkuję wycinki prasowe - materiał archiwalny. Część z nich to ksera, część to jedna kartka z gazety lub cała gazeta.
Są jednak przypadki, gdy zostawiając jedną kartkę, w przyszłości przeglądający nie będzie wiedział jaki tytuł, że o dacie nie wspomnę.
W takim wypadku, zostawiam kartkę w całości lub nawet całą gazetę - moim zdaniem, dopisywanie ręcznie tytułu i daty to moja nieuprawniona ingerencja.
Czy się mylę ??????

Śpioszek

Opis archiwalny nigdy nie jest nieuprawnioną ingerencją   :P

szerka

Zgoda, ale co zrobić, gdy posiadam kilka stron pozbawionych tytułu i dat - sam nie wiem co to za gazeta. Jeżeli zostawię jedną kartkę, to wówczas za lat kilkadziesiąt kto odgadnie ???? Przy kilku karkach jakiegoś tam czasopisma jest szansa.
Wracając do ingerencji, moim zdaniem pozostawienie kilku kartek dla zachowania oryginalnego tytułu i daty jest o wiele bardziej sensowne, niż moje dopiski.
I jeszcze jedno. Gazeta ma 10 stron. Na pierwszej jest zajawka, na 4 sedno, na 9 zakończenie artykułu. To wówczas mam wyciąć zajawkę ze strony pierwszej, z 4 strony rozwinięcie artykułu i z 9 zakończenie. Nie lepiej zostawić całą gazetę ?