Autor Wątek: System EZD podstawowy, a nie dokonywanie rejestracja w RPW faktur  (Przeczytany 160 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marta

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 2
Dzień dobry,
Mamy EZD PUW jako system podstawowy. Jesteśmy świeżynkami w użytkowaniu systemu gdyż weszliśmy w niego z początkiem 2024 r. Aktualnie każda wpływająca do mojej jednostki faktura jest rejestrowana w rejestrze przesyłek wpływających (RPW) i w przypadku wpływu papierowego, odwzorowana cyfrowo i przekazywana do Księgowości. Klasa na faktury jest prowadzona papierowo. Moje pytanie jest, czy błędem byłoby nie rejestrowanie faktur w ogóle w RPW? Myślałam, aby z systemu księgowego zrobić system dziedzinowy, w którym byłyby rejestrowane wpływające faktury. Czyli omijały by kancelarię. Zakładam, że rejestrowanie faktur w RPW ale nie robienie jej skanu było by też jakąś opcją. Czy u kogoś z Państwa funkcjonują takie rozwiązania albo czy wg Państwa są one możliwe do wdrożenia?
Jeśli to forum nie jest miejscem na takie pytanie, przepraszam.
Pozdrawiam,
Marta
 

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Cytuj
czy błędem byłoby nie rejestrowanie faktur w ogóle w RPW? Myślałam, aby z systemu księgowego zrobić system dziedzinowy, w którym byłyby rejestrowane wpływające faktury
Jeśli faktury będą rejestrowane i prowadzone w systemie dedykowanym, wówczas nie ma obowiązku rejestracji ich wpływów w RPW.
Pamiętaj tylko, że wówczas tych faktur nie będzie w ogóle w EZD.

Cytuj
Zakładam, że rejestrowanie faktur w RPW ale nie robienie jej skanu było by też jakąś opcją. Czy u kogoś z Państwa funkcjonują takie rozwiązania albo czy wg Państwa są one możliwe do wdrożenia?
Generalnie jestem zwolennikiem skanowania wszystkich wpływów, nawet gdyby koniec końców zostały zaklasywikowane do klas "czerwonych". Z tej prostej przyczyny, że pracownik punktu kancelaryjnego nie może decydować za pracownika merytorycznego do jakiej klasy docelowo trafi dokument.
Natomiast w przypadku dokumentów takich jak faktury ich docelowa klasyfikacja nie powinna budzić wątpliwości, zatem można by przyjąć proponowane przez Ciebie rozwiązanie.

Offline arch*

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 20
Cytuj
czy błędem byłoby nie rejestrowanie faktur w ogóle w RPW? Myślałam, aby z systemu księgowego zrobić system dziedzinowy, w którym byłyby rejestrowane wpływające faktury
Jeśli faktury będą rejestrowane i prowadzone w systemie dedykowanym, wówczas nie ma obowiązku rejestracji ich wpływów w RPW.
Pamiętaj tylko, że wówczas tych faktur nie będzie w ogóle w EZD.
Bardzo często systemy dedykowane nie mają opcji archiwizacji. Kiedyś ta dokumentacja, prowadzona papierowo, zejdzie do archiwum. W EZD nie będzie po niej śladu.