Autor Wątek: Baza SKAN  (Przeczytany 8598 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bogusława Deryło

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 159
Baza SKAN
« dnia: Czerwiec 23, 2006, »
Kto obecnie zajmuje się w NDAP koordynowaniem pracy z tą bazą, bo p. Iza Mazur juz tam nie pracuje. Rozpoczynam pracę z tą bazą i mam parę wątpliwości

Offline Anna Laszuk

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 161
Baza SKAN
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 24, 2006, »
Skoro umieścił Pan pytanie na Forum dyskusyjnym, nie kierując go bezpośrednio do NDAP, wydaje się, że chce Pan podyskutować w szerszym gronie. Proponuję wpisać tutaj nurtujące Pana pytania, aby mogły wypowiedzieć się różne osoby mające doświadczenie w użytkowaniu bazy SKAN. 29-30 czerwca będzie spotkanie zespołu Informatyka i Archiwa, na którym też możemy omówić te wątpliwości.

Offline Iza Mazur

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 2
Baza SKAN
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 26, 2006, »
Witam,
Zostalam wywolana do tablicy. Owszem, nie pracuje juz w NDAP, ale z przyjemnoscia pomoge, o ile bede w stanie, jesli pojawia sie problemy z bazami danych.
Sama bede moze miala pytania o dokumentacje techniczna (powykonawcza) - ale w innym dziale.

Pozdrawiam z sektora prywatnego
Iza Mazur
img]http://www.danasoft.com/sig/Erduredd.jpg[/img]

Offline Bogusława Deryło

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 159
Baza SKAN
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 27, 2006, »
Mam jedną generalną uwagę do tej bazy. Nie można do niej wpisać informacji o kopiach skanu tej samej strony jakiegoś dokumentu. A przecież powinniśmy przechowywać skany dla bezpieczeństwa na dwóch różnych nośnikach i trzeba to gdzieś zaznaczać, najlepiej by było od razu w jednej bazie. Poza tym może istnieć również kopia użytkowa danego dokumentu, np. o polepszonej ostrości lub kontraście i też powina być o niej informacja w bazie.
Przydatna byłaby też możliwośc zamieszczania w bazie informacji o skanach z książek i o skanach  dokumentów z archiwów obcych (np. zagranicznych), które można wykorzystywać np. do celów popularyzatorskich.  
Mam też problem z rozmiarem w dpi: we właściwościach dokumentu podawana jest ona oddzielnie jako rozdzielczość w poziomie (np. 200) i w pionie (np. 200), a w materiałach z NDAP dot. skanowania zawsze podawana jest jedna wartość (np. minimum 600 dpi) - nie wiem czy to ma jakieś znaczenie czy nie. W przykładowych wpisach do bazy nie podano żadnego przykładu.
Z góry dziękuję za informacje, szczególnie w tej ostatniej kwestii.
Bogusława Deryło

Offline Bogusława Deryło

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 159
Baza SKAN
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 07, 2006, »
Przydałaby się też w bazie rubryka na rozmiar pliku w bajtach, bo pliki w TIFFie są bardzo duże i informacja o ich wielkości byłaby bardzo przydatna.

Offline Anna Laszuk

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 161
Baza SKAN
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 10, 2006, »
Dzięki za konkretne pytania. Na razie kilka uwag, może będą inne od użytkowników:

Cytat: "Bogusława Deryło"
Nie można do niej wpisać informacji o kopiach skanu tej samej strony jakiegoś dokumentu. A przecież powinniśmy przechowywać skany dla bezpieczeństwa na dwóch różnych nośnikach i trzeba to gdzieś zaznaczać, najlepiej by było od razu w jednej bazie. Poza tym może istnieć również kopia użytkowa danego dokumentu, np. o polepszonej ostrości lub kontraście i też powina być o niej informacja w bazie.


Nie chodzi tu zatem o inny skan tej samej strony, bo ten opisywany jest jako osobny plik z wypełnianym polem "numer skanu". Brakuje miejsca na opisanie miejsca przechowywania drugiej kopii - czy o to chodzi? A kopię użytkową można opisać jako inny skan tej samej strony, tylko wtedy potrzebne byłoby dodatkowe pole na opisanie, czym różni się ona od poprzedniej...

Cytat: "Bogusława Deryło"
Przydatna byłaby też możliwośc zamieszczania w bazie informacji o skanach z książek i o skanach  dokumentów z archiwów obcych (np. zagranicznych), które można wykorzystywać np. do celów popularyzatorskich.  


To nie było brane pod uwagę, jako że baza miała w założeniu służyć do ewidencji kopii cyfrowych własnego zasobu archiwalnego. Analogicznie, do czego innego służy FILMIK,  a do czego innego MIKROFILM.

Cytat: "Bogusława Deryło"
Przydałaby się też w bazie rubryka na rozmiar pliku w bajtach


O rozmiarze w bajtach była mowa na etapie przygotowania bazy, ale zrezygnowano z tego uznając, że kolejne pole będzie wymagało czasu na jego wypełnienie, a nie jest to informacja, bez której nie można się obejść.

I przepraszam, że zrobiłam z Pani pana Bogusława!

Ann Laszuk

Offline Jan Szczygieł

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 6
Baza SKAN
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 11, 2006, »
Cytat: "Anna Laszuk"


O rozmiarze w bajtach była mowa na etapie przygotowania bazy, ale zrezygnowano z tego uznając, że kolejne pole będzie wymagało czasu na jego wypełnienie, a nie jest to informacja, bez której nie można się obejść.

Rozmiar pliku w Bajtach może być automatycznie pobierany z pliku.

Offline Jan Szczygieł

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 6
Baza SKAN
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 11, 2006, »
Cytat: "Bogusława Deryło"

Mam też problem z rozmiarem w dpi: we właściwościach dokumentu podawana jest ona oddzielnie jako rozdzielczość w poziomie (np. 200) i w pionie (np. 200), a w materiałach z NDAP dot. skanowania zawsze podawana jest jedna wartość (np. minimum 600 dpi) - nie wiem czy to ma jakieś znaczenie czy nie.

generalnie powinna być podawana rozdzielczość pozioma i pionowa, ale ponieważ używamy kwadratowych pixeli, wystarczy podać jedną wartość.  600dpi oznacza 600x600dpi

kocibrzuch

  • Gość
Baza SKAN
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 11, 2006, »
Cytat: "Bogusława Deryło"
Przydałaby się też w bazie rubryka na rozmiar pliku w bajtach, bo pliki w TIFFie są bardzo duże i informacja o ich wielkości byłaby bardzo przydatna.


Czemu? Wystarczy wiedzieć, chyba(?), że pliki w tiffach są baaardzo duże, en masse.

Offline Jan Szczygieł

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 6
Baza SKAN
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 11, 2006, »
Cytat: "kocibrzuch"
Cytat: "Bogusława Deryło"
Przydałaby się też w bazie rubryka na rozmiar pliku w bajtach, bo pliki w TIFFie są bardzo duże i informacja o ich wielkości byłaby bardzo przydatna.


Czemu? Wystarczy wiedzieć, chyba(?), że pliki w tiffach są baaardzo duże, en masse.


problem w tym że nie wystarczy wiedzieć... plik 300dpi 24b A4 zajmuje ok 25MB w tiff (bez kompresji) i jest dobry do wydruku przyzwoitej jakości, jednak podobny wydruk otrzymamy z pliku jpg, który ma te same parametry, lecz zajmuje 2-3MB (różnica w wadze pliku wynika z kompresji stratnej i zależna jest od treści, czyli obrazu kompresowanego), tak więc waga pliku w formacie jpg nie daje nam żadnej informacji do czego dany plik się nadaje w odróżnieniu do plików tiff, których waga wprost przenosi się na parametry skanu.

Offline Bogusława Deryło

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 159
Baza SKAN
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 12, 2006, »
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Faktycznie, kopii użytkowej skanu można nadać inny numer i wpisać do bazy.
Pozostaje problem kopii zapasowych. W tej chwili wszystkie posiadane przez nasze AP skany (około 130) mieszczą się na dysku twardym jednego z komputerów, ich kopie są na kilku płytach u mnie w szafce, a ja jeszcze jestem w stanie podać z pamięci, co jest zdygitalizowane i gdzie to jest zapisane, ale za 2-3 lata dysk będzie na pewno za mały, płyty bedą gdzieś w magazynie, w mojej pamięci pojawią się luki i  baza danych będzie jedynym sposobem na odszukanie czegokolwiek. Dlatego uważam, że powinna być w bazie osobna rubryka na informacje o miejscu przechowywania kopii zapasowych, podobnie jak na informacje o bajtach, żeby bez odszukiwania pliku wiedzieć, czy np. zmieści sie on jeszcze na płycie lub dysku. W pszyszłosci takie informacje oszczędzą więcej czasu, niz dzisiaj zajmie ich wpisanie. Na razie informacje o bajtach wpisuję w "Uwagach".