Autor Wątek: GWARANCJE - ZAMÓWIENIA PUBLICZNE - OKRES PRZECHOWYWANIA  (Przeczytany 296 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Aleksandra

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 109
Witam,
mam pytanie odnośnie porządkowania i przechowywania dokumentacji dot. zamówień publicznych i znajdujących sie w tych sprawach gwarancji.
Przykładowo, w 2019 r.  toczyło sie postępowanie na zakup drukarki. Logistyka założyła sprawę, w sprawie jest zaproszenie do składania ofert, oferty itd. Została wybrana firma, zakupiono drukarkę, na drukarkę jest gwarancja 10 lat. Jak zarchiwizować taką sprawę? Sprawa jako taka, w 2022 r. powinna zostac przekazana do AZ, ale mamy w niej tę nieszczęsna gwarancję... czy w związku z tym powinno sie uznać, że sprawa zakonczy się dopiero po wygasnięciu gwarancji, czyli w 2029 r.? i dopiero od tej daty liczyc będziemy kategorie archiwalną? czy może powinno się do tej sprawy włożyć jedynie kopię tej gwarancji, oddać w tym 2022 r. sprawę do AZ, a same gwarancje przechowywać osobno i oddawać samodzielnie (pod jakim JRWA?) do AZ?...

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: GWARANCJE - ZAMÓWIENIA PUBLICZNE - OKRES PRZECHOWYWANIA
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 02, 2023, »
Ja zawsze zalecam aby oryginał gwarancji wyłączyć z akt sprawy i przenieść od odrębnego zbioru gwarancji (analogicznie jak w postępowaniu z fakturami).
Niektóre JRWA mają w tym celu stworzoną specjalną klasę z hasłem "karty gwarancyjne" lub podobnym.
Jeśli w Twoim wykazie brak tego typu hasła, zawsze można taki zbiór założyć w ramach klasy właściwej dla gospodarki materiałowej, np w JRWA z 2011 r. dla gmin proponowałbym klasę 2613 - "Eksploatacja środków trwałych i przedmiotów nietrwałych". Okres przechowywania liczymy od wygaśnięcia gwarancji.

W aktach sprawy zamówienia publicznego można pozostawić kopię/drugi egzemplarz gwarancji.

Offline Aleksandra

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 109
Odp: GWARANCJE - ZAMÓWIENIA PUBLICZNE - OKRES PRZECHOWYWANIA
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 02, 2023, »
Dziękuję, czyli mój tok rozumowania był słuszny :)