Autor Wątek: karty wynagrodzeń - jak przechowywać ?  (Przeczytany 616 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline 000paula

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 14
karty wynagrodzeń - jak przechowywać ?
« dnia: Luty 22, 2023, »
Witam. O ile karty wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na umowę o pracę są oczywiste, o tyle pytanie pojawia się przy umowach zlecenie. Jednostka jest gminnym ośrodkiem sportu, w związku ze specyfikacją działalności, zatrudniamy trenerów, sędziów, pomoc medyczną etc. Zazwyczaj są to umowy co miesiąc lub np. na okres rozgrywkowy ligi jesiennej dajmy na to na 3 miesiące. W jaki sposób przechowywać karty wynagrodzeń takich "pracowników", skoro umowa zawierana cyklicznie co miesiąc, jak liczyć czas przechowywania ? Z góry dziękuję za pomoc.

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: karty wynagrodzeń - jak przechowywać ?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 22, 2023, »
Zgodnie z art. 125 ust. 4 - 4b ustawy o emeryturach i rentach, czyli
- przez okres 50 lat od dnia zakończenia przez ubezpieczonego pracy u danego płatnika, lub
- przez okres 10 lat od końca roku kalendarzowego, w którym ubezpieczony zakończył pracę u danego płatnika składek, w przypadku ubezpieczonego zgłoszonego u danego płatnika składek do ubezpieczeń po dniu 31 grudnia 2018 r., lub
- przez okres 10 lat od końca roku kalendarzowego, w którym został złożony raport informacyjny (w przypadku ubezpieczonego zgłoszonego u danego płatnika składek do ubezpieczeń przed 1 stycznia 2019).

Nie ma tu znaczenia liczba zawartych z danym zleceniobiorcą umów - okres przechowywania całości dokumentacji płacowej zleceniobiorcy liczymy od zakończenia ostatniej z nich.

Offline 000paula

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 14
Odp: karty wynagrodzeń - jak przechowywać ?
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 22, 2023, »
ok, dziękuję za artykuł - zapisany w ramkę :) a co z kartami, w których nie były odprowadzane składki tylko sam podatek ? Jak się do tego odnieść ?

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: karty wynagrodzeń - jak przechowywać ?
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 22, 2023, »
Przyjąłbym 10-letni okres przechowywania - taki jak dla umów cywilnoprawnych bez ZUS.
Czas przechowywania liczyłbym w tym przypadku od roku wygaśnięcia danej umowy, której karta dotyczy.