Autor Wątek: Lokal archiwum - przestrzeń na dokumentację pracowniczą  (Przeczytany 628 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline agapoli89

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 17
Czy istnieje jakiś przepis mówiący o tym, że dokumentacja pracownicza musi być przechowywana w zamkniętych, metalowych szafach? Ja wiem tylko, że musi być odpowiednio zabezpieczona przed kradzieżą i zniszczeniem, ale wydaje mi się że jeżeli lokal archiwum daje taką gwarancję to szafy nie są potrzebne. Słyszałam jednak też inną opinię. Jak jest u Was? Z góry dziękuję

Offline Michał Szot

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 36
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Lokal archiwum - przestrzeń na dokumentację pracowniczą
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 10, 2021, »
Magazyn archiwalny, spełniający wymagania określone instrukcją archiwalną jest odpowiednio przygotowany do przechowywania zarówno akt osobowych jak i dokumentacji płacowej, na zwykłych regałach. Nie potrzeba do tego żadnych specjalnych szaf. Przynajmniej tak wynika z mojego doświadczenia w dwóch dużych archiwach zakładowych nadzorowanych przez AAN. Archiwum państwowe nie zwróciło na to żadnej uwagi w dokumentach z kontroli.

W tym wypadku skupiłbym się też na budowaniu odpowiedniego wizerunku archiwum zakładowego, kadry powinny być przekonane, że dokumentacja jest bezpieczna i w każdej chwili dostępna w razie potrzeby jej wypożyczenia. Wtedy nie będzie problemów z wątpliwościami, czy aby na pewno archiwum to właściwe miejsce na przechowywanie "ważnej dokumentacji" :)

Offline EwelinaP

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 392
  • Płeć: Kobieta
Odp: Lokal archiwum - przestrzeń na dokumentację pracowniczą
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 10, 2021, »
Jeśli są przepisy mówiące o przechowywaniu dokumentacji osobowej, to dotyczy to przechowywania na stanowiskach pracy. W archiwum takie dokumenty przechowywane są jak każde inne.

Offline agapoli89

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 17
Odp: Lokal archiwum - przestrzeń na dokumentację pracowniczą
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 11, 2021, »
Dziękuję :)

Offline Szymon

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 17
Odp: Lokal archiwum - przestrzeń na dokumentację pracowniczą
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 22, 2024, »
a czy ktoś się orientuje czy magazyn archiwum zakładowego, może być połączony z magazynem na bibliotekę (zasób biblioteczny, fizycznie osobne regały biblioteka, odrębne dla dokumentacji AZ), czy są jakieś przepisy zabraniające takiego połączenia? nie wiem jak wyjaśnić kierownictwu jednostki, że to zły pomysł i nie można tak łączyć zasobów w jednym pomieszczeniu; nie podlegamy pod rozporządzenie z 2011 r. , archiwista nie jest po kursie bibliotecznym i nie ma w zakresie prowadzenia biblioteki instytucji 
   

Offline peter7712

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 33
Odp: Lokal archiwum - przestrzeń na dokumentację pracowniczą
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 25, 2024, »
Jeżeli podlegacie pod AP to pewnie macie instrukcję archiwalną.
 Raczej w każdej był zapis że nie mogą być przechowywane rzeczy nie będące na stanie archiwum. Ja już w innej branży aktualnie, ale pamiętam że wystarczyło żeby kierownictwo przekonać że nie można dołożyć magazynu do archiwum.