Autor Wątek: Materiały archiwalne aktowe a materiały na nośnikach - przekazywanie  (Przeczytany 10345 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dory

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 383
Pracuję w instytucie naukowym PAN, u nas obowiązuje tradycyjny system kancelaryjny. Aktualizuję instrukcję kancelaryjną, doszłam do rozdziału o przekazywaniu materiałów archiwalnych. Z tego, co zdążyłam się zorientować, materiały archiwalne zapisane na nośnikach elektronicznych przekazuje się do AP po 10 latach od wytworzenia, MA aktowe - jak wiadomo, po 25 latach. W aktualizacji IK zapisuję, że MA na nośnikach przekazuje się osobno, nie razem z dokumentacją aktową właśnie po to, żeby móc przekazać je wcześniej. Wszystko jasne, jeśli nośniki i papier są w archiwum zakładowym, a później? Przykład: przewód doktorski, recenzje doktoratów sporządzane są na papierze i na nośniku, ok, przyjmuję do archiwum dokumentację papierową na jednym spisie, a nośniki na innym. A przy przekazywaniu kat. A do AP jak to rozdzielam, skoro nośniki trzeba przekazać już po 10 latach? Muszę opisać, że jest to część np. dokumentacji przewodu doktorskiego pana X?

Offline Robert2000

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 286
A co zrobić z nośnikami, które były przyjmowane do archiwum razem z aktami papierowymi na jednym spisie? U nas tak to wygląda. Na szczęście jesteśmy archiwum wyodrębnionym, więc takiego problemu nie mamy (poinformowaliśmy NDAP, że nic nie przekażemy do 2040 r.), ale inne archiwa mają realny problem.

Offline Dory

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 383
Jeśli ktoś wie, jak postępować, bardzo proszę o odpowiedź. :)

Offline jacek_k

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 88
Najlepiej zwrócić się do właściwego dyrektora archiwum państwowego i ustalić to z nim

Offline Dory

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 383
Najlepiej zwrócić się do właściwego dyrektora archiwum państwowego i ustalić to z nim
Jasna sprawa, ale jestem ciekawa, jak to jest rozwiązane w innych jednostkach.

Offline jacek_k

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 88
Najlepiej zwrócić się do właściwego dyrektora archiwum państwowego i ustalić to z nim
Jasna sprawa, ale jestem ciekawa, jak to jest rozwiązane w innych jednostkach.
W mojej jednostce funkcjonuje skład informatycznych nośników danych i nośniki te (w rozumieniu nowego kc dokumenty) są przekazywane razem z dokumentacją tradycyjną, której dotyczą (analogiczne do nośników dotyczących dokumentacji w systemie ezd z par. 44 zał. nr 6 rozporządzenia PRM z 18.01.2011).
Ponadto MKiDN oraz NDAP traktuje informatyczne nośniki danych bardziej jako dokumenty tradycyjne aniżeli elektroniczne (zob. załącznik - pkt. 16 raportu z konsultacji społecznych do rozporządzeniem w sprawie klasyfikowania i kwalifikowania). Wskazuje na to zresztą cały proces legislacyjny ww. rozporządzenia...