Autor Wątek: "Objazdowe Archiwum"  (Przeczytany 5238 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline crash0

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 486
  • Płeć: Mężczyzna
"Objazdowe Archiwum"
« dnia: Luty 24, 2015, »
Temat rzucam, gdyż jestem ciekaw czy podobne inicjatywy pojawiły się w Waszych środowiskach, czy też są takie pomysły, aby archiwa "wyszły" na zewnątrz, tzn. włączały się w akcje poza własnym budynkiem i wydarzeniami?
jak to wygląda u was? do czego to się sprowadza?

Offline koszmar_obsta

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: "Objazdowe Archiwum"
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 24, 2015, »
W Szczecinie byli "Archiwiści na Rowerach", 7 VI 2014. Dosłownie "objazdowe".

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: "Objazdowe Archiwum"
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 25, 2015, »
Trend uważam za wspaniały. Niestety, moje "resortowe" archiwum wyodrębnione nie widzi takiej potrzeby, a wielka szkoda.

Offline Kajka

  • archiwa_2.5
  • starszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 451
Odp: "Objazdowe Archiwum"
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 25, 2015, »
Najbardziej objazdowy jest chyba NAC  ;) , który wdraża ZoSIE i popularyzuje portal Szukaj w Archiwach w całej Polsce.

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: "Objazdowe Archiwum"
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 26, 2015, »
"Objazdowe Archiwum"?
Jak najbardziej jestem za (muzea wychodzą z takimi inicjatywami, np. Muzeum Żydów POLIN http://www.polin.pl/pl/muzeumnakolkach).
A może przydaliby się też archiwiści objazdowi? (nazwą nawiązuję oczywiście do instytucji przedwojennych archiwistów objazdowych, no ale to byli ówcześni nadzorcy :))

Bardzo przepraszam kolegów popularyzatorów, ale osobiście uważam ciąganie całych klas gimnazjalistów (lub jeszcze gorzej, z podstawówki) do archiwum za bardzo kiepski pomysł: mało kto jest tak naprawdę zainteresowany, dzieciaki tracą cały dzień lekcji (wiem, ich to cieszy :D), w sumie korzyści raczej mało. Co innego przyjęcie w archiwum uczniów naprawdę zainteresowanych, np. z kółka historycznego.

A dlaczego archiwista objazdowy? Może powinniśmy zaproponować szkołom lekcje na miejscu, tzn. w szkole, gdzie odpowiednio wyedukowany i przygotowany archiwista, z bajerancką prezentacją multimedialną pokaże uczniom co to jest archiwum i do czego służy.

PS. Zwiedzałam ostatnio Muzeum Żydów POLIN niestety w towarzystwie paru klas szkolnych. Straszne przeżycie, mimo że i obsługa, i nauczycielki starały się panować nad uczniami i zainteresować ich wystawą. Ogólnie, porażka.

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: "Objazdowe Archiwum"
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 26, 2015, »
Ośrodek "Karta" prowadzi pogotowie archiwalne. W pewnym sensie jest to "objazdowe archiwum".