Autor Wątek: Składnica akt Domu Kultury  (Przeczytany 5452 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline archum89

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 31
Składnica akt Domu Kultury
« dnia: Kwiecień 16, 2012, »
To że Miejsko Gminny Ośrodek Kultury musi posiadać swoje jrwa, instrukcję kancelaryjną oraz instr w spr. składnicy akt wiem, właśnie ją opracowują i wysyłają ją do AP, by w/w zatwierdzili.
Dom Kultury jest jednostką organizacyjną naszego Urzędu.
Ale prowadzą oni składnicę akt, nie archiwum zakładowe, więc nie tworzą dokumentacji akt kat. A i jak dobrze rozumiem akt kat. BE także nie prawda?
I mam jeszcze jedno pytanie taka dokumentacja jak np. statuty, zarządzenia Domu Kultury oni powinni oznaczać np aktami kat B50, a ja jako urząd powinnam mieć to samo tylko pod kat. A?
pzdr

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: Składnica akt Domu Kultury
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 16, 2012, »
Odpowiednikiem kat. A w jednostkach nie wytwarzających materiałów archiwalnych jest kat. BE25.
Patrz, aktualne wytyczne odnośnie klasyfikacji i kwalifikacji dokumentacji na stronie NDAP:
http://www.archiwa.gov.pl/pl/zarzadzanie-dokumentacja/postepowanie-z-dokumentacja/2933-przykadowa-klasyfikacja-i-kwalifikacja-dokumentacji-dla-ronych-podmiotow.html

http://www.archiwa.gov.pl/images/stories/Zarzadzaniedokumentacia/klasy%200_3_NDAP_II%20wersja.pdf

Offline nikodem.b

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 144
Odp: Składnica akt Domu Kultury
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 01, 2012, »
Odpowiednikiem kat. A w jednostkach nie wytwarzających materiałów archiwalnych jest kat. BE25.

A to ciekawe od kiedy?
Czyżby już nie obowiązywały przepisy rozporządzenia Ministra Kultury z 16.09.2002 r. (Dz.U. Nr 167, poz. 1375) załącznik 2 (przykładowy wykaz akt typowych). To, zdaje się, zgodnie z tym rozporządzeniem jednostki samorządowe powinny stosować ów przykładowy wykaz "odpowiednio" (tu temat dla prawników: co oznacza "odpowiednie" stosowanie przepisów), a zatem nie BE25, tylko: B25.
Swoją drogą, po co sugerować stosowanie kategorii BE25, skoro wspomniane przepisy umożliwiają archiwom państwowym zmianę kategorii B na kategorię A "w szczególnie uzasadnionych przypadkach"? Może chodzi o to, że tylko przy opisie akt kategorii BE (załącznik 1 do rozporządzenia) wskazano tryb zmiany kategorii archiwalnej...?
Pozdrawiam

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: Składnica akt Domu Kultury
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 02, 2012, »
Rozporządzenie oczywiście obowiązuje (w tym i zał. nr 2), ale jak widać NDAP uznała wprowadzony przez rozporządzenie przykładowy wykaz akt za nie wystarczający i stworzyła własny.

Zresztą Archiwa Państwowe od dawna miały sporo uwag do zał. nr. 2.
Sam się o tym przekonałem, gdy ponad rok temu lokalne AP nakazało mi zmienić kategorię dokumentacji kontroli wewnętrznych z B5 (taką podaje zał nr 2 do rozporządzenia z 2002) na A

Offline waleryczek

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 26
Odp: Składnica akt Domu Kultury
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 02, 2012, »
Wydaje mi się, że problem tkwi w niejednoznaczności postępowania NDAP. Stare rozporządzenie powinno zostać uchylone a w jego miejsce powinny zostać wprowadzone zmiany przygotowane przez "Zespół do wspierania archiwów państwowych....". Sądzę, ze rozporządzenie ma wyższą rangę niż decyzja Naczelnego Dyrektora AP. Dlatego trzymałbym się dotychczasowych ustaleń.Chyba, że mamy do czynienia z jakąś tajna taktyką NDAP, w którą wtajemniczone zostały archiwa terenowe ;).
W przypadku dokumentacji Domu Kultury, w przypadku gdy jego piwnice i strychy kryją jakieś ciekawe akta- a tak często bywa, warto poprosić AP o ekspertyzę dla ustalenia wartości tej dokumentacji. Może Dom Kultury zostanie objęty nadzorem archiwalnym i wyjaśni się sprawa nazewnictwa (składnica/ archiwum zakładowe)