Autor Wątek: Metadane w EZD.  (Przeczytany 3288 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline marcia

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 305
  • Płeć: Kobieta
Metadane w EZD.
« dnia: Kwiecień 05, 2012, »
Mam małe wątpliwości co do stosowania metadanej "dostęp publiczny/ niepubliczny". Jak wygląda to u Was? Kiedy zaznaczacie dostęp publiczny? Jak np. mam pismo zakwalifikowane do 1331 - udostępnianie informacji publicznej, to czy "z automatu" w tej koszulce mogę zaznaczyć "dostęp publiczny"?
"Życie jest zbyt krótkie, by było małe." B. Disraeli.

Offline archiwistka90

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 153
Odp: Metadane w EZD.
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 10, 2012, »
Wydaje mi się że tak. Aczkolwiek wszędzie, poza informacjami niejawnymi dałabym dostęp publiczny :)

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1752
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Metadane w EZD.
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 11, 2012, »
Tutaj chodzi chyba o oczekujące na wejscie w życie zmiany w przepisch dot. dostępu do informacji publicznej. Klasa rzeczowa 1331 niewiele ma tutaj do rzeczy, chodzi zdaje się o to że dokument oznaczony odpowiednią metadaną może w sposób zautomatyzowany być publikowany w BIP. Piszę "chyba" i "zdaje się", bo nie znam dobrze tematu, natomiast obawiam się że to służyć ma właśnie temu. Obawiam się, bo metryka sprawy przy czymś takim to pikuś, będziemy się wszyscy doktoryzować na tym, co jest indormacją publiczną a co nie.
Jarek Orszulak

Offline marcia

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 305
  • Płeć: Kobieta
Odp: Metadane w EZD.
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 11, 2012, »
Ja się właśnie tego obawiam, że pracownicy, tak dla bezpieczeństwa, będą wszystkie dokumenty oznaczać dostępem niepublicznym :/
"Życie jest zbyt krótkie, by było małe." B. Disraeli.

Offline Kajka

  • archiwa_2.5
  • starszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 451
Odp: Metadane w EZD.
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 27, 2018, »
Ja uważam, że w urzędzie należało by wyraźnie określić klasy w JRWA w których całość dokumentacji jest informacją publiczną np. legislacja, interpelacje poselskie, skargi i wnioski, wnioski o dostęp do informacji publicznej czy inne, a już z pewnością określenie co jest publiczne a co jest niepubliczne powinno być zinwentaryzowane przed przekazaniem dokumentacji do archiwów państwowych. Inaczej faktycznie urzędnicy dla bezpieczeństwa będą zaznaczać dostęp niepubliczny.