Autor Wątek: Porządkowanie akt w az - ewidencja aktów własności ziemi  (Przeczytany 5952 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline bolekk

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 7
Witam, mam pytanie, może ktoś mi doradzi jak prawidłowo postąpić z  aktami własności ziemi w AZ.

Przejąłem niedawno archiwum w którym znajdują  się  akta własności ziemi z lat 1972-1976 -jest tego ok. 4000 .
W ewidencji archiwum spisów zdawczo odbiorczych nie ma informacji kiedy te akta trafiły do AZ, ponieważ  brak spisu zdawczo-odbiorczego.
Znalazłem tylko niepełny wykaz tych akt bo brakuje w nim kilkadziesiąt kartek, tak  więc muszę stworzyć nowy wykaz akt własności ziemi z lat 1972-1976 oraz spis zdawczo- odbiorczy.

Przy okazji tworzenia wykazu muszę również  przełożyć te akta z dotychczasowych teczek zwykłych do bezkwasowych i pozbawić akta elementów metalowych.

Tak więc wstępie podzieliłem te akta na lata i tak się zastanawiam skoro muszę stworzyć spis zdawczo-odbiorczy i wykaz imienny, to jak to zrobić dobrze :  czy spisać osobno  na druku SPIS SPRAW wszystkie akta własności ziemi osobno dla lat 1972,73,74,75,76  a następnie w spisie zdawczo - odbiorczym wykazać 5 pozycji . /w tym przypadku każda pozycja w spisie zdawczo odbiorczym będzie zawierała kilkanaście tomów/  
Czy też kupić 4000 teczek i do każdej włożyć 1 akt wraz z dołączonymi do niego nielicznymi dokumentami ,tak jak jest to obecnie. A następnie 4000 pozycji wpisać do spisu zdawczo-odbiorczego. ?
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2011, wysłana przez Jarek »

Offline waleryczek

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 26
Odp: ewidencja Akt własności ziemi
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 03, 2011, »
Proponowałbym dość pracochłonny, ale w miarę przejrzysty układ terytorialny, tj. podział akt np. na gminy (gromady), w ramach gmin na miejscowości, a w miejscowościach alfabetycznie nazwiskami nabywców.
Osobiście, ze względu na dużą ilość aktów, nie dzieliłby ich na poszczególne lata, ale ułożył w zwartym zbiorze obejmującym akty z lat 1972- 1976. Zaznaczam, ze nie znam tych dokumentów.
Poza tym proponuję konsultację z AP, ponieważ jak pamiętam, w 1975 r. miała miejsce reforma administracyjna i konieczny może być podział na dwa zespoły archiwalne.
A na koniec, tytułem luźnych rozważań, pytanie, czy te akta pochodzą z tzw. Ziem Odzyskanych. Bo jeśli tak, to może wystarczy dołączyć je do akt osiedleńczych i sprawa załatwiona.

Offline bolekk

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 7
Odp: ewidencja Akt własności ziemi
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 03, 2011, »
Dziękuję za odpowiedź
Akta nie pochodzą z Ziem Odzyskanych lecz z gminy  w województwie łódzkim.
Też zastanawiałem się nad ułożeniem tego alfabetycznie według właścicieli ale pracownicy referatu Komunalnego /którzy z tych akt korzystają / zgłosili sprzeciw - chcą aby te akta ułożone były według nr aktu narastająco.
A jeżeli chodzi o zawartość to do akt własności ziemi dołączone są zawiadomienia o wszczęciu postępowania, zwrotki potwierdzające odbiór, umowy .
Mam tez trochę dokumentacji uwłaszczeniowej ale to zrobię jako osobny zespół.
I niestety w dalszym ciągu nie wiem czy bez względu na układ ułożenia akt włożyć pojedyncze akta do osobnych teczek czy też włożyć do jednej zbiorczej z podziałem na tomy.

Niedawno zajmuję się archiwum więc moja niewiedza jest porażająca.

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1750
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Porządkowanie akt w az - ewidencja aktów własności ziemi
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 16, 2011, »
W aktach nie należy gmerać bez wyraźnej potrzeby. Układ wg kolejności nrów to układ pierwotny i nie ma powodu by go zmieniać. Jeśli chcesz stworzyć ewidencję na elementarnym poziomie, by akta mieć "na ewidencji", to wystarczy spis zdawczo-odbiorczy gdzie np. jeden rok będzie jedną pozycją. Jeśli natomiast masz dużo czasu i ze spisu ma być głębszy pożytek przy wyszukiwaniu, to spisz je po kolei, np. każdy rocznik ujmując na osobnym spisie, każdemu nrowi aktu przyporządkowując w kolejnych rubrykach informację o miejscowości i osobie (zmodyfikuj formularz spisu). Zakładając że spis zrobisz komputerowo naprawdę nie ma sensu bawić się w układanki wg miejscowości i alfabetu, bo możesz sobie dowolnie potem sortować i zestawiać dane. Aha, i nie baw się w żadne wypełnianie spisów spraw.

pozdrawiam
Jarek Orszulak

Offline waleryczek

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 26
Odp: Porządkowanie akt w az - ewidencja aktów własności ziemi
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 17, 2011, »
Widzę, że oba proponowane rozwiązania są równie pracochłonne. No i nie wiem, czy układanki są bez sensu. To kwestia czasu oraz budżetu, którym dysponujemy. Mając do dyspozycji 4 tys. aktów do przełożenia do nowych teczek, z których każda składa się z kilku kartek, tak samo pracochłonne wydaje mi się rozwiązania zaproponowane przez Jarka, jak i przez mnie. Z tym, że układ terytorialny pozwala na zaoszczędzenie kilku tysięcy teczek i czasu poświęconego na ich opisywanie i ewidencjonowanie.
Myślę, że można zastosować inne rozwiązanie, tj. przełożyć akty do nowych okładek, ale w większej ilości niż jeden do jednej teczki, zaznaczając w opisie, że teczka zawiera akty od nr... do nr... Co do spisu, zamiast rozszerzać go o dodatkowe rubryki łatwiej będzie dodatkowe informacje wpisać w rubryce "Tytuł teczki lub tomu". Kwestia, czy tworzyć jeden spis czy kilka jest czysto techniczna.
W przypływie wolnego czasu można stworzyć też pomoc ewidencyjną w postaci skorowidza i tam wpisać wszystkie potrzebne informacje, np. nazwiska, nry działek, czy co tam jest potrzebne dla właściwego działu. Ale zakładam, że bolekk w swoim archiwum ma również inne prace do wykonania i ten wolny czas jest trudny do wygospodarowania.       

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1750
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Porządkowanie akt w az - ewidencja aktów własności ziemi
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 22, 2011, »
To nieporozumienie jakieś. Nigdzie nie proponowałem przekładania poszczególnych aktów (spraw) do osobnych teczek. Myślę że w tym wypadku jedna pozycja spisu nie musiałaby odpowiadać jednej teczce. Rozwalanie dotychczasowego układu akt na rzecz układanek nie oszczędza pracy tylko jej przysparza i na dokładkę wprowadza chaos, bo tracimy przegląd kompletności akt.

pozdrawiam

Jarek Orszulak