Autor Wątek: System Zarządzania Kopiami Cyfrowymi SZKiC  (Przeczytany 24847 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Grzegorz

  • Gość
System Zarządzania Kopiami Cyfrowymi SZKiC
« dnia: Grudzień 06, 2010, »
W 2010 r. Archiwum Państwowe w Krakowie pozyskało (z programów operacyjnych MKiDN) środki na stworzenie programu do zarządzania procesem tworzenia, przechowywania i udostępniania kopii cyfrowych. Program otrzymał nazwę SZKiC (System Zarządzania Kopiami Cyfrowymi). Jego napisania podjęła się krakowska firma Araneo. W projekcie założono nieodpłatne przekazanie licencji archiwom państwowym. Archiwum Państwowe w Krakowie będzie właścicielem praw majątkowych do programu, kodów źródłowych i pełnej dokumentacji. Inne jednostki zainteresowane wprowadzeniem takiego rozwiązania u siebie będą mogły nabyć licencję u twórcy oprogramowania. Araneo będzie mogło bowiem rozwijać i sprzedawać SZKiCa pod własna marką.
Podczas tworzenia założeń do programu SZKIC częściowo wykorzystano wcześniejsze prace jakie poprzedzały planowany system SEDAN (członkowie zespołu naukowego Informatyka i Archiwa powinni pamiętać ten projekt).
System SZKIC został zaprojektowany jako wsparcie do wykonywania kopii cyfrowych w archiwach państwowych uwzględniając zarówno planową digitalizację zabezpieczającą jak i digitalizację ?reprograficzną? tj. na zlecenie użytkowników. Głównym jednak celem SZKiC-a jest zarządzanie i bezpieczne przechowywanie cyfrowych kopii.
W założeniu SZKiC nie będzie w żadnej mierze systemem ewidencyjnym, dlatego wymaga zewnętrznego źródła danych ewidencyjnych. W bieżącym projekcie jest to baza ZOSiA. Na dzień dzisiejszy niestety występują pewne problemy, natury organizacyjnej, z połączeniem SZKiC-a i ZOSiA-i, w związku z czym obecnym źródłem danych jest baza IZA i SEZAM.
Mamy nadzieję, że w niedługim czasie uda się uruchomić możliwości automatycznego udostępniania gotowych skanów w systemie www.szukajwarchiwach.pl . Wymaga to jednak napisania odpowiedniego API komunikowania się systemów i uzależnione jest od współpracy z NAC. W razie czego system przygotowany jest do współpracy z bibliotekami cyfrowymi  ;)
SZKiC ma realizować m.in. takie zadania jak:

- obsługa zamówień reprograficznych i zadań związanych z planową digitalizacją przez tworzenie zadań i ich ?kolejkowanie?
- tworzenie kopii cyfrowych
- automatyczne nadawanie znaków własnościowych
- automatyzację prac związanych z przechowywaniem kopii skanów zabezpieczających (o dużej rozdzielczości) i skanów poglądowych (o mniejszej rozdzielczości ale takiej by swobodnie dało się odczytać treść danego dokumentu)
- możliwość przeglądania wykonanych skanów zarówno przez użytkowników wewnętrznych (pracowników) jak i użytkowników zewnętrznych (korzystających) za pośrednictwem przeglądarki www

Podczas projektowania programu duży nacisk położony został na tworzenie raportów niezbędnych dla obowiązujących w archiwach sprawozdań. Mamy nadzieję, że przy użyciu SZKiCa przygotowanie sprawozdania stanie się o wiele prostsze ? przynajmniej w części dotyczącej zbiorów cyfrowych.

Właśnie rozpoczęły się testy oprogramowania przeprowadzane przez wybranych pracowników Archiwum. W styczniu br. planujemy zorganizowanie w Krakowie prezentacji Szkica, dla pracowników archiwów i innych instytucji, które byłyby zainteresowane aplikacją. Dlatego prosimy już teraz osoby zainteresowane o kontakt. Dokładne dane o terminie pokazu podamy w najbliższych dniach.
Postaramy się w niedługim czasie umieścić dalsze informacje dotyczące programu wraz z jakąś prezentacją interfejsu i może filmikiem prezentującym jego możliwości.
kontakt: szkic@archiwum.krakow.pl

Offline Grzegorz Gałęzowski

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 444
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: System Zarządzania Kopiami Cyfrowymi SZKiC
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 06, 2010, »
Super sprawa. Macie niesamowite tempo. Gratulacje.

Offline mooj

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 29
Odp: System Zarządzania Kopiami Cyfrowymi SZKiC
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 06, 2010, »
Czy oprócz danych podstawowych (jak się domyślam plików graficznych) w SZKIC-u będzie możliwość dołączania innych danych (np opracowań tychże plików graficznych)?
Czy SZKIC przewiduje współpracę z otoczeniem?
Najbardziej interesuje mnie to co wykracza poza formę prezentacji (grupowanie etc) grafik:) tj jakieś narzędzia do pomocy etc
także opracowanych poza AP...

pozdrawiam
Włodek Sroczyński

Grzegorz

  • Gość
Odp: System Zarządzania Kopiami Cyfrowymi SZKiC
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 07, 2010, »
SZKiC jest narzędziem do m.in. organizacji przechowywania plików cyfrowych nie ma znaczenia w jakim formacie. Oczywiście w Archiwach będą dominować graficzne ale równie dobrze można będzie "wrzucać" pliki audio i video. Co do opracować to powtarzam, SZKIC nie jest systemem ewidencji. Ale może współpracować z dowolnym systemem bazodanowym, który służy do przechowywania takich danych. Nie chcieliśmy powielać ZOSI/IZY/Sezamu, a tylko stworzyć narzędzie, które pozwoli zautomatyzować pracę związane z digitalizacją i może współpracować z systemami do przechowywania danych. Założenie takie wynika z obserwacji potrzeb np. w moim AP. Oczywiście firma Araneo, która będzie mogła także rozwijać produkt pod własną marką może wychodząc na przeciw oczekiwaniom klientów zbudować osobne funkcjonalności związane z opisem, prezentacją i opracowaniem. Z rozmów jakie prowadziliśmy w trakcie prac nad SZKiCem wynika, że to nie jest żaden problem... Ale to już osobna kwestia.

pozdrawiam

Offline Jacek M. S.

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 49
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: System Zarządzania Kopiami Cyfrowymi SZKiC
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 16, 2010, »
Przy opracowywaniu funkcjonalności w naszym AP była gorąca i długa dyskusja nt. co powinien, a czego nie powinien SZKIC robić.
W wersji 1.0 skupiliśmy sie na funkcjach zarządzających plikami.
Rozważaliśmy oczywiście propozycje aby program umożliwiał opracowywanie materiałów cyfrowych (grupowanie, opis zawartości dokumentów, możliwość szczegółowego opracowywania fotografii).
Po przemyśleniu jednak skupiliśmy sie na funkcjach umożlowiających bezpieczne i długotrwałe przechowywanie plików i zarządzanie nimi. Wyszlismy rownież z założenia że możliwość opracowywania materiałów powinna byc dostepna w systemie ZOSI-a.
Oczywiście jeśli po zakończeniu prac nad SZKIC-em okaże się że rozwój i wdrażanie ZOSI idzie tak jak do tej pory rozważymy również opcję dołożenia pewnych funkcji czy to w SZKIC-u czy też w innej aplikacji ścicśle powiązanej ze SZKIC-em (możliwość korzystanie z tych samych danych).
W razie pytań zapraszamy do kontaktu.
Jacek M. Seweryn

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: System Zarządzania Kopiami Cyfrowymi SZKiC
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 17, 2010, »
taki system to by się przydał w IPNie...

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: System Zarządzania Kopiami Cyfrowymi SZKiC
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 17, 2010, »
Witam,

Bardzo się cieszę iż koledzy z Krakowa przy wsparciu zewnętrznej firmy informatycznej stworzyli system do zarządzania kopiami cyfrowymi. Mam nadzieję, że zdrowie pozwoli brać udział w jego obiecanej prezentacji i zobaczyć co się udało zrobić. Cieszę się również, że zostały w tym projekcie wykorzystane przynajmniej częściowo pomysły jakie kiedyś dyskutowaliśmy w IiA w ramach planów systemu SeDAn.
Tymczasem chciałem zapytać bo mamy w kolejnych postach sprzeczne informacje:

Grzegorz pisze:
Cytuj
W założeniu SZKiC nie będzie w żadnej mierze systemem ewidencyjnym, dlatego wymaga zewnętrznego źródła danych ewidencyjnych.

Jacek natomiast:
Cytuj
Oczywiście jeśli po zakończeniu prac nad SZKIC-em okaże się że rozwój i wdrażanie ZOSI idzie tak jak do tej pory rozważymy również opcję dołożenia pewnych funkcji czy to w SZKIC-u (...)

Mam zatem pytanie czy SZKiC będzie miał funkcje ewidencyjne czy nie?

Gwoli słów: "że rozwój i wdrażanie ZOSI idzie tak jak do tej pory" od kilku dni NAC informuje, że
ZoSIA została ukończona w wersji 1.0 (: http://www.nac.gov.pl/node/472).
Natomiast jeśli chodzi o wdrażanie - decyzja należy oczywiście do Naczelnego Dyrektora.
My projekt w wersji 1.0 zakończyliśmy :)...
Mea culpa - że do tej pory nie napisałem o tym na IFAR - ale to przez ciągnące się (niestety) zapalenie płuc...

Pozdrawiam,

Rafał
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Grzegorz

  • Gość
Odp: System Zarządzania Kopiami Cyfrowymi SZKiC
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 17, 2010, »
do sirsilis:

w takim razie zapraszamy na pokaz w styczniu :)

Do Rafała:
daleki jestem od wywlekania naszych "nieporozumień" na forum, dlatego odpowiem system nie jest przewidziany jako ewidencyjny i taki w Archiwach Państwowych nie będzie ale jeśli inny klient tego sobie zażyczy?
Ja ze swojej strony marzę, żeby jedyną słuszną bazą była Zosia i aby skany przechowywane w Szkicu można było przeglądać za pomocą szukajwarchiwach.pl...

przecież wszyscy gramy do jednej bramki prawda?

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: System Zarządzania Kopiami Cyfrowymi SZKiC
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 18, 2010, »
Grzegorzu - nie bardzo rozumiem... zadałem pytanie IMHO zasadnicze bo co innego Ty napisałeś a co innego Jacek więc wpadłem w konsternację. Skoro pisaliście na forum - zadałem pytanie na forum - nie miałem i nie mam zamiaru jak to nazwałeś eufemistycznie "wywlekać nieporozumień" (tylko chyba nie wiem czy jest co wywlekać bo dialog IMHO przebiegał dosyć sprawnie).
Co do porównań piłkarskich - próbuje ustalić która jest bramka "nasza" żebyśmy sobie nie strzelili "samobója" ;)...

Pozdrawiam,


P.S. Sirsillisa zaprosiłeś a mnie nie.... no dzięki :P...
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: System Zarządzania Kopiami Cyfrowymi SZKiC
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 18, 2010, »
Dzięki za zaproszenie, chętnie pojawię się na takim pokazie ale po przemyśleniu sprawy uznałem że taki system nie jest potrzebny instytucji która nie ma praktycznie wypracowanej strategii digitalizacyjnej... bez tego ani rusz.

Offline Jacek M. S.

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 49
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: System Zarządzania Kopiami Cyfrowymi SZKiC
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 18, 2010, »
Do Rafała
Tak jak Grzegorz już napisał system nie jest systemem ewidencyjnym i takich funkcji nie posiada.
Natomiast dobrze wiesz że każdy system można rozbudować w dowolnym kierunku, dodając odpowiednie funkcje.
Tak jak już wspominałem wcześniej SZKIC obecnie wymaga zewnętrznego źródła danych ewidencyjnych, i mam nadzieję że bedzię to ZOSI-a.
No ale to zależy tylko od NAC, które jak sam wiesz "nie pali" się do tego.
A co do zakończenia prac nad ZOSI-ą to
GRATULACJE
no i czekamy na możliwość chociażby obejrzenia zośki ;).


Jacek M. Seweryn

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: System Zarządzania Kopiami Cyfrowymi SZKiC
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 19, 2010, »
Witajcie,

Ok - koniec tematu, bo i tak się nie dowiem  - Grzegorz pisze "nie będzie", Jacek "może mieć" czy stawia swego rodzaju ultimatum - "jak nie zrobicie to my zrobimy".

W każdym razie gratuluję jeszcze raz i jestem ciekaw systemu :)...

Pozdrawiam

P.S. A prezentacja ZoSIA będzie. Kiedy? Spokojnie - wciąż wychodzę z zapalenia płuc :|...
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline luke

  • Moderator
  • archiwista
  • *****
  • Wiadomości: 433
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: System Zarządzania Kopiami Cyfrowymi SZKiC
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 19, 2010, »
Witam,
ja bardzo chętnie się przyjrzę SZKICowi, tylko proszę o bliższe dane dotyczące planowanej prezentacji, zgodnie z zapowiedzią
Cytuj
W styczniu br. planujemy zorganizowanie w Krakowie prezentacji Szkica, dla pracowników archiwów i innych instytucji, które byłyby zainteresowane aplikacją. Dlatego prosimy już teraz osoby zainteresowane o kontakt. Dokładne dane o terminie pokazu podamy w najbliższych dniach.
Ciekawy jestem także wrażeń pracowników APKr z pracy nad systemem, mam nadzieję, że podczas prezentacji będzie można zapoznać się z ich opiniami, jak chociażby było to zrobione podczas konferencji poświęconej ZoSIA, gdzie o swoich doświadczeniach nt. systemu (interfejs, funkcjonalności, etc.) wypowiadali się i archiwiści i muzealnicy, którzy testowali ZoSIA. W każdym razie czekam, jak i zapewne inni forumowicze, na szczegóły dot. terminu i miejsca prezentacji.

Offline Jacek M. S.

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 49
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: System Zarządzania Kopiami Cyfrowymi SZKiC
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 20, 2010, »
Rafale !!!
Cytuj
Jacek "może mieć" czy stawia swego rodzaju ultimatum - "jak nie zrobicie to my zrobimy
Nie stawiamy żadengo ultimatum tylko wyjasniam zainteresowanym że każdy soft można rozwinąc w dowolnym kierunku.
A na razie to my kończymy powoli SZKiC-a i czekamy na prezentacje ZOSKI.
No i na obiecane API do tejże Zośki.
A Ty wracaj do zdrowia.


Jacek M. Seweryn

Offline Grażyna Z.

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 2
Odp: System Zarządzania Kopiami Cyfrowymi SZKiC
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 14, 2011, »

w takim razie zapraszamy na pokaz w styczniu :)


Już połowa stycznia - gdzie i kiedy będzie ten pokaz? I oby na tym się nie skończyła, bo Zosia na pokazach cudowna była, nawet w Azji się podobała, a w praktyce? Kiedy będzie na tyle uznana, że zaczną jej uczyć na uczelniach? Bo baz danych nie warto już chyba poznawać, bo Naczelna danych już niescala, więc chyba cała nadzieja w Zosi...