Autor Wątek: Przyjmowanie akt do archiwum - programy nauczania - daty skrajne  (Przeczytany 6182 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline krzysiekp

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 494
witam
Ostatnio do archiwum przyjęto oryginały wydań obowiązujących programów ksztalcenia. Ich datą początkowo będzie to kiedy zostały wprowadzone do użytkowania ale co mam podać jako datę końcową. Czy powinna być ta kiedy przestaną obowiązywać?. Jesli tak to mam zostawić wolną rubrykę w spisie i na opisie teczki?. Proszę o podpowiedź.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2010, wysłana przez Jarek »

Offline betinka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 90
Odp: Programy nauczania - daty
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 18, 2009, »
Spisy zdawczo-odbiorcze muszą być wypełnione w 6- ciu kolumnach przez osobę przekazującą jak również teczki powinny być opisane prawidłowo tj z datami skrajnymi. Moim zdaniem są to sprawy nie zakończone ostatecznie i nie powinny się znaleźć w archiwum bo sam masz problem kiedy one będa zakończone.

Offline krzysiekp

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 494
Odp: Programy nauczania - daty
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 18, 2009, »
ale osoba przekazująca mi te dokumenty twierdzi, że programy często obowiązują przez dobre kilka lat i nie chce tak długo trzymać oryginalnych wydań bo korzysta z egzemplarzy wydawniczych.

Offline betinka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 90
Odp: Programy nauczania - daty
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 19, 2009, »
Arhiwum to nie magazyn. Co znaczy osoba nie chce trzymać tak długo. Nie ma nie chce musi trzymać, bo tak jak mówię wszystkie rubtyki w dniu oddania do archiwum musza być wypełnione, a jeżeli dzisiaj jest z tym kłopot to znaczy że są potrzbne do pracy bieżącej i obwowiązują. Co to są egemplarze wydawnicze? Wydawnictw, publikacji, książek nie oddaje się do archiwum. Jak jest zasosowana sygnatura?

Offline Wojciech Woźniak

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1132
Odp: Programy nauczania - daty
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 19, 2009, »
Witam,
mam wątpliwości co do datacji owych dokumentów. Nie rozumiem czemu datą skrajną miałby być rok zakończenia obowiązywania programu? Przecież datą skrajną zarządzenia wewnętrznego jednostki jest data jego powstania a nie daty obowiązywania. Podobnie tu - data skrajna: data wprowadzenia/wydania/zatwierdzenia.

pozdrawiam
Wojtek
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

Offline krzysiekp

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 494
Odp: Programy nauczania - daty
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 19, 2009, »
do tej pory stosowano u nas zasadę przy dokumentach normatywnych, że daty skrajne odpowiadają okresowi ich prawnego obowiązywania (uważam że, tak raczej powinno być)a w naszym JRWA jest pozycja wydawnictwa (orginał wydania, egz. wydawniczy i dokumentacja wydania = jedna jednostka archiwalna). Dlaczego wydawnictw nie miało by sie przyjmować do archiwum? Program kształcenia oczywiście jest pod osobnym hasłem w JRWA ale dla bieżącego użytku kadra naukowa i cała administracja uczelni korzysta z powielonych egzemplarzy.

Offline betinka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 90
Odp: Programy nauczania - daty
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 21, 2009, »
W takim razie daty skrajne to będzie tylko rok od kedy zaczęły obowiazywac czyli np weszły w życie  np. w 2007   rubryce 4 bedzie tylko rok 2007 tak jak akty normatywne czyli rok kiedy zostały wydane. Czy te programy kształcenia będą kiedyś brakowane? Bo akty normatywne nie. Bo jeżeli tak to od jakiego roku liczyć jako dokumentację nieprzydatną?

Offline krzysiekp

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 494
Odp: Programy nauczania - daty
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 21, 2009, »
programy nauczania mają kat. "A" więc ne podlegają brakowaniu