Autor Wątek: sprawozdanie statystyczne 2009  (Przeczytany 9915 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Wojciech Woźniak

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1132
sprawozdanie statystyczne 2009
« dnia: Sierpień 04, 2009, »
Witam,
na stronie: www.archiwa.gov.pl/lang-pl/archiwa-pastwowe/224-sprawozdania.html pojawił się nowy wzór sprawozdania statystycznego, które archiwa wypełnią już za rok bieżący.
Najistotniejszą nowością jest chyba tabela nr 13 - dokumenty elektroniczne, która ma być częścią opisującą zasób archiwum państwowego w postaci cyfrowej. Tabela pozwala wykazać wielkość (w GB) zasobu w tej postaci oraz wskazać typy dokumentów zgodne z Dublin Core. Oznacza to, że ta część dokumentacji będzie podzielona trochę inaczej niż dokumentacja tradycyjna (rodzaje dokumentacji). Nie będzie również informacji o stanie zewidencjonowania tej części zasobu.
Jakie są Wasze opinie o nowym formularzu?

pozdrawiam
Wojtek
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

Offline Filip Kwiatek

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 359
Odp: sprawozdanie statystyczne 2009
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 05, 2009, »
Mam wątpliwości co do pkt 13. rubryki Obrazy: ruchome i nieruchome.
Czy mam tu wpisywać fotografie wykonane techniką cyfrową (tak się domyślam)? Jeżeli tak, to czy nie powstaje tu kwestia dodatkowej ewidencji ze względu na technikę wykonania? Czymże jest fotografia cyfrowa jak nie kolejną (nie wiem czy ostatnią) techniką zapisu obrazu. Przecież nie prowadzę oddzielnej ewidencji dla dagerotypów, ferrotypów, negatywów szklanych i na błonie, pozytywów itd, tylko w odpowiednim polu inwentarza/bazy wpisuję informację o nośniku. 

Pozdrawiam

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: sprawozdanie statystyczne 2009
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 06, 2009, »
A ja mam wątpliwości do działu 2 "Stan informacyjny zasobu archiwum państwowego". Podzielono ten dział na 2 części: A. Ewidencja zasobu i B. Pomoce informacyjne. Wg tego podziału inwentarze są tylko środkami ewidencji, pomoce informacyjne zaś to indeksy, przewodniki, katalogi i in.
Ale...
Wiemy, że zgodnie ze wskazówkami o uproszczonych metodach opracowania pomocą informacyjną może być prawidłowo sporządzony spis zdawczo-odbiorczy, który zatwierdza KM. Gdzie to wpisać? Nie przewidziano takiej sytuacji, bo jest rubryka ?spisy zdawczo-odbiorcze? i ?spisy robocze?. Gdzie więc wpisać zatwierdzone spisy?   

Poza tym:
W objaśnieniach do formularzach podano (cyt.): "W przypadku sporządzenia do zespołu (zbioru) kilku wersji inwentarza w wiersz 01 lub 02 należy podać tylko najbardziej aktualną, włącznie z aplikacjami bazy danych IZA". Abstrahując już od niezbyt szczęśliwego sformułowania o IZIE (są archiwa, gdzie używa się systemu ZoSIA lub innych aplikacji, bo przecież IZA nie jest obowiązkowa) zastanawia umieszczenie pojęcia bazy danych jako "wersji inwentarza" ;).
   

Aleksander Korolewicz

  • Gość
Odp: sprawozdanie statystyczne 2009
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 10, 2009, »
Ja jestem prosty kwerendziarz i indeksator, więc proszę o pomoc.
Odnośnie właśnie działu 6.
Czy tam wpisujemy dane dot. zabezpieczających kopii cyfrowych z zastosowaniem standardów, jak w Decyzji NDAP 25 z 2005 r., tzn. nie uwzględniamy tych kopii, które są jedynie w jpg lub może nawet i w tiffie, ale wykonane "popularnym aparatem fotograficznym" (patrz punkt 7 Decyzji).
Czyli w grę wchodzi wyłącznie tiff, nieobrobiony, wykonany skanerem?
Pozostałe traktujemy jako jedynie kopie użytkowe - nieuwzględniane w sprawozdaniu GUS?

Offline luke

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 433
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: sprawozdanie statystyczne 2009
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 11, 2009, »
Witam,
Cytuj
Czy tam wpisujemy dane dot. zabezpieczających kopii cyfrowych z zastosowaniem standardów, jak w Decyzji NDAP 25 z 2005 r., tzn. nie uwzględniamy tych kopii, które są jedynie w jpg lub może nawet i w tiffie, ale wykonane "popularnym aparatem fotograficznym" (patrz punkt 7 Decyzji).
Czyli w grę wchodzi wyłącznie tiff, nieobrobiony, wykonany skanerem?
Pozostałe traktujemy jako jedynie kopie użytkowe - nieuwzględniane w sprawozdaniu GUS?

przypomnę, że decyzja nr 25   http://www.archiwa.gov.pl/images/stories/file/pdf/dec_25_2005.pdf  została zawieszona (pismem dyrektora Biernata, nie pamiętam znaku sprawy, w poniedziałek poszukam w archiwum i dopiszę datę), w związku z problemami archiwów z przestrzeganiem zawartych tam standardów sporządzania kopii cyfrowych.

Odpowiadając na Twoje pytanie, skanów wykonanych dla użytkowników popularnym aparatem, nie wpisałbym do sprawozdania.
Oczywiście jpg może być kopią zabezpieczającą, natomiast nie bardzo rozumiem stwierdzenie
Cytuj
Czyli w grę wchodzi wyłącznie tiff, nieobrobiony, wykonany skanerem?
, ale może dlatego że mnie choroba dopadła  :(

Aleksander Korolewicz

  • Gość
Odp: sprawozdanie statystyczne 2009
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 12, 2009, »
Czasami sam siebie nie rozumiem.
Pisma nie szukaj :)
No i czego się ma trzymać sporządzający statystykę, by nie był to kolejny punkt, który w jednym archiwum wygląda tak, w drugim inaczej.
Czego się trzymać?  :-\ Czego, no czego. Czymajmy sie sie.
W Warszawie są Tworki,a  w Krakowie Kobierzyn.

Aleksander Korolewicz

  • Gość
Odp: sprawozdanie statystyczne 2009
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 29, 2009, »
Podobno mają być uwzględnione wszystkie kopie cyfrowe, nie tylko stricte zabezpieczające.