Autor Wątek: Porządkowanie akt w archiwum - daty skrajne  (Przeczytany 10976 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline krzysiekp

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 494
Witam
Mam być może banalną ale dla mnie nie do końca jasną kwestię związaną z opisem dat skrajnych. Np. w teczce z przetargami często znajdują się dokumenty z kilkunastu lat wstecz (np certyfikaty, dyplomy firm biorących udział w przetargu). Czy więc w opisie teczki z przetargów mam wziąść pod uwagę tego typu dokumenty czy wyłącznie te które są bezpośrednio już związane z procedurą przetargową. Druga sprawa to kwestia czy np. w teczce zawierającej roczne sprawozdanie finansowe mam podać datę kiedy ten dokument został wytworzony czy też okresu którego on dotyczy.
Proszę o pomoc w tej kwestii.
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2010, wysłana przez Jarek »

Offline Wojciech Woźniak

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1132
Odp: daty skrajne
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 28, 2009, »
Witam,
proszę spojrzeć na te wytyczne: http://www.archiwa.gov.pl/images/stories/file/pdf/pismo_2_1984.pdf.
Wynika z nich, że daty załączników takich jak wspomniane przez Pana nie są brane pod uwagę przy ustalaniu dat skrajnych teczki. Również daty zawarte na sprawozdaniu nie są datami skrajnymi, lecz elementami tytułu teczki. Data skrajna jest data sporządzenia sprawozdania, a więc "Sprawozdanie za rok 1988", data: 1989, bo sprawozdanie powstało w styczniu roku następnego.

pozdrawiam
Wojtek
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

Offline krzysiekp

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 494
Odp: daty skrajne
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 31, 2009, »
dziękuję za tę podpowiedź
Pozdrawiam

Offline muniekdm

  • archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: daty skrajne
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 10, 2009, »
Mam pytanie dotyczące dat skrajnych w aktach spraw sądowych. Jak należy traktować kserokopie dokumentów, czy należy te daty pod uwagę przy określaniu dat skrajnych. Czy w przypadku kserokopii poświadczonej za zgodność należy brać pod uwagę datę poświadczenia  czy pierwotną datę wystawienia dokumentu?

Offline Pawel

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 28
Odp: daty skrajne
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 11, 2009, »
Witam, może to Ci coś pomoże http://www.archiwa.gov.pl/images/stories/file/pdf/zarz4_2008.pdf, zobacz ba rozdział V pkt. 23

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: daty skrajne
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 13, 2009, »
Jak należy traktować kserokopie dokumentów, czy należy te daty pod uwagę przy określaniu dat skrajnych.
Jeśli mamy kserokopię dokumentu np. z 1955 r., to taka data nie wchodzi do dat skrajnych jednostki, liczy się data sporządzenia ksero.

Czy w przypadku kserokopii poświadczonej za zgodność należy brać pod uwagę datę poświadczenia  czy pierwotną datę wystawienia dokumentu?
Do dat skrajnych jednostki wchodzi data poświadczenia kopii.

Offline Filip Kwiatek

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 359
Odp: daty skrajne
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 13, 2009, »
Przepraszam, że nieco z innej beczki  ;)

A co według Was z reprodukcjami fotografii? Tak samo jak przy ksero dokumentów, czyli data wykonania reprodukcji czy jednak data wykonania oryginalnej fotografii?