Autor Wątek: dot. opracowania zdjęć  (Przeczytany 8784 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Anonymous

  • Gość
dot. opracowania zdjęć
« dnia: Luty 21, 2005, »
Czy istnieje jakaś baza do opracowywania zdjęć?

Offline Anna Laszuk

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 161
dot. opracowania zdjęć
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 22, 2005, »
Bazy jednolitej, zestandaryzowanej i wprowadzonej we wszystkich archiwach nie ma. Prawdopodobnie zostanie wykonana zgodnie z nowymi przygotowywanymi wskazówkami metodycznymi do opracowania dokumentacji fotograficznej. Niektóre archiwa stosują własne bazy - ich wykaz można znaleźć http://www.archiwa.gov.pl/?CIDA=165.
AL

Anonymous

  • Gość
dot. opracowania zdjęć
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 23, 2005, »
dziękuję za odpowiedź
pozdrawiam

Offline Maciej Zdunek

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 546
  • Płeć: Mężczyzna
dot. opracowania zdjęć
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 28, 2006, »
Mam pytanie do p. Anny Laszuk: Czy w związku z pojawieniem się nowych wskazówek dotyczących opracowania fotografii możemy się spodziewać pojawienia nowej bazy danych, a jeśli tak, to kiedy?
Absens carens

Offline Anna Laszuk

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 161
dot. opracowania zdjęć
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 19, 2006, »
Spodziewać się pojawienia zawsze można.
W 2005 r. został zakupiony przez ADM moduł systemu do inwentaryzacji fotografii, który docelowo miał byc stosowany we wszystkich archiwach. Na razie system jest poprawiany i uzupełniany zgodnie z uwagami zgłaszanymi przez użytkowników ADM. Będzie on przedstawiony członkom zespołu "Informatyka i Archiwa", aby mogli ocenić możliwości jego stosowania w innych archiwach. W przypadku pozytywnej oceny, trzeba będzie przewidzieć w przyszłorocznym budżecie środki na zakup systemu dla zainteresowanych archiwów.
Jednocześnie zespół IiA oceni bazę danych opracowaną na bazie progamu Access przez jedno z archiwów i dostosowywaną do nowych wskazówek.
Archiwa nie zgłaszały do NDAP potrzeby posiadania systemu już teraz, w związku z ujętym w planie pracy opracowywaniem zbiorów fotografii. Nie zostały jeszcze podjęte ostateczne decyzje, jaki to będzie system. Obecnie rozważa się możliwość stosowania dwóch wyżej wymienionych, stosownie do potrzeb i możliwości archiwów.
A na kiedy system taki będzie (jest?) konieczny w AP w Poznaniu?

Aleksander Korolewicz

  • Gość
Odp: dot. opracowania zdjęć
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 02, 2012, »
Nie wiem, jak tam sprawa systemu informatycznego dla fotografii wygląda? :)

Wskazówki są te, co były. Tematy (=jednostka inwentarzowa) zostały. Pozostały też pytania zawieszone w powietrzu - http://www.ifar.pl/index.php/topic,437.0.html

A mnie się trafia właśnie liczny dość "rozsyp"  będący częścią zespołu archiwalnego (pomiędzy aktami i w osobnych jednostkach, całkowicie zresztą bez ładu i składu).
Może sobie machnę tymczasowo tabelkę w Wordzie lub Excelu? Hm? Ciekawe, jak rozgryźć w takim razie tabelką konieczność opisu tematu + opisu pojedynczej fotografii? A może, jak usłyszałem - "wrzucić do IZY". Bez wódki ne rozbiriosz; z wódką zresztą chyba też nie.

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: dot. opracowania zdjęć
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 02, 2012, »
Nie wiem, jak tam sprawa systemu informatycznego dla fotografii wygląda? :)

Wygląda tak, że w ZoSIA jest całkiem przyjemny moduł do inwentaryzacji fotografii z wszelkimi "szykanami": tematami, obiektami, opisem nośników itd.
Pozdrawiam

Aleksander Korolewicz

  • Gość
Odp: dot. opracowania zdjęć
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 02, 2012, »
Tak troszeczkę myślałem, że może jest w ZoSI. To miłe.
Szkoda, że przyjdzie mi jeszcze poczekać na ten cymes.