W ferworze niusów o wyborach do Parlamentu Europejskiego zaczęłam się zastanawiać, co z dokumentacją posłów/ich biur poselskich, którzy już zakończyli swoje posłowanie. Czy to jest dokumentacja archiwalna? i czy kwestia jej zabezpieczenia jest jakoś regulowana?
A czy tego typu dokumentacja to polski zasób archiwalny czy belgijski, a może europejski zasób archiwalny?
Ustawa archiwalna mówi dość jasno (art. 15 ust. 2): Państwowy zasób archiwalny tworzą również materiały archiwalne powstałe w wyniku działalności:
1) partii politycznych oraz innych organizacji o charakterze politycznym, społecznym, zawodowym i gospodarczym
pytanie tylko jak to jest realizowane w praktyce? Pamiętam, że całkiem niedawno w okresie kolejnych wyborów wśród pracowników archiwum panowało swoiste pospolite ruszenie i wszyscy na własną rękę zbierali różnego typu materiały "kampanijne" (ulotki, plakaty itd)... Zapewne wybór był subiektywny ;)
Moje zdanie jest takie, że oczywiście cała dokumentacja powstająca w toku działalności partii politycznych zgodnie z cytowanym przepisem będzie wchodziła w skład państwowego zasobu archiwalnego. Natomiast w archiwum Parlamentu Europejskiego będzie oczywiście przechowywana cała dokumentacja związana z pracą PE. Pewnie też znajdą się tam dokumenty naszych Europosłów. W PE nie działają oni zwykle pod szyldem własnych partii, tylko jakiejś frakcji PE, więc nie zawsze powstająca dokumentacja będzie dokumentacją naszych rodzimych partii, czy dokumentacją biura poselskiego.
Ps. Haniu, niedługo się do Brukseli wybieram więc mogę zgłębić temat. ;)
A tak z ciekawości. Zasób archiwalny PE to część belgijskiego zasobu narodowego czy ... czego? Czy wytwarza się coś w stylu europejskiego zasobu archiwalnego, który obejmuje zasoby archiwalne instytucji i organów UE?
Witam,
chciałabym podnieść wątek dokumentacji z wyborów do parlamentu europejskiego, ale w trochę innym kontekście. Jestem w trakcie porządkowania dokumentacji obwodowych komisji wyborczych (kwalifikowanej do kat. A) i mam problem z jedną teczką. Według wskazówek krajowego biura wyborczego teczka ma się nazywać "Protokoły posiedzeń, uchwały, urzędowe obwieszczenia i komunikaty oraz inne dokumenty obwodowych komisji wyborczych". O ile pierwsza część nie budzi wątlipowści, to czy do "innych dokumentów obwodowych komisji wyborczych" można zaliczyć np. meldunki o frekwencji składane przez te komisje w trakcie głosownia i protokoły przekazania komisjom materiałów wyborczych i kart do głosowania?
Myślę, że dokumentacja powstałą w wyniku działalności jakiegoś europosła i prze niego w biurze zgromadzona może trafić do AP np. w ramach jakiejś spuścizny.