Na stronie NDAP archiwa.gov.pl ukazała się dziś informacja o ciekawej chyba konferencji "Czasopisma naukowe bibliotek, archiwów, muzeów. Tradycje-role-perspektywy", organizowanej w marcu przyszłego roku 2010 r. przez Bibliotekę Kórnicką w Poznaniu.
Skłoniło mnie to do do zadania pytania: kiedy ukaże się kolejny numer "Archeionu"?
Przypominam, że ostatni, 109 numer za 2006 r. "Archiwa a prywatność" ukazał się całkiem niedawno.
W planie wydawniczym NDAP (http://www.archiwa.gov.pl/images/stories/WE/PlanWydawniczy2009.pdf) na ten rok jest wydanie 110 numeru.
Z tego co słyszałam, jest to raczej nierealne.
Chyba, że ktoś ma lepsze wieści...
PS. Nie chcę straszyć, ale jak tak dalej pójdzie, to zostaną nam "Problemy archiwistyki" ;)
Nie zapominajmy o regularnie wydawanym "Archiwiście Polskim". Ze słyszenia wiem, iż "Archeion" zasadniczo jakby gotowy jest. Teraz pozostaje kwestia druku... Wiadomo, kryzys... Niemniej bardzo brakuje mi wielotematycznego modelu "Archeionu". Pozdrawiam.
Faktycznie, dzięki za przypomnienie o "Archiwiście Polskim" :)
Też uważam, że idea tematycznych numerów "Archeionu" raczej się nie sprawdziła...
Jakie argumenty przemawiają za tym że tematyczny Archeion się nie sprawdził? Wydaje mi się, ze gdyby zwiększyć jego systematyczność w wydawaniu można by zachować aktualność tematyki. Wcześniej byliśmy zdani na artykuły od Sasa do Lasa i to tylko takie na które ktoś miał pomysł i chciało mu się coś napisać. Dzięki nowej formule determinowano refleksję na zadany temat. Może warto podyskutować czy by nie pogodzić obu opcji?
A tak na marginesie to bardzo brakuje tego nowego numeru, bo przecież konferencja w 2006 r. o wartościowaniu, z której materiały mają być wydane, była bardzo ciekawa a atmosfera na sali gorąca :)
To czasopismo z wieloletnią tradycją, wręcz sztandarowe dla polskiej archiwistyki i przynajmniej według mnie to jakby kompromitujące, że od kilku lat czekamy i doczekać się nie możemy. Nie skreślam tematycznych "Archeionów", niemniej wolałbym aby takie publikowano właśnie jako zwieńczenie np. wspomnianych konferencji. Jako numer specjalny poza wydawanym cyklicznie rocznikiem "wielotematycznym". Takie jest moje zdanie, bo nie ukrywam iż ostatni numer dla mnie bardzo przydatny się okazał. :)
I właśnie o pomysł chodzi, bo są osoby które chciałyby coś napisać, ale z problemem akurat nie "wbiją się" w konkretny "Archeion" tematyczny. Co pozostaje? Albo czekać, albo "Archiwista Polski", albo też "Problemy Archiwistyki", choć owe e-czasopismo ukierunkowane jest bardziej na "luźniejsze" rozważania.
Pomysł aby odejść od 100% tematyczności "Archeionu" jest wart rozważenia. Czekanie na zapełnienie szpalt powoduje, ze część informacji dezaktualizuje się. Może warto pomyśleć nad rozwiązaniem aby część czasopisma poświęcona była innym zagadnieniom. Może dzięki temu nowe numery będą ukazywać się częściej?
Na razie mamy to:
Zarządzenie Nr 2 Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych z dnia 10 lutego 2010 r. (http://www.archiwa.gov.pl/images/stories/Prawoarchiwalne/zarz%C4%85dzenie_nr_2_2010_ND.pdf) w sprawie wydawania czasopisma "Archeion".
Onegdaj Prof. Ryszewski mawiał: "Jak umrę to się o tym dowiecie z Archeionu... po pięciu latach". To jednak optymista był a może jest jeśli nadal tak mawia...
Tak, po tylu latach.... Ciekawym słów Stanisława Ptaszyckiego.
Jest duże prawdopodobieństwo, że "Archeion" ukaże się jeszcze w pierwszej połowie roku. I co ważne - w klasycznej formie - wielotematyczne. :)
Pozdrawiam
Właśnie wróciłam z konferencji, o której pisałam na początku wątku.
Wśród kilku ciekawych referatów szczególnie interesujące z naszego punktu widzenia było wystąpienie Jacka Waliszewskiego, studenta IV roku archiwistyki na UMK, który w ramach pracy magisterskiej sam skanuje poszczególne numery Archeionu (zaplanował zeskanowanie numerów 1-50). Wynik tej pracy ma być zamieszczony na stronie NDAP, jednak NDAP musi jeszcze dopełnić wszelkich formalności...
Miejmy nadzieję, że wreszcie będziemy mieć dostęp on-line także do starszych numerów Archeionu.
To by zdecydowanie ułatwiło życie zawodowe! Szkoda, że tylko do 50, bo w AP brakuje mi też 54 numeru ;)
W starej wersji Archnetu było kilka numerów Archeionu w pdf.-e do ściągnięcia. Nie wiem czy teraz obecnie jest to gdzieś dostępne. Można poszukać i sprawdzić: http://www.archiwa.net/
Z poślizgiem przekazuję informację. Archeion T. CX jest dostępny. :)
Czekamy na CXI, który niedługo powinien się ukazać.
Na stronie NDAP można zobaczyć spis treści (http://archiwa.gov.pl/).
Na stronie NDAP www.archiwa.gov.pl pojawiła się informacja, że udostępniono kolejne 2 numery, 106 i 107 w wersji cyfrowej.
Pozdrawiam
Witam,
chciałabym wrócić do tematyki "Archeion"-owej.
Otóż dziś byłam na bardzo ciekawym wykładzie dr. E. Kulczyckiego pt. "Zasady i kryteria oceny czasopism naukowych w świetle nowych wytycznych ministerialnych", w Bibliotece Uniwersyteckiej UAM (zapraszam na bloga autora: Warsztat badacza komunikacji (http://ekulczycki.pl/), naprawdę warto).
Przy okazji rozważań autora zaczęłam się zastanawiać, które czasopisma archiwalne są umieszczone na liście punktowanych. O ile dobrze sprawdziłam, jest to "Archiwista Polski" i "Archiwa, Biblioteki i Muzea Kościelne". O "Archeionie" ani widu ani słychu na rzeczonej liście.
:o :o :o
Ktoś coś wie w tej materii?
PS. Czy pytanie o kolejny numer "Archeionu" nie jest zbyt śmiałe? ;D
Pozdrawiam
Według mojej wiedzy i informacji, które jakiś czas temu uzyskałem, jest szansa, że "Archeion" znajdzie się wśród czasopism punktowanych. W każdym razie taki jest plan i w tym kierunku podejmowane są działania, ale nie wiem na jakim są etapie :)
Co do kolejnych numerów. Tomy 111 i 112 wkrótce (prawdopodobnie w czerwcu) skierowane mają być do druku chyba, że pojawiły się w międzyczasie jakieś uwagi Rady Programowej co do tekstów z 112. Ja póki co żadnych nie otrzymałem. Zbierane są także materiały do t. 113, który też chyba ukaże się w tym roku.
Pozdrowienia :)
Mam przyjemność poinformować, iż światło dzienne ujrzał 111 t. Archeionu
http://www.archiwa.gov.pl/pl/strona-glowna/63-aktualnosci/3332-nowoci-wydawnicze-archeion-tom-111-.html
Wkrótce tom 112.
Może głupie pytanie, ale chciałabym kupić najnowszy nr Archeionu i chciałabym się upewnić, kto prowadzi jego sprzedaż. Rozumiem, że NDAP? Nie widzę na ich stronie ceny ani formularza zamówienia. Wiecie, jak to wygląda? Nic z NDAP jeszcze nie zamawiałam :/
http://www.archiwa.gov.pl/pl/wydawnictwa.html
Wypełniamy kartę zamówienia, wysyłamy, otrzymujemy pocztą publikację (za pobraniem). Na podobnych zasadach zamawiałem kiedyś w Bibliotece Narodowej.
Albo osobiście :)
Online dostępne są już numery 109 i 110! Do dwóch kolejnych na razie tylko spisy treści.
Na stronie NDAP podano komunikat, że 2 kwietnia mają zostać udostępnione tomy od 1 do 16 wydane w latach 1927-1938. Ja i tak będę nadal czekała na najnowsze.