IZA 5.0

Zaczęty przez Anna Laszuk, Grudzień 16, 2004,

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kocibrzuch

1) Co zrobić, jeśli w jednej jednostce mam i poszyty i akta luźne, i nawet jeszcze księgę (podwójne kliknięcie nie powoduje w tym polu możliwości dokonania samodzielnych zmian w wyborach)?
2) Strony dodatkowe (a, b ...), jak rozumiem, umieszczać w polu uwagi?

Hanna Staszewska

W polu "opis zewnętrzny" mamy takie możliwości: akta lużne, akta szyte, księga, poszyt, pudło, teczka.
Takie monstrum, o jakim pisze kocibrzuch (a swoją drogą, nie można tego rozdzielić?)  najlepiej umieścić w pudle i wtedy z czystym sumieniem wybieramy  z listy "pudło". Będziemy w zgodzie z IZĄ, ale niestety z logiką już nie. Zaproponowane określenia są z założenia nielogiczne, bo pomieszano tu dwie sprawy: kancelaryjną postać zewnętrzną jednostki (np. poszyt) z opakowaniem (np. pudło). No bo co wpisać, jeśli mamy do czynienia z poszytami, które zapakowano w pudła dla ochrony przed kurzem ???

kocibrzuch

Co do pomieszania pojęć się zgadzam.
Odpowiadam: monstrów takowych nie można rozdzielić :)

Brak też informacji w IZIe, czy mamy do czynienia w jednostce z paginacją, czy foliacją - ot podawana jest tylko liczba. Taki Franciszek Z. bardzo by się ucieszył: paginujesz sfoliowaną jednostkę i połowę zabierasz do domu, a w ewidencji wszystko się zgadza.

Hanna Staszewska

W Poznaniu robimy tak: jeśli jednostka jest spaginowana, przed liczbą stron wpisujemy skrót "ss.", a jeśli jest sfoliowana, skrót "k." 

kocibrzuch

Ano właśnie. I tak mamy w wersjach "przedizowych". Niestety ktoś to usunął przy wstawianiu ewidencji do IZY, więc myślałem (nie sprawdzając, mea culpa), że się nie da. No to mam dodatkową robotę.

I jeszcze przy okazji, czy w IZIe 6 możliwe jest wstawianie w wykazie obiektów zakresu stron? Czy wykaz obiektów będzie/jest widoczny na stronie NDAP "na piechotę", tj. przy przeglądaniu całego inwentarza, czy jedynie przez wyszukiwarkę?

Wojciech Woźniak

Witam
Stosujemy taką praktykę jak Poznań, zresztą wynika ona z instrukcji do bazy IZA. Na dodatek wydruk inwentarza bez tych literek wygląda trochę tajemniczo ;).
Na szczęście sa sposoby (z uzyciem Excela na przykąłd) by uzupełnić dosc szybko braki owych literek - o ile oczywiście wiemy czy to ma być "k" czy "s".
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

kocibrzuch

Niestety raz jest foliacja raz paginacja :)
Ale nie ma strachu, to relatywnie niewielka część została pozbawiona odpowiednich znaczników. Pozostałe wszystko jest i właśnie zabieramy się do konwersji, co widać ;)

kocibrzuch

Powinna być możliwość umieszczenia informacji o oprawie. W ogóle sporo musze wklejać do "uwag".

kocibrzuch

Nie macie wrażenia, że coś złego dzieje się z podseriami? Po wyjściu i ponownym wejściu do inwentarza albo ich nie widać, albo widać inne "zapożyczone" z innej zupełnie serii(!). Jeśli ich nie ma, to nagle się pojawiają po kliknięciu na podserię.
To na widoku formularza edycji, na wydruku wydaje się, że jest ok.

Maciej Zdunek

Tak, to stały problem z podseriami odkąd pamiętam. Trzeba kliknąć w formularzu w pole podserii, żeby ją "odswieżyć". Z tego co widzę w IZIE 6.0 ten problem został rozwiązany (przynajmniej w tej wersji testowej, którą mam).
Absens carens

Wojciech Woźniak

Witam
Prawdziwy problem z seriami i podseriami pojawia się w przypadku szczątków zespołów. Niestety kwerendy są niedopracowane i ponieważ nie uwzględniają cd nr zespołu w formularzu nawet po odświeżeniu pola podseria pojawia się nazwa zupełnie niepożądanej podserii ;).
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

Andrzej Choniawko

Cytat: Hanna Staszewska-Katolik w Maj 14, 2007,
Będziemy w zgodzie z IZĄ, ale niestety z logiką już nie.
Szukanie na gruncie archiwistyki rozwiązań zgodnych z zasadami logiki klasycznej jest zajęciem skazanym na dość ograniczone powodzenie. U fundamentów przytłaczającej większości normatywów metodycznych archiwistyki legły raczej zasady logiki rozmytej. http://pl.wikipedia.org/wiki/Logika_rozmyta, co skądinąd zdecydowanie zbliża tę dziedzinę wiedzy do nieograniczonej żadnym "mędrca szkiełkiem i okiem"  poezji i nie psujmy tego cudownego błogostanu.
Moja strona - http://choniawko.cba.pl/

Hanna Staszewska

Obawiam się, że grunt archiwistyki, logika klasyczna, logika rozmyta tudzież normatywy metodyczne nie mają tu nic do rzeczy.
Po prostu, najzwyczajniej w świecie chodzi o zwykłe błędy, nieścisłości, niekonsekwencje itp. występujące w bazie. I tyle.

Wojciech Woźniak

Witam
Z przywołanej przez pana Andrzeja Choniawkę Wikipedii:
CytatMetody logiki rozmytej wraz z algorytmami ewolucyjnymi i sieciami neuronowymi stanowią nowoczesne narzędzia do budowy inteligentnych (nie mylić ze świadomymi) systemów mających zdolności uogólniania wiedzy.

Więc może grunt archiwistyki nie jest jeszcze stracony?  ;)
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

kocibrzuch

Cytat: kocibrzuch w Maj 14, 2007,
1) Co zrobić, jeśli w jednej jednostce mam i poszyty i akta luźne, i nawet jeszcze księgę (podwójne kliknięcie nie powoduje w tym polu możliwości dokonania samodzielnych zmian w wyborach)?
Jest obejście, choć uciążliwe i raczej nie tędy droga: skopiować całą kolumnę do Excela, nanieść odpowiednie zmiany i przekleić z powrotem.
Nie będę go jednak stosował, bo obawiam się, że coś się może prędzej czy później kiedyś sypnąć.