Aktualności:

Widzę, że część osób może mieć problemy z zalogowaniem/hasłami/zatwierdzeniem konta szczególnie z domen WP, Onet, Interia  - czytamy watek: http://www.ifar.pl/index.php/topic,5043.0.html i potem proszę tej sprawie o kontakt na priv rafal.magrys(na)gmail.com

Menu główne

wartość akt

Zaczęty przez Zbyszekres, Wrzesień 05, 2007,

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Zbyszekres

Witam wszystkich ;)
Czy może się ktoś podzielić informacją przesłaną do NDAP na temat WYCENY DOKUMENTóW z zespołów, które mogłyby być objęte działaniem ustawy o prawie do rekompensaty za przejęte przez Państwo nieruchomości (i akta). Jak wyceniać poszczególne grupy akt.

Wojciech Woźniak

Witam
Chyba najlepiej będzie poszperać po aukcjach internetowych - poszukać tam podobnych materiałów (z danego okresu, typu, zawartości, formy etc.) i na tej podstawie oszacować cenę posiadanych materiałów.
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

kocibrzuch

Wycenić pojedynczy dokument, to nie taki znowu problem - są aukcje i można porównać, można przyjąć też średnią i przemnożyć przez jednostki danego typu, gdy zna się ich ilość (są odrębnie ujęte w ewidencji). Z zastrzeżeniem, że najcenniejsze dokumenty ciężko pod jakąś średnią podciągnąć i trzeba dla rzetelności liczyć indywidualnie.
A jak mamy akta luźne w tekach? A jeśli w nich cennych akt jest na kopy (od kilkudziesięciu do nawet 2 tys. stron)? A jeśli taki zespół/zespoły liczy/ą ponad 100 metrów?

Ja próbuję kombinować tak.
Co się jednostkowo zliczyć nie da, dzielę na 3 grupy cenowe. Wyliczam ilość metrów danej grupy w zespole i mnożę przez ustaloną wcześniej wartość jednego metra, do której to wartości doszedłem ustalając doświadczalnie, że w 1 mb. mieści się ok. 4200 dokumentów.
Nie chcę tu rozważać konkretnych kwot, ile co jest warte wiedzą ci, którzy śledzą aukcje, chciałbym porozważać, jak taki system Wam się widzi i czy byłby do przyjęcia i czy średnia liczba dokumentów na 1 mb. wyliczona przeze mnie odpowiada jakoś rzeczywistości (ktoś to liczył?).

Oczywiście wielkie zastrzeżenia: 1) mamy wypracować cenę orientacyjną (rozumiem, że potem podejdą do sprawy rzeczoznawcy), 2) każdy zespół ma swoją specyfikę, przy przeliczaniu średnich bez znajomości danego zespołu i długoletniej pracy w archiwum się nie obejdzie (zabawne, jak pomyślę, ile teraz mam pożytku z męczącego skąd inąd paginowania i lustracji), 3) wartość rzeczywista dokumentu jest taka, ile ktoś za niego da, 4) teraz wartość jest taka, za parę lat może być inna (nie mówię o inflacji, w ciągu ostatnich 10 lat ceny wzrosły kilkakrotnie.