Przyjmowanie akt do archiwum zakładowego - częstotlliwość przyjmowania

(1/6) > >>

megi:
Czy w jakimkolwiek rozporządzeniu / ustawie itp. istnieje zapis nt. tego, jak często akta powinny być zdawane do archiwum zakładowego? Standardowo akta zdaje się raz w roku, ale czy gdziekolwiek istnieje unormowanie tego?

Komisarz Ryba:
W instrukcji kancelaryjnej dla organów gmin i związków międzygminnych z 1999r. w rozdziale XI jest następujący zapis:
"Akta spraw ostatecznie załatwionych przekazuje do archiwum zakładowego po upływie 1 roku, kompletnymi rocznikami, pracownik wyznaczony do tych spraw."

Komisarz Ryba:
Poza tym jeśli chodzi o przekazywanie akt do archiwum zakładowego i ogólnie o prowadzenie archiwum zakładowego to polecam książkę "Kancelaria i archiwum zakładowe" pod red. Zbigniewa Pustuły.

megi:
Dzieki za pomoc :) Niestety tyle to i ja wiem ;) Problem w tym, ze chodzi mi o czestotliwosc (tzn. czy raz w roku czy czesciej) i konkretna ustawe/rozporzadzenie itp.
Sprobuje wyjasnic w czym problem - otoz prawnik twierdzi, ze skoro teczka aktowa jest zamknieta np. 15 sierpnia 2006 roku, a obowiazek przechowywania liczy sie od 1 stycznia roku nastepnego, akta zas zdaje sie najpozniej w ciagu roku od ich zamkniecia, to teczka ta powinna zostac zdana 16 sierpnia 2007 r. Idac dalej tym tropem - komorka zdajac powinna wedlug niego oddawac akta wlasciwie niemal codziennie (12 miesiecy od zamkniecia teczki). Proby tlumaczenia koncza sie "prosze mi pokazac paragraf".

Komisarz Ryba:
Wczoraj wieczorem myślałem o częstotliwości zdawania akt do archiwum zakładowego i jakoś nie przypominam sobie rozporządzenia bądź ustawy, które by to regulowały.
Ogólnie w metodyce archiwalnej przyjęła się zasada iż akta powinno się zdawać do archiwum zakładowego raz w roku w terminie wyznaczonym hormonogramem pracy archiwum zakładowego, który ustala osoba odpowiedzialna za archiwum zakładowe.
Poza tym stosuje się też zasade, która mówi, że dokumentacja wytworzona np. w 2006 roku powinna być przechowywana w biurze komórki organizacyjnej, która ją wytworzyła przez cały 2007 rok i zdana do archiwum zakładowego w 2008r.
Ponad to jeśli po zakończeniu danego roku w teczce jest mało dokumentów można ją kontunuować w roku następnym.

P.S.
Pracujesz w jednostce organizacyjnej która wytwarza kat. A? ;)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona