Autor Wątek: paragraf 45 IK z 2011 r.  (Przeczytany 320 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jjdtmrc

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 48
  • Płeć: Mężczyzna
paragraf 45 IK z 2011 r.
« dnia: Lipiec 12, 2019, »
Cytuj
§ 45. 1. Przesyłki przekazane na ESP dzieli się na:
1) przeznaczone do automatycznego rejestrowania w systemie teleinformatycznym specjalnie przeznaczonym
do obsługi danego rodzaju przesyłek;
2) pozostałe, nieprzeznaczone do automatycznego rejestrowania.
2. Przesyłek, o których mowa w ust. 1 pkt 1, nie rejestruje się, jeżeli system teleinformatyczny, w którym są
one przetwarzane, umożliwia wyszukiwanie i sortowanie co najmniej według daty wpływu i według podmiotu,
od którego przesyłka pochodzi.
3. Przesyłki, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rejestruje się, drukuje wraz z UPO, nanosi i wypełnia pieczęć
wpływu na pierwszej stronie wydruku.

Czy mógłby ktoś wyjaśnić mi różnicę między przesyłkami przeznaczonymi do automatycznego rejestrowania i nieprzeznaczone do automatycznego rejestrowania wraz z przykładami?

Dlaczego pytam - Do urzędu z systemem tradycyjnym i informatycznym systemem do rejestrowania i wspomagania obiegu dokumentacji przychodzi pismo Epuapem. Drukujemy i rejestrujemy drugi raz? Chyba bez sensu.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 12, 2019, wysłana przez jjdtmrc »

Offline Rovan

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 563
Odp: paragraf 45 IK z 2011 r.
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 12, 2019, »
Cytuj
Do urzędu z systemem tradycyjnym i informatycznym systemem do rejestrowania i wspomagania obiegu dokumentacji przychodzi pismo Epuapem. Drukujemy i rejestrujemy drugi raz?
Jeśli wspomniany system do rejestrowania i wspomagania obiegu dokumentacji automatycznie wprowadzi przesyłkę przekazaną za pośrednictwem ePUAP-u do obiegu (umożliwia jej dekretowanie i przyporządkowanie do sprawy/rejestracje na jej podstawie nowej sprawy), wówczas jej "ręczna" rejestracja w RPW nie jest wymagana.
Natomiast wydruk takiej przesyłki moim zdaniem zawsze będzie obligatoryjny.
Wynika to z prostego faktu, iż akta sprawy muszą być kompletne, zatem jeśli dokumentacje prowadzimy w systemie tradycyjnym, to w celu włączenia przesyłki przekazanej ePUAP-em do papierowych akt sprawy musimy ją wydrukować.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 12, 2019, wysłana przez Rovan »

Offline jjdtmrc

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 48
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: paragraf 45 IK z 2011 r.
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 15, 2019, »
Tak, system Sidas Madkom umożliwia rejestrowanie sprawy.

Offline Jarek

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1605
  • kolega Jarek NIE PRACUJE w AP! :)
    • Archiwum i EZD. Praktycznie, nie teoretycznie
Odp: paragraf 45 IK z 2011 r.
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 15, 2019, »
Z uzasadnienia do rozporządzenia z 2011 r. (podkreślenia moje; pierwszy cytat dotyczy postępowania w EZD drugi w systemie tradycyjnym ale najlepiej łącznie oddają istotę zapisów rozporządzenia):
Cytuj
W §19 odnoszącym się do przesyłek przekazanych na elektroniczną skrzynkę podawczą,
a więc automatycznie potwierdzanych przez wystawienie urzędowego poświadczenia
odbioru, ustalono ważną zasadę pozwalającą na nierejestrowanie w systemie EZD przesyłek
przeznaczonych do automatycznego rejestrowania w dedykowanym, specjalnie
przeznaczonym do obsługi danego rodzaju przesyłek systemie teleinformatycznym. Jeśli
bowiem podmiot publiczny przygotował elektroniczną usługę publiczną pozwalającą na
automatyczną obsługę określonego rodzaju wniosków i wnioski te trafiają do
wyspecjalizowanego systemu teleinformatycznego, to nie ma powodu aby rejestrować je
dodatkowo w EZD. Jeśli jednak nie ma wyspecjalizowanego systemu do obsługi określonego
rodzaju wniosków to takie wnioski rejestruje się w EZD, dołączając do nich urzędowe
poświadczenie odbioru.

Cytuj
§44-46 ustalają zasady postępowania z przesyłkami przesłanymi poczta elektroniczną, na
elektroniczną skrzynkę podawczą i na informatycznych nośnikach danych.
Podział przesyłek w postaci elektronicznej pocztą elektroniczną i na elektroniczną skrzynkę
podawczą jest taki jak w przypadku systemu EZD, z tym że wiadomości poczty
elektronicznej zakwalifikowane do rejestracji lub bezpośredniego włączenia do akt sprawy
oraz przesyłki przesłane na elektroniczną skrzynkę i nie przeznaczone do automatycznego
rejestrowania - drukuje się
. Także drukuje się przesyłki przekazane bezpośrednio na
informatycznym nośniku danych.
Bardzo ważny jest przepis §45 ust.2, który ustala że nie rejestruje się przesyłek przekazanych
na elektroniczną skrzynką podawczą jeśli są one automatycznie rejestrowane w specjalnie
przeznaczonym do tego systemie teleinformatycznym (pod warunkiem, że umożliwia
wyszukiwanie i sortowanie co najmniej według daty wpływu i według podmiotu, od którego
przesyłka pochodzi). Przepis ten, łącznie z przepisami §6, pozwala na stosowanie
wyspecjalizowanych systemów teleinformatycznych do świadczenia określonego rodzaju
usług publicznych w postaci elektronicznej nawet w przypadku gdy wybrany został system
tradycyjny.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 15, 2019, wysłana przez Jarek »
Jarek Orszulak