Autor Wątek: Dokumenty potrzebne do udostępnienia dokumentacji osobowej  (Przeczytany 1843 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline awt75

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 1
Dzień dobry Państwu,
Jestem pod wrażeniem wiedzy osób udzielajacych się na tym forum, dlatego postanowiłam zapisać się tutaj by móc zasięgnąć Państwa rady.
Jestem użytkownikiem archiwów, w tym archiwów gromadzacych dokumentację osobowa i płacową. Zbieram informacje do własnego archiwum rodzinnego.
Ostatnio chcę uzyskać dostęp do teczki osobowej mojego nieżyjącego już dziadka. Mam oryginały odpisów akt urzędu stanu cywilnego poswiadczajacych moje pokrewieństwo z dziadkiem, jak i to, że jest on osoba zmarłą.
Dokumenty te wystarczyły do korzystania z zasobów Archiwum Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku, jak i archiwów zakładowych istniejących jeszcze firm w których pracował mój dziadek.
Jednak ostatnio w jednej z prywatnych firm zajmujących się przechowywaniem dokumentacji zlikwidowanych zakładów pracy spotkałam się z prośbą przedstawienia poświadczenia pokrewienstwa wystawionego przez ZUS. A także informacja że odpisy akt są niewystarczającym dokumentem gdyż firma ta nie ma możliwości i kompetencji by badać pokrewienstwo.
Moje pytanie po tym przydlugim wstępnie brzmi czy taka prośba ze strony tej firmy jest czymś uzasadniona? Jakimiś przepisami? Dodam że dziadek pracował w zakładach mięsnych a nie w wojsku czy policji. Panie w ZUSie były zdziwione prośbą o tego typu poswiadczenie, tym bardziej że mój dziadek nie pobierał renty ani nie dozyl emerytury. I oczywiście nie otrzymałam poświadczenia o jakie prosiła Pani z firmy zajmującej się archiwizacja dokumentów.
Serdecznie proszę o pomoc i pozdrawiam

Offline KsaweryJaworski

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 1
    • https://dobramine.com/kasyno-online/unibet
Odp: Dokumenty potrzebne do udostępnienia dokumentacji osobowej
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 02, 2019, »
W takim przypadku musisz zatrudnić prawnika. Wtedy może przypadek będzie miał szansę. Bardzo trudno jest samemu udowodnić pokrewieństwo.

Offline mooj

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 29
Odp: Dokumenty potrzebne do udostępnienia dokumentacji osobowej
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 09, 2019, »
Naprawdę archiwiści (a przynajmniej użytkownicy forum archiwalnego) uważają, że samemu jest bardzo trudno udowodnić pokrewieństwo, i "polecenie" jakiegoś archiwisty zakładowego "proszę przynieść potwierdzenie z ZUS" ma jakiekolwiek podstawy?

tip: sprawa spadkowa, pełnomocnictwo od dziecka
Włodek Sroczyński