Autor Wątek: segregacja śmieci  (Przeczytany 7206 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline lukas_drill

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 158
segregacja śmieci
« dnia: Styczeń 16, 2013, »
witam,
mam takie pytanie: w moim mieście wprowadzili nową ustawę, zgodnie z którą mieszkańcy określają czy segregują śmieci czy nie i potem płacą na podstawie tychże. Moje pytanie brzmi więc: jak zakwalifikować te wnioski, w jakiej teczce je trzymać? W tej nowym JRWA to ciężko się odnaleźć...
A czy wiadomo coś o nowej instrukcji kancelaryjnej i nowym JRWA? Bo chodziły takie pogłoski, że ma wyjść nowy, bo ten jakiś taki nie życiowy :)
pozdrawiam

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1207
Odp: segregacja śmieci
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 16, 2013, »
Moim zdaniem w JRWA dla gmin najbardziej pasuje klasa 6232 - "Informacje o wytwarzaniu odpadów oraz sposobach gospodarowania odpadami"

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1748
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: segregacja śmieci
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 16, 2013, »
Wywóz śmieci to jest gospodarka komunalna a nie ochrona środowiska.
Jarek Orszulak

Offline Kitten

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 5
Odp: segregacja śmieci
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 13, 2013, »
Witam, chciałabym kontynuować wątek, gdyż ma on związek z tzw. ustawą śmieciową i mam wątpliwości takie jak lukas_drill - jak zaklasyfikować takie sprawy. W moim urzędzie wydział rolnictwa będzie przyjmować deklaracje (dot. m.in. tego czy dany mieszkaniec będzie segregował śmieci czy nie) i prowadzić korespondencję, wydawać decyzje, itd.  a wydział finansowy zajmie się rozliczaniem opłat zw. z wywozem odpadów na podstawie informacji z wydz. rolnictwa. Wydział finansowy chce te sprawy rejestrować jako 3135 - "Opłata miejscowa" i pod tym samym nr chce klasyfikować wydział rolnictwa. Czy to będzie prawidłowe? Klasa 6232 dla wydziału rolnictwa wydaje mi się bardziej odpowiednia. Szukałam jak sugerował Jarek w dziale gospodarka komunalna ale ciężko jest coś dopasować... Co o tym sądzicie? ???

Offline lukas_drill

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 158
Odp: segregacja śmieci
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 14, 2013, »
http://pl.wikipedia.org/wiki/Op%C5%82ata_miejscowa
no i to chyba zabija pomysł z opłatą miejscową ;)
u nas również nic nowego nie wymyślili...może w nowym JRWA to ujmą?

Offline Kitten

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 5
Odp: segregacja śmieci
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 16, 2013, »
może ujmą a może nie, a póki co sprawy trzeba już rejestrować... ale przynajmniej jeden pomysł został zweryfikowany :)

Offline urzednik

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 1
Odp: segregacja śmieci
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 21, 2013, »
Witam,
Nie jestem archiwistą ale problematyka "śmieciowa" interesuje mnie z punktu widzenia prowadzenia elektronicznego systemu obiegu dokumentów. W większości gmin trwa już zapewne gromadzenie deklaracji, u nas zacznie się lada chwila a zastanawianie się nad wyborem właściwego jrwa jest pewnie ostatnią sprawą, którą ludzie "od śmieci" zaprzątają sobie głowę.

Jeśli chodzi o charakter spraw dotyczących śmieci i moim skromnym zdaniem można je traktować analogicznie do podatków lokalnych bo z punktu widzenia deklaracji śmieciowych sprawa powstaje w momencie złożenia deklaracji (jak przy podatkach). W przypadku zmian ilości mieszkańców czy działań egzekucyjnych itp. wszelkie dokumenty dotyczą wciąż tego samego "płatnika za śmieci". Wydaje mi się, że najsensowniejsze byłoby więc wykorzystanie numeru z opłat - grupa 313. Jak już wspomniał Lukas_drill opłata miejscowa nie nadaje się do tego bo to dla konkretnych, wynikających z przepisów opłat. Prosiłoby się więc rozszerzenie o "opłatę śmieciową" np. 3139.
Podobno nie można rozszerzać jrwa ale czy jednak § 4. ust 9 Rozporządzenia w spr. instr. kancelaryjnej w brzmieniu:  Wolne klasy wykazu akt mogą być wykorzystane przez podmioty do dodania nowych klas. nie pozwala nam dodać takiego symbolu??

Dzwoniłam do oddziału archiwum państwowego i tam też nic nie poradzili w kwestii śmieci..

W jaki sposób poradziliście sobie z tymi nieszczęsnymi śmieciami od strony dokumentacji?

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1207
Odp: segregacja śmieci
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 21, 2013, »
(...)
Podobno nie można rozszerzać jrwa ale czy jednak § 4. ust 9 Rozporządzenia w spr. instr. kancelaryjnej w brzmieniu:  Wolne klasy wykazu akt mogą być wykorzystane przez podmioty do dodania nowych klas. nie pozwala nam dodać takiego symbolu??
(...)

Nie pozwala. Por. Informacja nr 5 NDAP z 19.04.2011 r.