Ostatnie wiadomości

Strony: 1 ... 8 9 [10]
91
Silva rerum... / Odp: Techniki łączenia dokumentacji papierowej
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Bolek dnia Grudzień 10, 2018, »
Wracając do tematu. Czy zapisy umieszczone na stronie NDAP:
https://www.archiwa.gov.pl/pl/zarzadzanie-dokumentacja/zarz%C4%85dzanie-dokumentacj%C4%85/zabezpieczanie-dokumentacji/techniki-%C5%82%C4%85czenia-dokumentacji
wraz z opinią z 2013 r.
https://www.archiwa.gov.pl/images/docs/Opinia_CLKA.pdf
są nadal aktualne w świetle zapisów Załącznika nr 4 Standardów porządkowania [...] do Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 20 października 2015 r.  pkt 4.2 usunięcie elementów metalowych i plastikowych [...]
92
Silva rerum... / Odp: Komunikat w sprawie odwołania Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Bolek dnia Grudzień 10, 2018, »
Dzięki za jakieś nazwiska.
Jak się poszpera to w internecie można coś niecoś znaleźć na temat tych osób.
Pozdrawiam.
93
Metodyka Archiwalna / Odp: kat. arch. B-3, B-5
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Rovan dnia Grudzień 10, 2018, »
Na jednym spisie z/o można ująć całe spektrum kat. B - od BC do B50, wliczając w to również kat. BE
Odrębne spisy tworzy się jedynie dla specyficznych rodzajów dokumentacji (np. dla akt osobowych, dokumentacji technicznej, kartograficznej itp.).

Osobiście preferuję umieszczać na jednym spisie z/o dokumentację z jednego rocznika (data skrajna początkowa), ale łączenie kilku roczników nie jest zabronione. W takiej sytuacji należy jedynie pamiętać aby uporządkować dokumentację najpierw chronologicznie, a w ramach każdego rocznika - w kolejności symboli z JRWA.
94
Metodyka Archiwalna / Odp: Zbędne kopie projektów unijnych
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Rovan dnia Grudzień 10, 2018, »
Skoro masz w archiwum kilka egzemplarzy tej samej dokumentacji, zatem jeden (domyślnie oryginał) przechowujesz przez czas określony w JRWA, pozostałe traktujesz jak kat. BC.
Cytuj
Czy mogę spokojnie zniszczyć kopie tych projektów?
Skoro trafiły do archiwum zakładowego musisz je wybrakować z zachowaniem procedury (wniosek, spis, zgoda AP).
Na przyszłość proponuję nie przyjmować do AZ kilku egz. tej samej dokumentacji. Komórka, która je przekazywała powinna przekazać tylko jeden egz., a pozostałe jako wtórniki - zniszczyć.
Jest to z pewnością uregulowane w waszej instrukcji kancelaryjnej.
95
Transmisji ani rejestracji nie było, niestety :(

Tutaj info na stronie NDAP i program https://www.archiwa.gov.pl/pl/aktualnosci/4856-konferencja-od-opracowania-do-retrokonwersji-%E2%80%93-wsp%C3%B3%C5%82czesne-wyzwania-dla-opisu-archiwalnego
Poniżej moje krótkie sprawozdanie i parę uwag.

Maciej Zdunek (NDAP) mówił o Strategii opracowania zasobu archiwalnego ? trwają nad nią prace w NDAP, w 2019 r. ma być konsultowana z archiwami i wejść w życie w 2020 r. Oczywiście wszystko może się zmienić wraz z przyjściem nowego Naczelnego Dyrektora.

Diagnoza: opracowane ok. 27% zasobu, rośnie przepaść między ilością przechowywanej dokumentacji a jej częścią opracowaną,  niektóre zespoły opracowywane b. długo (rekordziści 20-30 lat), problemy kadrowe, rotacja pracowników, inne zadania itd.
Maciej przedstawił piramidę, której podstawą jest ewidencja i retrokonwersja, a na szczycie jest opracowanie (w dyskusji niektórzy chcieliby to odwrócić mówiąc, że to opracowanie jest podstawą).
Cel strategii: zwiększenie odsetka opracowanego zasobu, poszerzenie i pogłębienie informacji, kształtowanie spójnych kierunków i metod opracowania.

Pytania:
- co opracowywać?
- czy każdy zespół musi być opracowany?
- jak opracowywać i jakich narzędzi użyć dla usprawnienia procesu?
- jak wspomóc pracę archiwistów-specjalistów?
- jak zaradzić problemom kadrowym?
- czy nadal opracowanie czy tylko opis?
Zadania dla strategii:
- zdefiniowanie procesu opracowania i jego etapów, w tym podział na opracowanie podstawowe i szczegółowe,
- rozpoznanie potrzeb użytkowników (szczerze mówiąc już przestaję chyba wierzyć w te badania, od tak dawna o tym mówimy i nic),
- nacisk na pomoce wyższego rzędu,
- kryteria zespołów do opracowania,
- weryfikacja opisów po retrokonwersji,
- nowelizacja przepisów metodycznych,
- tagowanie i crowdsourcingu,
- szkolenia dla archiwistów.

Darek Magier (UPH i Archiwum Państwowe w Siedlcach) opowiedział o Życiu po retrokonwersji. Opracowanie materiałów archiwalnych w świadomości pracowników archiwów państwowych. Na podstawie badań ankietowych (ankieta w Internecie latem 2018 r., wypełniło 210 archiwistów, czyli ok. 13%) Darek zaprezentował takie oto wyniki:
- ok. 56% ankietowanych opracowało 6 i więcej zespołów,
- najwięcej trudności w opracowaniu mają archiwiści na etapie studiów wstępnych i rozpoznania przynależności zespołowej,
- dla 43% opracowanie to istota pracy archiwalnej, dla 54 jedno z wielu zadań,
- zmiany metodyczne wprowadzone w 2018 r. dobrze ocenia 30% badanych, nie ma zdania trochę ponad 30%, a źle 37 %.
- zmiany w funkcjonowaniu komisji metodycznych dobrze ocenia 36%, źle 32%, nie ma zdania 32%.
Poza tym jeszcze jedna konkluzja Darka: archiwom grozi luka pokoleniowa oraz zerwanie modelu mistrz-uczeń.

Elżbieta Galik (AP Wrocław) przedstawiła referat pt. Opis archiwalny ? współczesne wyzwanie dla archiwów polskich. Co zmieniło się w archiwach polskich i w archiwistyce? Dużo w nim było odniesień do historii samego pojęcia, a także do FOPAR-u i prof. Ryszewskiego.
Wniosek ( o ile dobrze zrozumiałam): kluczowa jest precyzja opisu, głębia opisu powinna być różna w zależności od poziomu opisu, w rezultacie wpłynie to na wyszukiwalność informacji.

Bardzo ciekawe wystąpienie zaprezentował  BartekNowożycki (NDAP):
Computational Archival Science, o archiwach w dobie big data i machine learning. Bartek pokazał, jak bardzo maszyny i algorytmy zmieniają rzeczywistość (także archiwalną), czyli mówił o potrzebie integracji myślenia matematycznego z myśleniem archiwalnym.

Łukasz Karolewski (NAC) przedstawił Archiwalny opis fotografii a działania crowdsourcingowe ? NAC korzysta szeroko z wiedzy swoich użytkowników, mając oczywiście na względzie wszelkie zagrożenia, jakie z tym są związane.

Ciekawie zabrzmiał głos użytkownika, czyli wystąpienie Macieja Roga (Stowarzyszenie Opolscy Genealodzy, Śląskie Towarzystwo Genealogiczne) pt. Genealodzy, jako użytkownicy systemu informacji archiwalnej, który mówił głównie o problemach z wyszukiwaniem na portalu www.szukajwarchiwach.pl   

Paweł Gut (AP Szczecin) przedstawił Poziom opisu jednostki archiwalnej w inwentarzu tradycyjnym i elektronicznym w Polsce i Niemczech na przykładzie archiwów w Szczecinie i Greifswaldzie, pokazując inwentarze polskie niemieckie i porównując głębię opisu. Wniosek: opis j.a. w archiwach niemieckich jest bardziej uproszczony, zawiera mniej elementów opisu, jest bardziej przejrzysty.

Anna Żeglińska (UWM) mówiła o Roli wyszukiwania w weryfikacji opisu archiwalnego: dużo było o kancelarii jako czynniku determinującym wyszukiwanie oraz o zasadzie strukturalnej.

W dyskusji najwięcej mówiono o o retrokonwersji. :( Argumenty od lat te same: po co, dla kogo, niepotrzebnie upubliczniono błędy, do netu tylko opracowane i zatwierdzone,  za szybko itd?.. Nic nowego? :(
Było też o użytkownikach: mają się przygotować przed wizytą w archiwach, poznać ustrój, kancelarię, strukturę zasobu itd. A archiwa pozostaną (i mają pozostać) elitarne. :o   Też nic nowego?. :(
Naprawdę niektórzy koledzy żyją w swiecie pobożnych życzeń i zaklinania rzeczywistości?

PS1. W sumie najmniej było o opisie archiwalnym.
PS2. Tak myślę o tej postulowanej elitarności archiwów: po co w takim razie akcje popularyzacyjne, lekcje archiwalne, noce, dni i tygodnie archiwów? Z jednej strony zachęcamy ludzi żeby do nas przyszli, z drugiej straszymy ich strukturą zasobu i kancelarią.

96
ZoSIA / Odp: ZoSIA - błędy
« Ostatnia wiadomość wysłana przez kasabiann dnia Grudzień 10, 2018, »
Czy ktoś miał dziś problem z importem CSV dla fotografii?
Plik poprawny, nie ma błędów po załadowaniu do ZoSIA, po naciśnięciu Importuj nie dzieje się nic. Ani jednostki nie zostają załadowane, ani też nie ma żadnego komunikatu o błędzie
97
Metodyka Archiwalna / kat. arch. B-3, B-5
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Ahimsa11 dnia Grudzień 10, 2018, »
Kolejne wątpliwości mam do rozwiania. Czy na jednym spisie zdawczo-odbiorczym można umieścić różne teczki z kategorii B-3, B-5 z roku 2016 , 2015? Czy tworzyć należy odrębny spis dla danego roku, kategorii, oraz teczki?
98
Metodyka Archiwalna / Zbędne kopie projektów unijnych
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Ahimsa11 dnia Grudzień 10, 2018, »
Witam wszystkich Państwa.
Jestem tu nowa forumowiczką i mam pytanie. Otóż zajmuję się archiwizacją unijnych projektów. Mam też dość ,, archiwalne spady" z 2006 i 2008 r. Mianowicie beneficjent składając wniosek o dofinansowanie projektu składał oprócz oryginału również dwie jego kopie. Niektórzy beneficjenci po kontroli trwałości projektu odbierali kopie  , a inni nie. Mam kilkadziesiąt kopii z 2006 i 2008 roku, które zalegają tonami na regałach w archiwum. Moje pytanie brzmi: Czy mogę spokojnie zniszczyć kopie tych projektów? Czy każdą kopie potwierdzona za zgodność z oryginałem można niszczyć?
99
Silva rerum... / Odp: Komunikat w sprawie odwołania Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Marek Krzykała dnia Grudzień 09, 2018, »
Jaka jest definicja komandosa? Z obecnych plotek w finale rozgrywek są pp. Paweł Pietrzyk i Sławomir Górzyński, ponoć też pani Louchin była w grze... No i te same plotki mówią, że to wszystko takie tajne, typowo polityczne, a mimo to i tak wiadomo co, gdzie, i jak, i o co chodzi...
100
Silva rerum... / Odp: Komunikat w sprawie odwołania Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Bolek dnia Grudzień 08, 2018, »
A ja się zastanawiam, czy wybiorą archiwistę czy jakiegoś komandosa?
Strony: 1 ... 8 9 [10]