Ostatnie wiadomości

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 10
21
Silva rerum... / Odp: Komunikat w sprawie odwołania Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Bolek dnia Grudzień 08, 2018, »
A ja się zastanawiam, czy wybiorą archiwistę czy jakiegoś komandosa?
22
Archiwa Zakładowe / Odp: Brakowanie akt bez spisów - czy wystarczą tylko spisy do brakowania?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Rovan dnia Grudzień 06, 2018, »
Niestety znajomość prawa archiwalnego wśród urzędników woła czasem o pomstę do nieba.
Natomiast firmy świadczące usługi w zakresie niszczenia dokumentów dla jednostek państwowych/samorządowych nie są oczywiście w żaden sposób zobligowane do weryfikacji tego, czy ich klient uzyskał zgodę AP na zniszczenie dokumentacji. Obowiązek uzyskania zgody i ewentualna odpowiedzialność za jego nie dopełnienie spoczywa bezpośrednio na kierownictwie jednostki publicznej, która zleca zniszczenie swojej dokumentacji.
23
jest zarządzenie z 2015 dotyczące skanowania w archiwach państwowych i do niego załącznik z parametrami jak to robić... 300 dpi to niezbędne minimum dla aktówki, a inne rodzaje mają swoje minima. W trakcie tworzenia jest nowe zarządzenie, które bardziej szczegółowo będzie określać postępowanie ze wszelkimi rodzajami materiałów archiwalnych, ale to na przyszły rok jest planowane ogłoszenie, prace trwają...
Tymczasem... Robicie 400 dpi? Spoko, ale zaplanujcie też miejsce, gdzie będziecie to przechowywać. Trochę skanujecie to już pewnie jesteście w stanie przeliczyć wielkość zasobu do wielkości plików w 300 i 400 dpi. Mam wrażenie, że to zmora archiwów ostatnio, że miejsce się kończy na serwerach - Lublin jest już przepełniony, a to są miliony skanów i setki terabajtów...
Autoprostowanie? Robicie skanowanie masowe? Jeśli tak, to już macie odpowiedź na swoje pytanie - Tak, można. Ale jeśli każdy oddzielnie skan pieścicie wzornikami kolorystyczynymi i kalibrowaniem skanera z monitorem, to faktycznie, nawet 1% to przestępstwo :)
24
Archiwa Zakładowe / Odp: Brakowanie akt bez spisów - czy wystarczą tylko spisy do brakowania?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Barsa dnia Grudzień 06, 2018, »
Niestety praktyka jest inna. Już kolejna samorzadowa jednostka organizacyjna po pytaniu czy oddajemy spisy dok. do zniszczenia do ap dla uzyskania zgody otrzymuje odpowiedz w stylu "z miasta powiedzieli nam, że nie musimy, więc robimy bez tego". Cóż klient nasz Pan.
25
a gdyby skaner robił w 1200 dpi bo na tyle pozwala to byście robili w 1200 ??? dla mnie dziwne założenie ;)

życzę powodzenia w projekcie ;)
26
Cześć,
przepraszam że nie pisałem, dużo się dzieje w pracy.
Robimy 400 dpi, bo skaner na tyle pozwala. Miejsce na serwerze jest skalowane na taką rozdzielczość, także nie powinno być problemu. Na razie skany będą prezentowane w naszym lokalnym serwisie, stworzonym pod ten projekt. W szerszej perspektywie chcemy te skany wrzucić również do szukajwarchiwach.
27
Silva rerum... / Odp: Archiwa i archiwiści w literaturze i filmie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Bolek dnia Grudzień 05, 2018, »
Serial Kruk. Szepty słychać po zmroku. W odcinku 3 poszukiwanie w archiwum policyjnym, kto wypożyczył i przetrzymuje teczkę z aktami śledztwa.
28
Archiwa Zakładowe / Odp: Prowadzenie teczek - zmiana nazwy kom. organiz.- znak sprawy
« Ostatnia wiadomość wysłana przez inka dnia Grudzień 05, 2018, »
U nas wczoraj padło to samo pytanie odnośnie nowej kadencji. Moim zdaniem spis spraw powinien być kontynuowany, bo nie mogą się dublować znaki spraw w obrębie roku. Jedynie można fizycznie rozdzielić sprawy dotyczące poprzedniej i nowej kadencji, tworząc osobne tomy ze sprawami.
W Twoim przypadku jest jeszcze trochę inaczej, gdyż w związku ze zmianą nazwy komórki organizacyjnej sprawy zakończone zostawia się w teczce z poprzednim symbolem, a niezakończone przenosi i rejestruje ponownie z nowym znakiem w nowym spisie z aktualnym symbolem komórki. Zakładam, że poprzednia kadencja nie ma spraw niezakończonych, więc dla aktualnej kadencji wszystko zacznie się od początku z nowym symbolem komórki organizacyjnej.
29
Silva rerum... / Odp: Seminarium naukowe "Archiwa a Państwo 1918-2018"
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Hanna Staszewska dnia Grudzień 04, 2018, »
Chyba najciekawiej brzmią tematy:
Informacja jako niezbędny element sprawowania władzy a archiwa [dr hab. Jacek Ziółkowski - Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW]
Oraz
Inicjatywy cyfrowe polskich archiwów [dr Bartłomiej Włodarczyk dr Adam Jachimczyk - Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW].
Szczególnie ten drugi referat może być interesujący, bo (jak podejrzewam), będzie to spojrzenie ludzi spoza środowiska archiwalnego.

Będzie jakaś transmisja online? Ktoś coś wie?
30
Archiwa Zakładowe / Odp: Prowadzenie teczek - zmiana nazwy kom. organiz.- znak sprawy
« Ostatnia wiadomość wysłana przez niki0 dnia Grudzień 04, 2018, »
Mam pytanie odnośnie znaku sprawy po zmianie nazwy komórki organizacyjnej ale również w związku z nową kadencją rady.

Z pierwszym grudnia nastąpiła zmiana symbolu na stanowisku który obsługuje radę z OG-BR. na BR. Rozumiem, że teraz osoba powinna mieć nowy spis sprawy zakładane od 1 grudnia i tworzyć np. tak BR.0002.1.2018 czyli od początku?

I druga kwestia rozpoczyna się nowa kadencja i czy sprawy z nowej kadencji numerować od 1 czy dalej zgodnie z numeracja ze starej kadencji tzn.:
Jest zawiadomienie np. o sesji wytworzone we wrześniu stara kadencja np. OG-BR.0002.10.2018, w kolejnym miesiącu już w nowej kadencji powinno być zatem zawiadomienie z numerem sprawy OG-BR.0002.11.2018 czy OG-BR.0002.1.2018,
a po zmianie symbolu komórki w grudniu, w którym będzie 2 sesja w nowej kadencji to będzie znowu od 1 bo inny symbol komórki - BR.0002.1.2018 ?

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 10