Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Archiwa Zakładowe / Odp: Archiwizacja dokumentacji EFS
« Ostatnia wiadomość wysłana przez destroyer dnia Dzisiaj o 09:20 am »
Ja dopisuję do oznaczenia kategorii Nie niszczyć przed np.31.12.2020. Zależy który projekt i jakie zarządzenie wydał dyrektor odnośnie przechowywania dokumentacji z EFS
2
Kształtowanie zasobu archiwalnego / Odp: Projekt nowelizacji ustawy archiwalnej
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Jarek dnia Wczoraj o 09:39 pm »
W październikowym numerze "IT w administracji" jest artykuł p. Magdy Gałach poświęcony tej nowelizacji, polecam jego lekturę. Nie ulega już wątpliwosci że najwięcej konkretów w kwestii brakowania składów będą zawierać projektowane przepisy wykonawcze. Dwie kwestie pozostają jednak moim zdaniem wciąż dyskusyjne - postępowanie z dokumentami sprzed 2011 r. i moźliwość doskanowywania dokumentów.

Najprostszy sposób na uniknięcie nieuprawnionego zniszczenia papierowych dokumentów sprzed 2011 r. to po prostu brak ich obecności w składach (brakować można tylko to co jest w składzie). Problematyczne pozostaną takie przypadki, kiedy dokument sprzed 2011 r. będzie tylko jakimś załącznikiem, dowodem w bieżącej sprawie. Rozwiązaniem powinno być dążenie by takie dokumenty np. zwracano wnioskodawcom po ich skopiowaniu, pytanie czy to zawsze będzie możliwe.

W artykule tym nie ma juź mowy o jakiejkolwiek możliwości doskanowywania dokumentów. Ja jednak uparcie wciąż podnoszę, że praktyka postępowania z dokumentacją w ramach EZD wciąż stawia nas w sytuacjach, kiedy to doskanowanie wydaje się zasadne, a problemem jest w gruncie rzeczy ogarnięcie tego przy pomocy metadanych i funkcjonalności systemów klasy EZD (dwa istniejące obok siebie odwzorowania, mające np ten sam numer rpw, ale różne identyfikatory itd). Ba, w przypadku kat. A takie doskanowanie mogłoby mieć przecież miejsce nawet już w ap!

Myślę że dodatkowa metadana, wskazująca nie tylko, że jakiś plik jest odwzorowaniem, ale też czy jest ono pełne czy niepełne (i tak faktycznie określana) powinna zostać formalnie usankcjonowana. Może ten dodatkowy skan powinien mieć też określoną relację do skanu pierwotnego. Nie mam rzecz jasna pewności czy namnaźanie plików i metadanych to dobra scieżka w szukaniu rozwiązania problemów związanych ze składami, ale myślę że warto takie ewentualności starannie rozważyć, zwłaszcza jeśli metadane dodatkowych skanów mogłyby być określane prawie całkowicie automatycznie (np. po wskazaniu relacji z pierwotnym skanem).
3
Silva rerum... / Odp: Archiwum Narodowe RP w Warszawie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Mad_Cyclist dnia Wczoraj o 07:59 am »
Jest to jakiś pomysł. Zakładając, że pałac w końcu odbudują pewnie znajdą tam siedzibę jakieś inne instytucje niż archiwa. Z drugiej strony nie wiem czy idea dzielenia zasobu na dwa miejsca przechowywania jest słuszna w tym konkretnie przypadku. Jestem raczej ostrożny optymistą i zakładam, iż nowy budynek dla NARPu czy innego bytu archiwalnego w stolicy nie powstanie za naszego życia.
4
Archiwa Zakładowe / Odp: wykaz spisów zdawczo odbiorczych
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Danutka dnia Listopad 14, 2018, »
Liczba pozycji spisu to ogólna ilość pozycji w danym spisie, natomiast liczba teczek, to ilość teczek w danym spisie. Dlatego w podanym wyżej przykładzie, wystarczy wpisać liczba poz.= 79, liczba teczek= 150.
5
Archiwa Zakładowe / Odp: Księga udostępnienia akt
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Filip Kwiatek dnia Listopad 14, 2018, »
Ja wpisuję zarówno jedne, jak i drugie.
6
Silva rerum... / Odp: Archiwum Narodowe RP w Warszawie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Kajka dnia Listopad 13, 2018, »
Prezydent w trakcie uroczystości obchodów 100 lecia niepodległości zadeklarował odbudowę Pałacu Saskiego. Jest to miejsce które niektórzy podawali jako wymarzone miejsce dla lokalizacji Archiwum Narodowego. Cały zasób archiwów centralnych z pewnością się tam nie zmieści, ale można by było pomyśleć o przeniesieniu tam najcenniejszych zbiorów AGAD i AAN i NAC z okresu do końca II wojny światowej.
7
Archiwa Zakładowe / Odp: Księga udostępnienia akt
« Ostatnia wiadomość wysłana przez metricisRegninotarii dnia Listopad 13, 2018, »
Zasadniczo udostępnianie może się odbywać poprzez wgląd do akt na miejscu, wypożyczenie akt lub wgląd do ich kopii (kiedyś mikrofilmy, dzisiaj częściej postać cyfrowa).

Jednakoż nie podałeś żadnych bliższych informacji dotyczących owej instrukcji kancelaryjnej, nie podam zatem jednoznacznej odpowiedzi, bo może się okazać, iż instrukcja o której mówisz zawiera jeszcze jakiś inny załącznik lub ma jakieś szczególne zapisy dotyczące udostępnień/wypożyczeń akt.
8
Archiwa Zakładowe / Księga udostępnienia akt
« Ostatnia wiadomość wysłana przez kkk dnia Listopad 13, 2018, »
Witam jeszcze raz.
Do instrukcji kancelaryjnej dołączony jest załącznik "Księga udostępnienia akt".
Czy wpisy do tej księgi dotyczą tylko akt udostępnionych do wglądu na miejscu, czy tez również tych, które zostały wypożyczone przez inne komórki organizacyjne.
Proszę o radę.
9
Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza do zwiedzenia wystawy plenerowej: Rozkaz nr 00485. Antypolska operacja NKWD na sowieckiej Ukrainie 1937?1938, która prezentowana będzie od 26 listopada do 15 grudnia w Warszawie, przed budynkiem Wspólnoty Polskiej (ul. Krakowskie Przedmieście 64). Ekspozycja została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Na 16 planszach przedstawione zostały losy osób represjonowanych w ramach ?operacji polskiej? przeprowadzonej w Związku Sowieckim w latach 1937-1938. Ekspozycja powstała dzięki materiałom archiwalnym przekazanym do IPN przez ukraińskie Państwowe Archiwa Obwodowe w Odessie, Chmielnickim i Winnicy. Dokumenty wytworzone przez NKWD są dowodem planowej, zbrodniczej działalności sowieckiego aparatu represji. Mordów i zsyłek które nigdy nie mały zostać ujawnione. W ramach ?operacji polskiej? w ZSRS aresztowano ponad 143 tys. osób. Spośród nich co najmniej 111 tys. skazano na karę śmierci. Wystawa w języku polskim i ukraińskim. Od 23 listopada prezentowana będzie równolegle w mieście Chmielnicki na Ukrainie. 

10
Archiwa Zakładowe / Odp: wykaz spisów zdawczo odbiorczych
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Filip Kwiatek dnia Listopad 13, 2018, »
Ja wpisuję liczbę pozycji ze spisu i łączną liczbę teczek.
Strony: [1] 2 3 ... 10