Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Silva rerum... / Polska odzyskała archiwum dyplomaty Michała Sokolnickiego
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Kajka dnia Wczoraj o 09:56 pm »
"Osiem paczek z dokumentami trafiło właśnie do polskiej ambasady w stolicy Turcji Ankarze. Są w nich m.in. pamiątki rodzinne Michała Sokolnickiego, rękopisy, zdjęcia i negatywy (w tym z czasów prac w placówkach dyplomatycznych oraz z Legionów Polskich), osobiste notatki, a także np. jego legitymacja z pracy w polskim MSZ. Niewykluczone, że część dokumentów dotyczy m.in. Polaków, którzy z armią Andersa opuszczali ZSRR. To papiery z lat 30.?60. XX wieku.
Na razie nie znamy pełnej zawartości archiwum, bo muszą to ocenić fachowcy, ale zdaniem naszych rozmówców z kręgów dyplomatycznych odnalezione dokumenty są bardzo ważne dla pełnego poznania historii polskiej dyplomacji.
PODZIĘKOWANIE OD PREZYDENTA
Sprawą zainteresował się prezydent Andrzej Duda. W czwartek Paweł Soloch, szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego, w czasie trwającej właśnie misji w Turcji spotkał się z darczyńcą Hermanem Woberem.
? Prezydent w specjalnym liście podziękował za zabezpieczenie i przekazanie spuścizny po ambasadorze, ważnej postaci dla historii Polski, ale też symbolu przyjaźni i współdziałania polsko-tureckiego. Ambasador był człowiekiem, który wywarł istotny wpływ na nasze dwustronne relacje ? mówi ?Rzeczpospolitej" Paweł Soloch.
Polska od kilkudziesięciu lat starała się o zwrot archiwum Sokolnickiego.
Z naszych informacji wynika, że przyspieszenie nastąpiło w ostatnich dwóch latach.
W bezpośrednie negocjacje z osobą, u której zdeponowane było archiwum, zaangażował się szef attaché obrony w Ankarze płk Michał Piasecki."


źródło: https://www.rp.pl/Historia/301179897-Polska-odzyskala-skarb-sekretarza-Pilsudskiego.html?fbclid=IwAR3J22vlCNtrH6yckWWhwJBZ6_2YOwzZDZham6ZMTszOP2E81EnjyBvYDh4

Materiały mieszczą się w definicji "narodowego zasobu archiwalnego" więc powinny trafić do AAN, chociaż wcale nie zdziwię sie jak wylądują w Sulejówku  ;)
2
ZoSIA / Odp: ZoSIA - błędy
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Aleksander Korolewicz dnia Wczoraj o 01:58 pm »
Czy Wy też macie problem z ZoSIĄ? Od zeszłej środy zaczęła mocno mulić, a od czwartku to się już w zasadzie nic robić nie da...  :(
3
Ciekawy sposób zabezpieczania zasobu wymyślony w ostatnich latach we Francji. Technologia wytwarzania przeźroczystego, twardego jak kamień materiału (nanoformy). Podstawą jego produkcji jest szafir. Powstające z nanoformy płyty służą do "wypalania" analogowych obrazów wielkości 2mmx3mm. Na jednej takiej płycie można podobno zmieścić treści, które wielkością odpowiadają objętości nowego testamentu. Do ich odtworzenia służą urządzenia przypominające czytniki do mikrofilmów.  Nanoforma jest odporna na zarysowania oraz dysponuje olbrzymią wytrzymałością mechaniczną i cieplną  (do 1000 stopni C). Patent został opracowany przez campus technologiczny Minatec w Genoble. Dużym minusem tej technologii są potężne koszty potrzebne do jej stosowania.
4
Archiwa Zakładowe / Odp: Archiwum zakładowe w sądzie - przyjmowanie, udostępnianie, brakowanie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez arch* dnia Wczoraj o 07:49 am »
No właśnie. Zaleca się stasować nowe przepisy, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Program już ma rozbieżności obecnie na spisach cywilnych jest 10 pozycji. Po co więc wprowadzać ogólne wytyczne skoro nikt nie będzie ich stosował z przyczyn właśnie technicznych.
5
ehe, z obowiązkową pozycją "dokumentacja w innej postaci niż papierowa", która w przypadku akt spraw sądowych spisywanych w SAWA (powszechna nazwa "currenda") wymaga modyfikacji na poziomie programu, której zapewne nikt nie zrobi dopóki nie ukaże się odpowiednie zarządzenie.
6
Promocja i edukacja / Odp: Komunikat Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 18 stycznia 2019 r.
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Kajka dnia Styczeń 18, 2019, »
 NDAP jak zwykle przespal i niedopilnowal tematu.
7
Promocja i edukacja / Komunikat Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 18 stycznia 2019 r.
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Marcin Buczek dnia Styczeń 18, 2019, »
Komunikat Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 18 stycznia 2019 r. w sprawie wykazu wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe
http://www.bip.nauka.gov.pl/inne2/komunikat-ministra-nauki-i-szkolnictwa-wyzszego-z-dnia-18-stycznia-2019-r-w-sprawie-wykazu-wydawnictw-publikujacych-recenzowane-monografie-naukowe.html?fbclid=IwAR2UEZJJ4eeOvMYnVRbBoK5vJCNYmLWW-c3VNBvTNzSzKomkw6BsdfI9lpA. Ukłon w stronę AGAD a gdzie reszta ?. Czy działalność naukowa w AP to już zimny trup.
8
Archiwa Zakładowe / Odp: Archiwum zakładowe w sądzie - przyjmowanie, udostępnianie, brakowanie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez arch* dnia Styczeń 18, 2019, »
Pojawił się też nowy projekt dotyczący przekazywania dokumentacji do az, który ma być uzupełnieniem powyższego zarządzenia. Nowością jest rozbudowanie spisów zd-od o 2 dodatkowe pozycje. Zaleca się stosowanie zapisów w projekcie jako dobrej praktyki.
9
Archiwa Zakładowe / Odp: jak archiwizować druki L4
« Ostatnia wiadomość wysłana przez milka120109 dnia Styczeń 16, 2019, »
U nas wpinane są do teczek osób bezrobotnych
10
Archiwa Zakładowe / Odp: Księga udostępnienia akt
« Ostatnia wiadomość wysłana przez wiko dnia Styczeń 16, 2019, »
dołączam się do wątku, czy udostępnianie akt na miejscu pracownikom Urzędu wymaga wypełnienia karty udostepniania akt czy wystarczy tylko wpis w ksiedze udostepniania?
Strony: [1] 2 3 ... 10