IFAR

Internetowe Forum Archiwalne => Archiwa Zakładowe => Wątek zaczęty przez: kkk w Lipiec 01, 2020,

Tytuł: brakowanie
Wiadomość wysłana przez: kkk w Lipiec 01, 2020,
Dzień dobry
Przygotowuję brakowanie dokumentacji kategorii B oraz BC. Spisy dokumentacji utworzę osobno dla B i BC.
Czy do właściwego archiwum państwowego wysłać jedno pismo o zgodę, załączając dwa spisy (wszystkie te dokumenty będą miały ten sam nr sprawy), czy też wysłać dwa odrębne pisma o zgodę.
Tytuł: Odp: brakowanie
Wiadomość wysłana przez: Czarny1986 w Lipiec 01, 2020,
U mnie jeden jedno pismo=jeden spis ;]
Tytuł: Odp: brakowanie
Wiadomość wysłana przez: Rovan w Lipiec 01, 2020,
Cytuj
pismo o zgodę
Zakładam, ze pod tym terminem rozumiesz wniosek o zgodę na brakowanie, o którym mowa w par. 9 Rozporządzenia MKiDN z 2015 r. ? Niektóre jednostki wraz z wnioskiem wysyłają pismo przewodnie, dlatego wolę się upewnić.

Powiem tak - mimo iż nie wynika to wprost z przepisów, które mówią jedynie, że:
Cytuj
Do wniosku dołącza się spis dokumentacji niearchiwalnej, która ma podlegać brakowaniu, osobny dla dokumentacji oznaczonej symbolami B, BE, Bc.

niektóre Archiwa Państwowe wymagają aby do każdego spisu sporządzić osobny wniosek o zgodę na brakowanie.

Generalnie jeśli chodzi o procedurę brakowania różne AP mogą mieć nieco odbiegające od siebie wymagania - np. ANK wymaga spisów w 2 egzemplarzach, podczas gdy APW wystarczy 1 egzemplarz.
Dlatego też dla pewności najlepiej skontaktować się z własnym AP i dopytać, czy mają w tym względzie jakieś szczególne wymagania.
Tytuł: Odp: brakowanie
Wiadomość wysłana przez: łucja w Lipiec 01, 2020,
Pozwolę sobie podpiąć się pod temat, a jak wygląda konkretnie opis kategorii Bc we wniosku o brakowanie do AP?
Tytuł: Odp: brakowanie
Wiadomość wysłana przez: MarcinP w Lipiec 02, 2020,
U mnie wygląda tak samo, jak kat. B, tylko, że dodatkowo przekazuję w spisie wzmiankę, iż wyszczególniona dokumentacja stanowi kat. Bc (tzn. są to kolejne egzemplarze).
Tytuł: Odp: brakowanie
Wiadomość wysłana przez: Bolek w Lipiec 03, 2020,
Najlepiej dla każdego rodzaju dokumentacji BE B i Bc sporządzić osobne wnioski z osobnymi spisami. Wtedy na pewno żadne archiwum państwowe nie odrzuci wniosku. Naczelna ponoć dopuszczała, że jednym wnioskiem można było wnioskować o brakowanie B, B i Bc ale przy osobnych spisach dla każdego rodzaju dokumentacji. Ja osobiście polecałbym pierwsze rozwiązanie. Sprawy prościej się załatwia. Dostajesz zgodę na brakowanie z ewentualnymi wyłączeniami. BE to ekspertyza więc wymagająca dłuższego czasu. A teraz w obecnej sytuacji to zapomnij.
Tytuł: Odp: brakowanie
Wiadomość wysłana przez: Rovan w Lipiec 03, 2020,
Cytuj
Naczelna ponoć dopuszczała, że jednym wnioskiem można było wnioskować o brakowanie B, B i Bc ale przy osobnych spisach dla każdego rodzaju dokumentacji
Tak wynika bezpośrednio z rozporządzenia MKiDN z 2015 r., natomiast praktyka pokazuje że AP wymagają do każdego spisu (B, BE, BC) odrębnych wniosków. Przynajmniej te, z którymi miałem do czynienia.