IFAR

Internetowe Forum Archiwalne => Silva rerum... => Wątek zaczęty przez: stempczyk w Luty 25, 2020,

Tytuł: Literatura do dziejów archiwów Warszawa/Żyrardów
Wiadomość wysłana przez: stempczyk w Luty 25, 2020,
Poszukuje literatury do dziejów archiwum w Warszawie oraz archiwum w Żyrardowie (zarówno jako oddziału WAP w Warszawie i Skierniewicach, jak i WAP w Skierniewicach z/s w Żyrardowie). Co Państwo polecacie w tej materii.
Tytuł: Odp: Literatura do dziejów archiwów Warszawa/Żyrardów
Wiadomość wysłana przez: Bolek w Luty 26, 2020,
Pierwsza kwestia historię, którego archiwów chcesz zgłębiać bo w Warszawie są archiwa centralne i dawne wojewódzkie. Jeśli interesuje cię Archiwum Państwowe w Warszawie i jego były oddział w Żyrardowie to najlepiej udać się do niego, zadzwonić lub napisać pismo.
Tytuł: Odp: Literatura do dziejów archiwów Warszawa/Żyrardów
Wiadomość wysłana przez: stempczyk w Luty 26, 2020,
Słusznie  :) chodzi mi o Archiwum Państwowe w Warszawie oraz rzeczywiście o jego Oddział w Żyrardowie. Z tym, że oddział w Żyrardowie od kilku lat nie istnieje. Obecnie akta przechowywane w tym oddziale znajdują się w Oddziale w Grodzisku Mazowieckim. Natomiast akt samego oddziału w Żyrardowie, czy wcześniej PAP w Żyrardowie jest niewiele, a traktujących o organizacji jednostki jeszcze mniej. Dlatego szukam może jakiś opracowań.
Tytuł: Odp: Literatura do dziejów archiwów Warszawa/Żyrardów
Wiadomość wysłana przez: Bolek w Luty 28, 2020,
PAP jako jednostka podległa pod WAP przesyłał plany i sprawozdania z działalności do Wojewódzkiego Archiwum Państwowego. Toteż wertując akta tego rodzaju znajdziesz informację co robili w danym roku, co planowali i ile z tego wyszło. Również na podstawie akt z kontroli, wizytacji itp. PAP przez WAP dowiesz się jak funkcjonowało, ba może jak zostało zorganizowane.