IFAR

Internetowe Forum Archiwalne => Projekty wskazówek metodycznych => Wątek zaczęty przez: Hanna Staszewska w Grudzień 11, 2013,

Tytuł: Nowe zespoły NDAP
Wiadomość wysłana przez: Hanna Staszewska w Grudzień 11, 2013,
Na stronie NDAP pojawiły się informacje o nowych zespołach naukowych, które powołał Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych http://www.archiwa.gov.pl/pl/component/content/article/63-aktualnosci/3885-metodyka-archiwalna-z-perspektywy-systemow-informatycznych.html

1. Decyzja Nr 57 Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych z dnia 10 grudnia 2013 r. w sprawie powołania zespołu naukowego do opracowania wskazówek metodycznych dotyczących zasad opracowania materiałów archiwalnych w archiwach państwowych.

2. Decyzja Nr 58 Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych z dnia 10 grudnia 2013 r. w sprawie powołania zespołu naukowego do opracowania standardu opisu materiałów archiwalnych w archiwach państwowych.

3. Decyzja Nr 61 Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych z dnia 11 grudnia 2013 r. w sprawie powołania zespołu naukowego do opracowania wskazówek metodycznych dotyczących sporządzania indeksów.

Zważywszy na ogrom zadań, jakie przed zespołami postawiono oraz terminy (zespoły 1 i 2 mają przedstawić wyniki prac do końca 2014 r., ten od indeksów do połowy 2014 r.), zadanie wydaje się być bardzo, bardzo trudne.
Ale cóż, może nie taka metodyka archiwalna z perspektywy systemów informatycznych straszna, jak ją malują :)
 
Tytuł: Odp: Nowe zespoły NDAP
Wiadomość wysłana przez: Maciej Zdunek w Październik 07, 2014,
Minęło 9 miesięcy, jestem ciekaw jakie są dotychczasowe wyniki prac tych zespołów, ktoś wie? ???
Tytuł: Odp: Nowe zespoły NDAP
Wiadomość wysłana przez: GAP1 w Październik 08, 2014,
Ja też jestem bardzo zainteresowany.
Tytuł: Odp: Nowe zespoły NDAP
Wiadomość wysłana przez: Hanna Staszewska w Październik 12, 2014,
Zespół ds. indeksów zakończył prace i przedstawił projekt wskazówek (wiem, bo brałam udział w pracach zespołu), jest on obecnie w fazie opiniowania przez CKM i archiwa.
Co do dwóch pozostałych zespołów, trudno powiedzieć...
Tytuł: Odp: Nowe zespoły NDAP
Wiadomość wysłana przez: Andrzej Choniawko w Październik 12, 2014,
Czyli jak rozumiem zgodnie z uświęconą tradycją w procesie opiniowania tego rodzaju "produktów" NDAP nie ma miejsca dla najbardziej zainteresowanych, czyli użytkowników.
Tytuł: Odp: Nowe zespoły NDAP
Wiadomość wysłana przez: Hanna Staszewska w Październik 13, 2014,
Fakt, ale to by dopiero była rewolucja  ;D

i jeszcze jedno: wielka szkoda, że zaprzestano praktyki zamieszczania projektów przepisów metodycznych na stronie NDAP...
Tytuł: Odp: Nowe zespoły NDAP
Wiadomość wysłana przez: GAP1 w Październik 14, 2014,
Fakt, szkoda.
Tytuł: Odp: Nowe zespoły NDAP
Wiadomość wysłana przez: Hanna Staszewska w Październik 26, 2014,
Zespół ds. indeksów otrzymał opinie, jedna nawet pochodzi ze środowiska bibliotekarzy (to bardzo dobry pomysł, bibliotekarze mają duże doświadczenie w tej materii).

Teraz zespół odniesie się do opinii i zobaczymy, co będzie dalej...

A o pozostałych dwóch zespołach na razie cicho...
Tytuł: Odp: Nowe zespoły NDAP
Wiadomość wysłana przez: Anna Laszuk w Październik 28, 2014,
na razie cicho...
bowiem ich prace jeszcze trwają.
Zespół naukowy do opracowania standardu opisu materiałów archiwalnych w archiwach państwowych spotykał się na razie na czterech posiedzeniach. Początkowo zapoznawał się i dyskutował rozwiązania zastosowane w archiwistykach kilku krajów (m.in. kanadyjska, katalońska, szwajcarska, czeska), po tym przystąpił do opracowywania polskiej normy. Na razie prace skupiają się na opisie archiwaliów, który będzie zbudowany na wzór standardu ISAD (G), z uwzględnieniem jednakże polskich obecnych przepisów i rzeczywistości. Posiedzenia wrześniowe umożliwiły wypracowanie fragmentu pierwszej wersji standardu w częściach: Blok identyfikacyjny, Blok proweniencji i kontekstu oraz Blok opisu zawartości, treści i układu. Sporo uwagi poświęcono też zakresowi przygotowywanej normy, tzn. poziomom opisu, które będą uregulowane -  niezależnie od tego, czy będą obowiązkowe czy fakultatywne. Na drugim posiedzeniu wrześniowym przedstawiono ten fragment projektu zespołowi naukowemu  do opracowania wskazówek metodycznych dotyczących zasad opracowania materiałów archiwalnych w archiwach państwowych, wspólnie dyskutując niektóre przyjęte założenia.
Prace będą kontynuowane. Kolejne posiedzenia zespołów ds. indeksów i ds. standardu opisu planowane są na listopad, zaś zespół ds. opracowania obraduje w tych dniach.
Jest jeszcze (był) zespół naukowy do spraw przygotowania wskazówek metodycznych do opracowania materiałów sfragistycznych w zasobie Archiwów Państwowych. Zakończył on już podstawowe prace przedstawiając projekt wskazówek, który jest obecnie weryfikowany i aktualizowany.
Tytuł: Odp: Nowe zespoły NDAP
Wiadomość wysłana przez: Kajka w Listopad 30, 2014,
Pojawiła się informacja dot. zespołu naukowego do opracowania standardu opisu materiałów archiwalnych w archiwach państwowych:
"Zespół naukowy do opracowania standardu opisu materiałów archiwalnych w archiwach państwowych zebrał się na piątym posiedzeniu. Odbyło się ono w Oddziale w Jeleniej Górze Archiwum Państwowego we Wrocławiu w dniach 19-21 listopada 2014 r.
W trakcie posiedzenia członkowie zespołu zakończyli prace nad roboczą wersją normy opisu materiałów archiwalnych, zgodną z Międzynarodowym standardem opisu archiwalnego ISAD(G). Przygotowany projekt wymaga jeszcze dopracowania niektórych zagadnień, w tym wykazu terminów i ich definicji, jednostek mierzenia rozmiaru dokumentacji różnego rodzaju, zasad opisu wakatów oraz dziejów zespołów opisywanych obecnie w księgach nabytków, ubytków i przesunięć międzyzespołowych. Projekt będzie także uzupełniony o kolejne przykłady, obrazujące sformułowane reguły.
Przygotowano także, w oparciu Międzynarodowy standard opisu instytucji z zasobem archiwalnym ISDIAH, projekt opisu archiwum przechowującego materiały archiwalne. Do dalszych ustaleń także pozostawiono kilka kwestii, np. zakres podawania bibliografii, elementy bloku kontrolnego, w tym zasady identyfikacji opisów instytucji, oraz sformułowanie poprawnych przykładów. Anna Laszuk NDAP" źródło: http://www.archiwa.net/
Tytuł: Odp: Nowe zespoły NDAP
Wiadomość wysłana przez: Hanna Staszewska w Grudzień 02, 2014,
Wielka szkoda, że informacje o pracach wszystkich zespołów (także CKM) nie są systematycznie publikowane na stronie NDAP  :(
Tak więc co mamy?
1. Mamy info o pracach zespołu ds. standardów (dzięki p. A. Laszuk i portalowi Archnet).
2. Zespół ds. indeksów spotkał się też w listopadzie, omówił propozycje zmian i poprawek, a także uwagi przekazane przez archiwa, recenzentkę (z Biblioteki Narodowej) oraz CKM, odnoszące się do opracowanego projektu wskazówek. Kolejna wersja projektu zostanie przekazana Naczelnemu Dyrektorowi do dalszego procedowania.
3. Zespół ds. opracowania wskazówek metodycznych dotyczących zasad opracowania materiałów archiwalnych w archiwach państwowych odbył kilkudniowe posiedzenie również w listopadzie, w Krakowie. Jak dotychczas, rezultaty prac tego zespołu owiane są największą tajemnicą ;D
Tytuł: Odp: Nowe zespoły NDAP
Wiadomość wysłana przez: Kajka w Grudzień 17, 2014,
Jako prezent pod choinkę dostaliśmy od Naczelnego Dyrektora "Wytyczne do sporządzania indeksu analitycznego do akt stanu cywilnego". Czy ktoś już się zapoznał? Jakie opinie?
Tytuł: Odp: Nowe zespoły NDAP
Wiadomość wysłana przez: Hanna Staszewska w Grudzień 18, 2014,
Te wytyczne to trochę musztarda po obiedzie, bo genealodzy świetnie sobie radzą bez naszych wytycznych, prowadząc swoje bazy zawierające miliony wpisów (np. BaSIA http://www.basia.famula.pl/ czy Poznań projekt http://poznan-project.psnc.pl/)

Osobiście nie wierzę, że archiwa będą sporządzały takie indeksy.
Tytuł: Odp: Nowe zespoły NDAP
Wiadomość wysłana przez: Kajka w Grudzień 19, 2014,
Podobne działania w tym zakresie prowadzi PTG w ramach bazy Geneteka http://geneteka.genealodzy.pl/
Wypracowali swoje metody i świetnie sobie radzą.
Tytuł: Odp: Nowe zespoły NDAP
Wiadomość wysłana przez: Hanna Staszewska w Listopad 04, 2015,
Na konferencji o komisjach metodycznych, która odbyła się w NDAP w zeszłym tygodniu (27-28 października) Naczelny Dyrektor prof. W. Stępniak ogłosił, że w najbliższym czasie (w ciągu 2 tygodni) zespół ds. opracowania standardu opisu (pod przewodnictwem dyr. J. Chojeckiej) zakończy prace i przedstawi projekt normy, który zostanie rozesłany do archiwów, do uczelni, ma być o nim głośno i ma to być moment zwrotny.
Drugi zespół, ten od wskazówek w sprawie zasad opracowania materiałów archiwalnych (pod przewodnictwem dr K. Follprecht) ma zakończyć prace wiosną przyszłego roku (czyli w 2016 r.).

Przy okazji przypomnę, że zespół ds. indeksów przekazał w lutym b.r. ostateczny (po wszelkich konsultacjach i uwagach) projekt do NDAP. O pracach zespołu można poczytać w ostatnim "Archiwiście Polskim", polecam artykuł dr A. Laszuk.
Tytuł: Odp: Nowe zespoły NDAP
Wiadomość wysłana przez: Hanna Staszewska w Lipiec 12, 2016,
Drugi zespół, ten od wskazówek w sprawie zasad opracowania materiałów archiwalnych (pod przewodnictwem dr K. Follprecht) ma zakończyć prace wiosną przyszłego roku (czyli w 2016 r.).
Wiem, że zespół zakończył prace, dlaczego więc te rezultaty nie zostały do tej pory upublicznione?
Przypomnę, że wynik prac zespołu ds. standardów, czyli NOMĘ, pokazano i zachęcano do opiniowania, w tym przypadku widzę inną praktykę...
Tytuł: Odp: Nowe zespoły NDAP
Wiadomość wysłana przez: Bolek w Listopad 07, 2016,
Ważne jest aby przywrócić większą możliwość brakowania z własnego zasobu. Obecnie w ramach ENZY przejmuje się także sporo śmieci, faktur, różnej księgówki, multum kopii.
Tytuł: Odp: Nowe zespoły NDAP
Wiadomość wysłana przez: Hanna Staszewska w Listopad 07, 2016,
Nowy CKM przygotował projekt, który przywrócił dyrektorom archiwów prawo zatwierdzania wartosciowania z własnego zasobu. Teraz projekt będzie skierowany do opiniowania do archiwów.
Tytuł: Odp: Nowe zespoły NDAP
Wiadomość wysłana przez: Bolek w Listopad 08, 2016,
To bardzo dobra informacja.
Nic tak nie frustruje pracownika, gdy kiedyś kazano mu się porządkować zespół, wyłączać kopie, duplikaty i ewidentną makulaturę, a po latach ponownie każe mu się włączać to z powrotem do jednostek lub tworzyć takie jednostki z tej makulatury i dawać je na koniec zespołu.
Pozdrawiam :)