IFAR

Internetowe Forum Archiwalne => Metodyka Archiwalna => Wątek zaczęty przez: Anonymous w Marzec 01, 2005,

Tytuł: Udostępnianie aktów normatywnych Dyrekcji Archiwów Państw
Wiadomość wysłana przez: Anonymous w Marzec 01, 2005,
Szczególna role w pracy firm zajmujacych sie porządkowaniem akt odgrywa dostęp do prawa normujacego postępowanie z aktami.  
Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych nie publikuje na swojej stronie internetowej kompletu decyzji dyrekcji, które to decyzje maja zasadnicze znaczenie w działaności tych firm ( np. decyzja nr. 3 z 2002 r w sprawie postępowania z dokumentacja techniczną) . Publikowanie kompletu aktów prawnych powinno byc normą ,  trudno podejrzewać  NDAP o niechlujstwo a tym bardziej o świadome utrudnianie dostępu do ważnych informacji.
Jak w tym kontekście brzmia wymagania stawiane firmom w ich pracy przez oddziały terenowe AP.
Tytuł: Udostępnianie aktów normatywnych Dyrekcji Archiwów Państwowy
Wiadomość wysłana przez: Archiwista państwowy w Marzec 02, 2005,
Decyzje Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych są dla archiwów państwowych. Chociaż może dobrze by było aby dotyczyły również firm porządkujących dokumentację. Uchroniłoby to może wiele archiwów zakładowych przed skutkami prac części z tych firm.
Tytuł: Re: Udostępnianie aktów normatywnych Dyrekcji Archiwów Państ
Wiadomość wysłana przez: Anonymous w Marzec 05, 2005,
Cytat: "Archiwista państwowy"
Decyzje Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych są dla archiwów państwowych. Chociaż może dobrze by było aby dotyczyły również firm porządkujących dokumentację. Uchroniłoby to może wiele archiwów zakładowych przed skutkami prac części z tych firm.


Takie twierdzenie to zwykła zarozumiałość i lekceważenie wszystkich tych, których decyzje te dotyczą. Twierdzenie było by prawdziwe  gdyby ich konsekwencje nie obejmowały swoim zasiegiem działalności podmiotów zajmujących sie porządkowaniem akt.

Archiwa Państwowe w Polsce są kuriozalną instytucją która stanowi prawo archiwalne , a egzekwując  je pracownicy archiwów zrzeszeni w SAP  podkładają nogi wszystkim firmom  porządkującym akta  , które konkurują z nimi na rynku. Dzieje sie tak ponieważ  SAP ( = pracownicy AP ) prowadzi działanośc gospodarczą w dziedzinie porządkowania i przechowywania akt zwalcza  bezwzględnie konkurencje wykorzystując między innymi np. utrudnianie dostępu do wewnętrznych aktów normatywnych również  decyzji NDAP co w konsekwencji powoduje woelokrotne poprawki i wydumane wymagania podczas przekazywania akt do AP.

Pracownicy AP powinni mieć zakaz prowadzenia działaności gospodarczej w tej dziedzinie. Ich praca w AP stawia ich bowiem ponad konkurencją w pozycji szczególnie uprzywilejowanej . Również SAP powinny obowiązywac ograniczenia zlecania prac pracownikom AP.

Zgadzam się natomiast z drugą częścią wypowiedzi chociaż wyczuwam pogardę i lekceważenie ich dzialaności. Każdy skutek ma swoja przyczynę . Zazdrosne pilnowanie własnej wiedzy teoretycznej , a zwłaszcza umiejętności praktycznych widoczne np. w sposobie przekazywania wiedzy na kursach archiwistów zakładowych powoduje takie właśnie skutki.

Myślę , że odrobina pokory i zrozumienia służebnej roli Archiwów Państwowych i archiwistów w nich zatrudnionych jest koniecznościa chwili. W przeciwnym wypadku bowiem w dlaszym ciągu stosunek do dokumentów w ogóle w naszym kraju nie zmieni się . Będzie to w dużej mierze wina Wasza - archiwstów państwowych.
Tytuł: Re: Udostępnianie aktów normatywnych Dyrekcji Archiwów Państ
Wiadomość wysłana przez: Archiwista państwowy w Marzec 07, 2005,
Szanowny Gościu

Nie moją intencją było lekceważyć kogokolwiek. Ale jeżeli już podjąłeś ten temat to możemy podyskutować.

Jak napisałem wcześniej zastrzeżenia budzą skutki prac części firm "porządkujących akta" (mam nadzieję że to zauważyłeś). Świadomie używam cudzysłowu bo trudno efekty prac tych firm nazwać porządkowaniem. Jako archiwista państwowy - pracujący w nadzorze - miałem kontakt z ok. 20 komercyjnymi firmami. Te które szanuję, z którymi można współpracować - to 3 (słownie trzy). I gwarantuję że nie mają one żadnego kłopotu i nikt im nie robi problemu z dotarciem do niezbędnych aktów prawnych. Tym bardziej, że do większości można bez problemu dotrzeć (nawet na stronach www NDAP) - trzeba tylko wiedzieć gdzie ich szukać. To po pierwsze.

Po drugie. W Twoich twierdzeniach że "Archiwa Państwowe w Polsce są kuriozalną instytucją która stanowi prawo archiwalne , a egzekwując  je pracownicy archiwów zrzeszeni w SAP  podkładają nogi wszystkim firmom  porządkującym akta" oraz "pracownicy AP powinni mieć zakaz prowadzenia działaności gospodarczej " widzę cały problem.  Bo cóż innego proponujesz jak nie wyeliminowanie konkurencji. Dlaczego to pracownicy archiwów państwowych nie mogą robić tego do czego przygotowywały ich studia i ptaktyka. A cóż, Twoim zdaniem, mamy robić - może budować mosty? Czy Twoim zdaniem lekarz po pracy w szpitalu powinien mieć zakaz pracy w prywatnym gabinecie?

Na marginesie - chyba nie bardzo orientujesz się jak działa SAP. Radzę zajrzeć na stronę www SAP.

Nie neguję tego że w kontaktach z archiwami państwowymi może dochodzić do niejasności i różnego interpretowania obowiązujących przepisów. Ale to nie jest wina "wydumanych wymagań" a niezbyt precyzyjnych przepisów. Przykład - jak rozumieć zapis "odpowiednie opakowania, wykonane z materiałów chroniących przed uszkodzeniem mechanicznym, chemicznym lub biologicznym" (mam nadzieję że Wiesz w jakim akcie prawnym jest takowy zapis). Więc do kogo te pretensje.

Kolejny Twój cytat: "Zazdrosne pilnowanie własnej wiedzy teoretycznej , a zwłaszcza umiejętności praktycznych widoczne np. w sposobie przekazywania wiedzy na kursach archiwistów zakładowych powoduje takie właśnie skutki". Odpowiem krótkim pytaniem: Kto, komu przeszkadzał w zdobywaniu wiedzy? Kursy kancelaryjno-archiwalne nie mają na celu przygotować "fachowców" do otwierania firm zajmujących się porządkowaniem dokumentacji. A niestety, uczestnictwo w tych kursach, wiele osób tak traktuje

Archiwiści państwowi mają w sobie wiele pokory. I nikomu kto ma na celu nie tylko "zrobienie kasy" nie odmawiają pomocy.

Pozdrawiam
Tytuł: Udostępnianie aktów normatywnych Dyrekcji Archiwów Państw
Wiadomość wysłana przez: Jarek w Marzec 08, 2005,
chyba rzeczywiście nie w archiwistach państwowych tkwi 'problem', ale w przepisach archiwalnych i konsekwentnie - w zamysłach tych, którzy takie rozwiązania tworzą. Owszem, zdarza się taka arogancja wśród szeregowych pracowników ap, ale najistotniejsze jest to, że obecne rozwiązania prawne zachęcają do takich zachowań ... unza w obecnym kształcie to dość żałosny zlepek chęci dostosowania ustawy z 1983 r. do nowej rzeczywistości i chęci robienia na tym wszystkim kasy ... nikt mi nie powie że to właściwe i normalne, że urząd czyli archiwum państwowe  może prowadzić działalność gospodarczą i zarazem nadzorować innych którzy ośmieliliby się prowadzić podobną działalność ... to chyba nawet zwyczajnie niezgodne z konstytucją ... a co do SAP-u - w życiu nie widziałem większej arogancji, jak w wydaniu wiceprezesa tej organizacji ... cwaniactwo czystej wody i to jeszcze z uprzywilejowaną pozycją zapisaną w ustawie ...  :(
Tytuł: Udostępnianie aktów normatywnych Dyrekcji Archiwów Państw
Wiadomość wysłana przez: Anonymous w Marzec 09, 2005,
Jak zwykle nieco przesadziłem. Nic jednak nie dzieje sie bez przyczyny. Jako pracownik firmy zajmującej się porządkowaniem akt o dobrej opinii w oddziałach AP spotkałem sie ostatnio namacalnie  z koszmarnym przypadkiem załatwiania nas przez AP jako konkurencji po wygraniu przetargu. Myslę, że roboty tej nie skończymy nigdy bo warunki przyjęcia akt do AP w szczegółach zmienają się co chwila i także samo są uściślane.

W kwestii zakazu pracy w firmach zajmujących sie porządkowaniem akt dla archiwistów państwowych pozwolę sobie pozostac przy swoim zdaniu.

Jest to nieuczciwe z jednego podstawowego względu. To wy oceniajac wykonana pracę ocenicie samych siebie lub swoich kolegów. To jest kuriozum.

Niechaj więc policjanci prowadzą  firmy ochroniarskie, wojsko prywatne armie , geodeci w urzędach własne firmy geodezyjne, pracownicy nadzoru budowlanego swoje firmy budowlane itd itp....  Deja vu. Niech kwitnie normalność inaczej.

Moje zarzuty sa oczywiście przejaskrawione -  przyznaję.  Nie można jednak pisać , że przepis majacy zastosowanie równiez poza AP jest dla AP. To nie tak.
Tytuł: Udostępnianie aktów normatywnych Dyrekcji Archiwów Państw
Wiadomość wysłana przez: Anonymous w Marzec 09, 2005,
Ps.
Rozporządzenie Ministra Kultury z 2002 r w sprawie postępowania z dokumentacja .... to nie jedyny akt prawny, w którym wypisuje się takie perełki czy też wręcz brednie.
Tytuł: Udostępnianie aktów normatywnych Dyrekcji Archiwów Państw
Wiadomość wysłana przez: Archiwista państwowy w Marzec 09, 2005,
Drogi Gościu

Bardzo się cieszę że wyjaśniliśmy sobie pewne rzeczy. I jeszcze tylko parę zdań do Twojej ostatniej wypowiedzi.

Nie kwestionuję tego, że mogą być przypadki trudnych kontaktów z archiwami państwowymi - tam też pracują tylko ludzie. A jeżeli chodzi o warunki przejęcia akt, to jak w każdym innym urzędzie, można zwrócić się o ich określenie na piśmie.

W kwestii zakazu pracy - też pozwolę pozostać sobie przy swoim zadaniu.  Nie nazwałbym też kuriozum tego, że oceniamy pracę swoich kolegów (nie wyobrażam sobie oceniania swojej pracy). W takich przypadkach - możesz w to nie wierzyć - stosuję szczególnie ostre kryteria oceny.

Niewłaściwą (a może nawet kuriozalną) jest raczej praktyka wciągania przez firmy prywatne do udziału w pracach związanych z porządkowaniem dokumentacji archiwistów państwowych,  z przekonaniem że  w takich sytuacjach archiwum "odpuści".

Pozdrawiam
Tytuł: Udostępnianie aktów normatywnych Dyrekcji Archiwów Państw
Wiadomość wysłana przez: Jarek w Marzec 10, 2005,
... poczytaj sobie ustawę o służbie cywilnej archiwisto państwowy, zwróć zwłaszcza uagę na Art. 72 ust. 1: "Członek korpusu służby cywilnej nie może (...) wykonywać czynności lub zajęć sprzecznych z obowiązkami wynikającymi z ustawy lub podważających zaufanie do służby cywilnej". Dotyczy to również archiwistów państwowych ...  nie traktujmy balansowania na krawędzi prawa jak sytuacji normalnej ... bo na pewno występowanie przez archiwistów państwowych raz w roli urzędników, a raz w roli konkurencji, na pewno takiego zaufania nie buduje ...
Tytuł: Udostępnianie aktów normatywnych Dyrekcji Archiwów Państw
Wiadomość wysłana przez: sirsilis w Marzec 10, 2005,
Zgadzam sie z powyzsza wypowiedza :!:
Tytuł: Udostępnianie aktów normatywnych Dyrekcji Archiwów Państw
Wiadomość wysłana przez: Anonymous w Marzec 12, 2005,
Cytat: "david"
Zgadzam sie z powyzsza wypowiedza :!:


Z tego co napisał Pański przedmówca i tak nic nie wynika, prawo jest lecz jest również bezprawie. Nie jest to na tyle ważney problem by ktokolwiek kruszył o niego kopie.
Tytuł: Udostępnianie aktów normatywnych Dyrekcji Archiwów Państw
Wiadomość wysłana przez: Anonymous w Marzec 12, 2005,
Pewne przepisy są publikowane na Archinecie, ale to i tak za mało. Mogli by się bardziej postarać!
Tytuł: Udostępnianie aktów normatywnych Dyrekcji Archiwów Państw
Wiadomość wysłana przez: Anonymous w Marzec 14, 2005,
Cytat: "Anonymous"

Z tego co napisał Pański przedmówca i tak nic nie wynika, prawo jest lecz jest również bezprawie. Nie jest to na tyle ważney problem by ktokolwiek kruszył o niego kopie.


... drogi gościu ... czy natomiast z odkrywczego stwierdzenia o współistnieniu prawa i bezprawia ma wynikać bezzasadność dyskusji nt. powinności archiwistów, prawa archiwalnego, jego przestrzegania i dostępności??  :(  to co powinno wolno być archiwistom państwowym, a czego nie powinno być wolno, to jest ważny problem, czy tego chcesz czy nie ...
Tytuł: Udostępnianie aktów normatywnych Dyrekcji Archiwów Państw
Wiadomość wysłana przez: Anonymous w Marzec 14, 2005,
Cytat: "Anonymous"
Pewne przepisy są publikowane na Archinecie, ale to i tak za mało. Mogli by się bardziej postarać!


MOżna prosic o adres www.
Tytuł: Udostępnianie aktów normatywnych Dyrekcji Archiwów Państw
Wiadomość wysłana przez: Anonymous w Marzec 14, 2005,
oto adres: www.archiwa.net
Tytuł: Udostępnianie aktów normatywnych Dyrekcji Archiwów Państw
Wiadomość wysłana przez: artefakt w Marzec 14, 2005,
Cytat: "Anonymous"
Cytat: "Anonymous"

Z tego co napisał Pański przedmówca i tak nic nie wynika, prawo jest lecz jest również bezprawie. Nie jest to na tyle ważney problem by ktokolwiek kruszył o niego kopie.


... drogi gościu ... czy natomiast z odkrywczego stwierdzenia o współistnieniu prawa i bezprawia ma wynikać bezzasadność dyskusji nt. powinności archiwistów, prawa archiwalnego, jego przestrzegania i dostępności??  :(  to co powinno wolno być archiwistom państwowym, a czego nie powinno być wolno, to jest ważny problem, czy tego chcesz czy nie ...


Było to stwierdzenie ( niestety moje )zdegustowanego tym co sie dzieje z prawem w polsce , również z prawem archiwalnym, oczywiście źle sformułowane i bez  :wink: tej ikonki.
Dyskusja na każdy temat jest pożądana, zwłaszcza gdy przynosi pozytywne efekty.  Ja mogę stwierdzic jedynie, że Archiwa Państwowe i pracownicy archiwów jako jedni z nielicznych w Polsce stanowią prawo dla siebie i jak wskazują niektóre objawy wykorzystują je przeciw konkurencji . Fakt, że pracownicy AP mogą jednocześnie wykonywać prace, których jakość jest przez nich samych oceniania jest delikatnie mówiąc nie na miejscu.
Dobrze więc jest, że głosy w tej sprawie sa podnoszone i oby jak najczęściej . Może to pozwoli przywrócić normalność.
Tytuł: Udostępnianie aktów normatywnych Dyrekcji Archiwów Państw
Wiadomość wysłana przez: Jarek w Marzec 15, 2005,
Cytat: "artefakt"

Było to stwierdzenie ( niestety moje )zdegustowanego tym co sie dzieje z prawem w polsce , również z prawem archiwalnym, oczywiście źle sformułowane i bez  :wink: tej ikonki.
Dyskusja na każdy temat jest pożądana, zwłaszcza gdy przynosi pozytywne efekty.  Ja mogę stwierdzic jedynie, że Archiwa Państwowe i pracownicy archiwów jako jedni z nielicznych w Polsce stanowią prawo dla siebie i jak wskazują niektóre objawy wykorzystują je przeciw konkurencji . Fakt, że pracownicy AP mogą jednocześnie wykonywać prace, których jakość jest przez nich samych oceniania jest delikatnie mówiąc nie na miejscu.
Dobrze więc jest, że głosy w tej sprawie sa podnoszone i oby jak najczęściej . Może to pozwoli przywrócić normalność.


z kolei wypowiedź komentowana przez Ciebie była moja artefakcie   :)  trochę wątpię czy dyskusje na ifarze mają taką nośność by wywołały natychmiast jakieś zmiany :wink: , ale myślę że istotne jest to, byśmy, jako archiwiści, definiowali problemy i szukali wspólnie dla nich rozwiązań. Może warto zaczać nowy temat - Jakie powinno być prawo archiwalne w Polsce? Jakie powinny być podstawowe założenia funkcjonowania systemu archiwów? Jaki powinien być status archiwów i ich pracowników? Jakie obowiązki powinny ciążyć na twórcach dokumentacji? ...
Tytuł: Udostępnianie aktów normatywnych Dyrekcji Archiwów Państw
Wiadomość wysłana przez: Bogusław Kleszczyński w Marzec 17, 2005,
Dotykacie tu Panowie bardzo poważnych problemów. Problem regulacji prawnych i działania funkcjonariuszy Państwowej Służby Archiwalnej, jak też "cywilnych" archiwistów, wreszcie archiwistów zakładowych oraz wszystkich wytwórców dokumentacji ma bardzo głębokie znaczenie. Zabezpieczenie i przechowywanie informacji ma nie tylko znaczenie praktyczne - doraźne - jak np. sprawy emerytalne pracowników, konieczność dostępu do danych geodezyjnych itp. ale wiąże się z ideą pamieci zbiorowej.
 To co jest przechowywane w archiwach państwowych jest dziedzictwem całego narodu i to w jaki sposób urzednicy pracujacy w tych instytucjach beda wykonywali swą pracę bedzie rzutować w przyszłości na pamieć przyszłych pokoleń.
 Dlatego powstały reguły rzadzące archiwistyka w Polsce i innych krajach - ich powstaniu przyswiecała szlachetna idea, której własciwie poza samymi archiwistami i historykami niewielu dostrzegało, bo zainteresowanie tą "bazą pamieci" jest zwykle w społeczeństwie znikome (w Europie zachodniej tylko niewiele wyższe niż u nas).
 Taka rola archiwów automatycznie spycha zagadnienia prawa archiwalnego w planach działania legislatorów (u nas Sejmu) na miejsca dalsze, daleko za bierzacymi problemami gospodarczymi etc.
 To co zwraca uwagę we współczesnym społeczeństwie na problemy archiwistyki to bieżące problemy dostępu do informacji - nie tej o znaczeniu historycznym ale tej prawnej, finansowej, dotyczacej kilku ostatnich lat. To wlasnie w odniesieniu do tej części pracy archiwów - materiałów archiwalnych o nie wieczystym okresie przechowywania - będa szły zmiany w kancelarii i archiwach. To te potrzeby (niestety) będą wyznaczać rtym reform systemu i metodyki pracy archiwistów, bo taka jest  potrzeba praktyczna i realia społeczeństwa informacyjnego.

 Problem polega na tym, że wiele osób zajmujacych sie w swej pracy zawodowej informacja nie dostrzega jej wagi, lekce sobie waży własną działalnosc widząc, że własna produkcja kancelaryjna jest jedynie kroplą w ogromnym oceanie biurokracji. I niestety taka jest prawda, że dla przyszłych pokoleń zachowamy z tego jedynie kroplę a itak nie wiemy czy przyszłe pokolenia bedą się tą kropla wogóle interesowały  :wink:

 Tu wreszcie nawiążę ścislej do dotychczasowej dyskusji. Archiwisci w archiwach państwowych nawet jesli nie uświadamiają sobie swojej roli w kulturze to "czują to coś pod skórą" bo pracuja na co dzień z materiałami archiwalnymi i dlatego MUSZĄ być najlepsi w swoim fachu. Maja jednocześnie (ja mam) poczucie tego, że ich praca nie jest dostatecznie regulowana zasadami i przepisami - wielu wytycznych czy zaleceń postepowania po prostu NIE MA - nigdy nie powstały w formie pisemnej.
Są ogólne zasady postępowania z aktami, które w gruncie rzeczy są dośc proste i logiczne, są przepisy resortowe i zasady funkcjonowania poszczególnych kancelarii (np. przedsiebiorstw), są wreszcie wymagania tego komu służy dane archiwum (mam na mysli niepaństwowe) i tym sie nalezy kierowac w pracy - np. gdy wykonuje sie zlecenie. Archiwisci nie strzegą żadnych tajemnic zawodowych. Każdy może nauczyć się tego co my robimy ale ważne jest jedno: żeby zdawał sobie sprawę z odpowiedzialności jaka na nim spoczywa. Odpowiedzialności za informacje które dostaje do rąk. Jeśli ta odpowiedzialność będzie to będzie też dobrze wykonana praca.
 Archiwisci Państwowi czują tę odpowiedzialność niejako "z urzędu" dlatego, być może często zleceniodawcy wolą zatrudniac do opracowania własnie ich, ale kazdy archiwista prywatny jest w stanie wyrobić sobie renome i zaufanie na obszarze swojego dzialania a wtedy archiwisci z AP nie bedą dla niego już konkurencją.

 Jesli zostanie kiedyś uchwalone prawo archiwalne kompleksowo regulujace odpowiedzialność archiwistów i zasady działania archiwów państwowych i prywatnych to problem zniknie a archiwista - także prywatny stanie się zawodem "wiary publicznej" jest to bardzo ważne. Nikt za nas samych nie zadba o naszą pozycję jako grupy zawodowej a od niej zalezy przyszłość nie tylko nasza ale dziedzictwa naszego narodu - brzmi to patetycznie ale tak własnie jest.

 Mam nadzieję że nie zagmatwałem zabardzo. Pozdrawiam  :)
Tytuł: Udostępnianie aktów normatywnych Dyrekcji Archiwów Państw
Wiadomość wysłana przez: Jarek w Marzec 17, 2005,
Ogólne zasady postępowania z aktami rzeczywiście są proste i logiczne – jest państwowy i niepaństwowy zasób archiwalny, materiały archiwalne i dokumentacja niearchiwalna, wytwarzane zgodnie z wykazami akt i instrukcjami kancelaryjnymi, są archiwa zakładowe i składnice akt w jednostkach organizacyjnych, są wreszcie archiwa państwowe sprawujące nadzór i przechowujące materiały archiwalne. Natomiast dalej już zaczynają się schody ...  :)  Zresztą przyznam, że nawet jeśli chodzi o te ogólne zasady, które przedstawiłem powyżej w sporym uproszczeniu, to wymagają one chyba ponownego zdefiniowania, a przynajmniej ich przemyślenia ...
Natomiast jeśli chodzi już o tzw. przepisy resortowe ... na miejscu ludzi którzy przygotowali niektóre instrukcje kancelaryjne, to wstydziłbym się wziąć pieniądze za tę „pracę”   :( . Kolejne mutacje instrukcji kancelaryjnych z lat 70. (jeśli nie starszych), w których coś tam wycięto, coś przeklejono, coś dodano ... i kompletnie nie wiadomo o co chodzi, bo zapis pierwotny odnosił się do techniki biurowej z tychże lat 70. ...  :( . A wykazy akt pełne „czeskich błędów” i kuriozalnych rozwiązań jeśli chodzi o klasyfikowanie akt, niezrozumiałe nie tylko dla przeciętnych pracowników biurowych, ale i dla archiwistów ...
I nie czarujmy się - zleceniodawcy wolą zatrudniać archiwistów państwowych głównie ze względu na to gdzie ci archiwiści pracują, a nie ze względu na ich umiejętności – bo zleceniodawców interesuje by się takiej dokumentacji szybko i bez problemów pozbyć, a nie to, w jaki sposób jest ona uporządkowana ... dano im taką możliwość, więc z niej korzystają ... chodzi o to by wszystko nie zasadzało się na rzetelności i uczciwości jednego czy drugiego archiwisty, ale by obowiązywały regulacje prawne wykluczające pokusę nierzetelności i nieuczciwości ...
pozdrawiam
Jarek
Tytuł: udostepnianie przepisów przez NDAP
Wiadomość wysłana przez: Aleksandra Czapelska w Marzec 23, 2005,
Pozwolę sobie zauważyć, wracając do początku dyskusji, że NDAP nie utajnia  przepisów metodycznych dla archiwów państwowych.  Dawniejsze przepisy zostały opublikowane w formie książki: Zbiór przepisów archiwalnych wydanych przez naczelnego Dyrektora Archiwów Państowych w latach 1952-2000, oprac. M. Tarakanowskia i E. Rosowska, Warszawa 2001 http:// http://archiwa.gov.pl/?CIDA=258. Powinna być dostępna w bibliotekach, można ją też zamówić w Wydziale Wydawnictw NDAP : telefon (22) 635-92-15, 831-17-36
e-mail: editions@archiwa.gov.pl
Poza tym zapraszam na portal archiwów państwowych, gdzie w dziale "Prawo archiwalne" są zamieszczane nowsze akty normatywne NDAP (pliki pdf), w tym poszukiwana "Decyzja Nr 3 Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych z dnia 12 czerwca 2002 r . w sprawie wprowadzenia w archiwach państwowych instrukcji w sprawie oceny wartości archiwalnej dokumentacji konstrukcyjnej i technologicznej": http://archiwa.gov.pl/?CIDA=62
Pozdrawiam
Aleksandra Czapelska
Tytuł: Udostępnianie aktów normatywnych Dyrekcji Archiwów Państw
Wiadomość wysłana przez: Jarek w Marzec 23, 2005,
pozostaje mieć nadzieję, że ten zbiór przepisów wydanych prze NDAP będzie stale uzupełniany - o pełne wersje tych przepisów.
Jarek

ps. ale do pdf z tekstem zarządzenia nr 3 z 2002 zakradł się chyba jakiś chochlik netowy ... :)
Tytuł: Udostępnianie aktów normatywnych Dyrekcji Archiwów Państw
Wiadomość wysłana przez: Anonymous w Marzec 24, 2005,
Dziękuję za sygnał. Zawiadomiłam kogo trzeba i już powinno być dobrze (tabela z kwalifikatorem jest oddzielnym plikiem)
Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt
Aleksandra Czapelska
Tytuł: Odp: Udostępnianie aktów normatywnych Dyrekcji Archiwów Państw
Wiadomość wysłana przez: crash0 w Listopad 02, 2016,
Odgrzewamy temat sprzed... 11 lat (to znak że iFAR wieczne żywy!  :D)
Trwają prace na stronie https://www.archiwa.gov.pl/pl/zarzadzanie-dokumentacja/prawo-archiwalne/akty-normatywne-naczelnego-dyrektora-archiw%C3%B3w-pa%C5%84stwowych  (https://www.archiwa.gov.pl/pl/zarzadzanie-dokumentacja/prawo-archiwalne/akty-normatywne-naczelnego-dyrektora-archiw%C3%B3w-pa%C5%84stwowych) zmierzające do pewnego uporządkowania normatywów tam zamieszczonych, a nade wszystko do zaktualizowania listy o wszystkie te akty, które dotyczą metodyki.
Pierwsze efekty już widać  ::)
Tytuł: Odp: Udostępnianie aktów normatywnych Dyrekcji Archiwów Państw
Wiadomość wysłana przez: Hanna Staszewska w Listopad 02, 2016,
Odgrzewamy temat sprzed... 11 lat (to znak że iFAR wieczne żywy!  :D)
Jeżeli 11 lat archiwa czekały na rzecz w końcu prostą, czyli zamieszczenie wszystkich przepisów na stronie NDAP, to nie jest to oznaka żywotnosci IFAR (raczej tego, że IFAR stał sie repozytorium wiedzy o archiwach 8) swoistym klasykiem, przed którym nic sie nie ukryje 8)) , ale symbol kompletnej indolencji poprzedniej ekipy.
I straszno, i smutno, ile lat zostało zmarnowanych :( :( :(
Tytuł: Odp: Udostępnianie aktów normatywnych Dyrekcji Archiwów Państw
Wiadomość wysłana przez: Marcin Kapała w Listopad 02, 2016,
Odgrzewamy temat sprzed... 11 lat (to znak że iFAR wieczne żywy!  :D)
Trwają prace na stronie https://www.archiwa.gov.pl/pl/zarzadzanie-dokumentacja/prawo-archiwalne/akty-normatywne-naczelnego-dyrektora-archiw%C3%B3w-pa%C5%84stwowych  (https://www.archiwa.gov.pl/pl/zarzadzanie-dokumentacja/prawo-archiwalne/akty-normatywne-naczelnego-dyrektora-archiw%C3%B3w-pa%C5%84stwowych) zmierzające do pewnego uporządkowania normatywów tam zamieszczonych, a nade wszystko do zaktualizowania listy o wszystkie te akty, które dotyczą metodyki.
Pierwsze efekty już widać  ::)

Pewne rzeczy wydają się być oczywiste, należy się cieszyć, że oczywistość staje się rzeczywistością. Jedno z praw Murphy?ego mówi, że ?nic nie jest takie proste, jak się wydaje?, może wcześniej to nie było takie proste :D
Tytuł: Odp: Udostępnianie aktów normatywnych Dyrekcji Archiwów Państw
Wiadomość wysłana przez: Robert2000 w Listopad 03, 2016,
Prawa Murphy'ego zawsze w cenie.
Tytuł: Odp: Udostępnianie aktów normatywnych Dyrekcji Archiwów Państw
Wiadomość wysłana przez: crash0 w Listopad 07, 2016,
Zarządzenia i Decyzje związane z działalnością Departamentu Archiwistyki będą umieszczane na bieżąco. Póki co, te dotyczące metodyki są "wyłapywane" i oznaczane kolorami - zielono, gdy dany akt uległ zmianie przez akt nowelizujący; czerwonym - gdy akt przestał obowiązywać na mocy nowszego normatywu.
Tytuł: Odp: Udostępnianie aktów normatywnych Dyrekcji Archiwów Państw
Wiadomość wysłana przez: crash0 w Listopad 15, 2016,
Kolejne zmiany ;)
Przejrzano wszystkie decyzje i zarządzenia zamieszone na stronie https://www.archiwa.gov.pl/pl/zarzadzanie-dokumentacja/prawo-archiwalne/akty-normatywne-naczelnego-dyrektora-archiw%C3%B3w-pa%C5%84stwowych
Akty podzielono na lata, a dalej na Zarządzenia i Decyzje.
Akty które uległy zmianie, dopisano odpowiednie sformułowanie "zmienione" albo "nowelizacja".
Akta które nie obowiązują zaznaczono na czerwono z odpowiednim przywołaniem aktu zmieniającego.
Tytuł: Odp: Udostępnianie aktów normatywnych Dyrekcji Archiwów Państw
Wiadomość wysłana przez: crash0 w Listopad 17, 2016,
Jeszcze dwie istotne kwestie do poruszenia  :-\
1. W zakładce "prawo archiwalne" https://www.archiwa.gov.pl/pl/zarzadzanie-dokumentacja/prawo-archiwalne jest dział poświęcony projektom normatywów, gdzie każdy będzie mógł się zapoznać z wybranymi projektami.
2. Docelowo prace dotyczące działu aktów normatywnych będą zmierzać do publikacji tekstów decyzji i zarządzeń ujednoliconych, tak aby były czytelniejsze.
Tytuł: Odp: Udostępnianie aktów normatywnych Dyrekcji Archiwów Państw
Wiadomość wysłana przez: crash0 w Listopad 22, 2016,
Dział aktów normatywnych https://www.archiwa.gov.pl/pl/zarzadzanie-dokumentacja/prawo-archiwalne/akty-normatywne-naczelnego-dyrektora-archiw%C3%B3w-pa%C5%84stwowych (https://www.archiwa.gov.pl/pl/zarzadzanie-dokumentacja/prawo-archiwalne/akty-normatywne-naczelnego-dyrektora-archiw%C3%B3w-pa%C5%84stwowych) został uzupełnione przepisami metodycznymi, sięgających lat 50. Przepisy te są teraz kompletne na stronie www.
Tytuł: Odp: Udostępnianie aktów normatywnych Dyrekcji Archiwów Państw
Wiadomość wysłana przez: sirsilis w Listopad 22, 2016,
brawo
Tytuł: Odp: Udostępnianie aktów normatywnych Dyrekcji Archiwów Państw
Wiadomość wysłana przez: luke w Listopad 22, 2016,
Ma rację Dawid, rzecz prosta a cieszy. Gratulacje.
Czy praca będzie kontynuowana, tzn. czy zamieszczane będą kolejne zarządzenia, decyzje i pisma okólne NDAP?
Nie każdy posiada szarą książeczkę :)
dla przykładu zamieszczona jest Instrukcja z 11 lutego 1954 r. w sprawie porządkowania archiwaliów bankowych, ale nie ma Zarządzenia nr 3 NDAP z 16 kwietnia 1962 w spawie oceny akt bankowych.