IFAR

Internetowe Forum Archiwalne => Metodyka Archiwalna => Wątek zaczęty przez: Andrzej Choniawko w Styczeń 16, 2009,

Tytuł: Nazwy zespołów
Wiadomość wysłana przez: Andrzej Choniawko w Styczeń 16, 2009,
Czy zasady formułowania nazw zespołów PZPR i organizacji młodzieżowych określone na s. 574 i 575 "Zbioru przepisów..." należy traktować jako obowiązującą wykładnię dla innych podobnych struktur np. związków zawodowych, organizacji społecznych itp. Na posiedzeniach KM w Poznaniu problem formułowania nazw tego rodzaju zespołów  należy do najbardziej namiętnie dyskutowanych i jest ciągle otwarty. Może ktoś by go wreszcie zamknął.
Tytuł: Odp: Nazwy zespołów
Wiadomość wysłana przez: Hanna Staszewska w Styczeń 22, 2009,
Nie wydaje mi się, aby można było potraktować te zalecenia per analogiam w przypadkach podobnych zespołów.
Jesli nie ma odrębnych zaleceń NDAP (a w przypadku zespołów organizacji społecznych, związków zawodowych itp. takowych odrębnych przepisów nie ma) zespół powinien otrzymać nazwę zgodną z nazwą aktotwórcy, ustaloną przez odpowiednie akty normatywne.
Tytuł: Odp: Nazwy zespołów
Wiadomość wysłana przez: Andrzej Choniawko w Luty 02, 2009,
Instrukcja NDAP (skądinąd nie przestrzegana przez część archiwów z AAN na czele, ale w tej radosnej krainie jaką jest polska archiwistyka to juz standard) honoruje powszechnie respektowane   zasady składni języka polskiego. Należy zatem rozumieć, iż wg p. H. Staszewskiej-Katolik zasady te na polu archiwistyki mają obowiązywać tylko wówczas, gdy są autoryzowane odpowiednimi instrukcjami NADAP. Ciekawe co by na to powiedziała Rada Języka Polskiego. Stąd juz tylko krok, by w zależności od widzimisię poszczególnych środowisk zlikwidować ó zamknięte, rz itp.
Tytuł: Odp: Nazwy zespołów
Wiadomość wysłana przez: Andrzej Choniawko w Luty 18, 2009,
A poza tym jakież to akta normatywne mają regulować te kwestie. Proszę o szczegóły.  ACh