IFAR

Internetowe Forum Archiwalne => Archiwa Zakładowe => Wątek zaczęty przez: Poczatkujacy archiwista w Styczeń 19, 2005,

Tytuł: Rzeczowy wykaz akt w banku
Wiadomość wysłana przez: Poczatkujacy archiwista w Styczeń 19, 2005,
Szanowni Panstwo,

prosba o pomoc - czy przytworzeniu rzeczowego wykazu akt dla banku nalezy wspolpracowac z Archiwum Panstwoym? gdzie mozna uzyskac wytyczne pomocne przy tworzeniu takiego wykazy akt?

Pozdrawiam,
Poczatkujacy archiwista
Tytuł: Rzeczowy Wykaz Akt w banku
Wiadomość wysłana przez: sirsilis w Styczeń 20, 2005,
Mysle ze Archiwum Panstwowe moze pomoc w tworzeniu wykazu akt
Co to wytycznych na pewno Rozporzadzenie Ministra Kultury z 16 IX 2002 w sprawie postepowania z dokumentacja, zasad jej klasyfikowania  i kwalifikowania oarz zasad i trybu przekazywania materialow archiwalnych do archiwow panstwowych w zalaczniku nr 2 zawiera przykladowy wykaz akt typowych (tytul klas I i II rzedu) Ten przykladowy wykaz mozna  uzyc przy opracowaniu wykazu dla banku
Swoje drogą jestem ciekaw czy jakis prywatny bank powiedzmy z udzialem  kapitalu zagranicznym jest pod nadzorem archiwalnym  :?:
O ile pamietam NBP jest pod nadzorem
Tytuł: nadzór AP nad bankiem
Wiadomość wysłana przez: Anonymous w Styczeń 31, 2005,
Dwie uwagi dodatkowe:
1. Archiwum Państowowe sprawuje nadzór tylko nad bankami państwowymi, i to takimi ze 100% udziałem skarbu państwa - zetem NBP oczywiście tak, ale taki bank po prywatyzacji - juz nie od momentu prywatyzacji (materiały z okresu "państwowego" podlegają przejęciu).
2. Wspomniany wyżej wykaz akt typowych jest właściwie bardzo ogólnym wzorem - dotyczy właściwie organizacji i zarządzania, każda jednostka musi sobie sama dopisać wszystko, co dotyczy działalności merytorycznej, a robi to we współpracy z archiwum państwowym - o ile jest pod jego nadzorem (patrz punkt 1) - i wtedy takie archiwum powinno służyc pomocą
Pozdrawiam
Aleksandra Czapelska
Tytuł: Rzeczowy Wykaz Akt w banku
Wiadomość wysłana przez: sirsilis w Styczeń 31, 2005,
To mam nastepujace pytania, jezeli bank (prywatny) zwraca sie do archiwum o zaopiniowanie wykazu akt czy Archiwum w takim przypadku moze odmowic i czy powinno odmowic. I  czy archiwum moze opracowac (odplatnie rzecz jasna) czy pomoc  opracowac wykaz akt dla jednostki org. nie znajdujacej sie pod nadzorem.
pozdrawiam
Tytuł: Odpowiedź
Wiadomość wysłana przez: Marysia w Marzec 06, 2005,
Archiwum państwowe może sprawdzić wykaz akt, ale nie musi i najczęściej tego nie ma czsu robić. Powinien sprawdzić i zatwierdzić sam dyrektor jednostki organizacyjnej.
Pozdrawiam. Marysia
 :(