Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
I jak system KOHA w archiwach?
Wdrożony?
Przypomnę, że wg zapowiedzi przedstawicieli NDAP system miał być wdrożony w 2017 r.
Udało się? Mamy już połowę marca 2018 r.

2
Ciekawe (chyba) szkolenie, niestety komercyjne, ale może ktos da radę:
"Dozwolony użytek utworów chronionych - biblioteki, instytucje kultury, archiwa i uczelnie"
28 marca w Warszawie

https://www.pps.edu.pl/Kalendarz,wydarzen/Dozwolony_uzytek_utworow_chronionych_-_biblioteki,_instytucje_kultury,_archiwa_i_uczelnie/358,,0,8,1
3
Silva rerum... / Odp: Ile zarabiają archiwiści???
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Michał Kaca dnia Wczoraj o 03:30 pm »
Szczerze mówiąc nie bardzo wiem czemu historycy mieliby stać się akurat programistami.
Skoro powinni (a nawet muszą) poznawać metody statystyczne, nie wspominając już o językach obcych (niektórych od dawna nieużywanych) aby badać historię to dlaczegóż nie mieliby poznawać języków programowania, które takie badania ułatwiają lub wręcz umożliwiają?
4
Silva rerum... / Odp: Ile zarabiają archiwiści???
« Ostatnia wiadomość wysłana przez luke dnia Wczoraj o 12:26 pm »
Zerknąłem w publikację przywołaną przez Jarka i zastanawiam się nad trafnością jej tytułu, chyba że sam w sobie stanowi aforyzm?
Akurat bliski jest mi Marc Bloch, ale gdzie tu aforyzm - Historia zajmuje sią badaniem ludzkiego działania w przeszłości ???
Z kolei bardzo podoba mi się ten przypisywany Emilowi Cioranowi - Człowiek tworzy historię, historia rozkłada człowieka.
Bardzo trafne :)
6
Silva rerum... / Odp: Ile zarabiają archiwiści???
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Asmund dnia Wczoraj o 11:56 am »
Nie ma problemu, wyjaśniliśmy sobie wszystko na priv. Faktycznie zbyt pochopnie uznałem ciekawość za trolling.

No cóż, staram się jak mogę z tym wyśmiewaniem  :)

No to spróbuję pomóc przy tym świętokradztwie... ;)
7
Silva rerum... / Odp: Ile zarabiają archiwiści???
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Jarek dnia Wczoraj o 11:16 am »
Asmund, wyluzuj, Koszmar_obsta pyta przecież z ciekawości ...

Ten aforyzm można znaleźć choćby tu:
http://www.historiografia.uni.lodz.pl/dydaktyka/aforyzmy.pdf

Szczerze mówiąc nie bardzo wiem czemu historycy mieliby stać się akurat programistami. W tym zbiorku bardziej podoba mi się to zdanie, przypisane J. Micheletowi:
Pierwszym obowiązkiem historyka jest świętokradztwo i wyśmiewanie fałszywych bogów.

No cóż, staram się jak mogę z tym wyśmiewaniem  :)
8
Silva rerum... / Odp: Ile zarabiają archiwiści???
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Asmund dnia Wczoraj o 09:55 am »
A co Twoje pytanie wnosi do dyskusji?
Co wniesie moja odpowiedź?
Po co w ogóle Ci ona?
Mam Ci sporządzać przypisy?
Nie ze mną te numery.
Nie ma to jak trollowanie wątku...
9
Silva rerum... / Odp: Ile zarabiają archiwiści???
« Ostatnia wiadomość wysłana przez koszmar_obsta dnia Wczoraj o 09:03 am »
"Historyk jutra będzie albo programistą, albo nie będzie go wcale"  - z której z  książek Ladurie pochodzi ten cytat?
10
Silva rerum... / Odp: Ile zarabiają archiwiści???
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Asmund dnia Marzec 21, 2018, »

Gorzej jeżeli jesteś facetem i chcesz żyć w miarę po ludzku...
ufff... Ten fragment bym przemyślał :)

;D
Nie dbam o poprawność polityczną, piszę jak jest.
Ale ok, na wypadek gdyby jakiś inkwizytor chciał mnie ukrzyżować: silne i niezależne singielki (ze stadkiem kotów lub bez), a nawet szczęśliwe posiadaczki mężów z grubym, ekhm,  portfelem, jeżeli tylko chcą żyć po ludzku, również powinny podchodzić do egzaminów na urz. mianowanego, dorabiać sobie na boku albo liczyć na awans. Wskazane to i chwalebne, a także zbawienne  :P

To jest 'temat rzeka'. Oczywiste, że państwo samo się nie zmieni. Równie oczywiste jak to, że dopóki będzie dominować przekonanie, że społeczeństwo (czy wyborcy) nie może nic z tym zrobić, zaś jedynym wyjściem jest wyjazd za granicę i budowanie dobrobytu innych państw (częściowo również własnego ale to bardziej dyskusyjne, niż się powszechnie wydaje), dopóty nic nie zmieni się na pewno.

Rzeczywiście temat-rzeka, w dodatku off-topic. Dlatego króciutko: ja całe życie zawsze wrzucam papierek do tej śmiesznej skrzynki wtedy kiedy trzeba. Nic z tego nigdy nie wynikło, tudzież nie wyniknie. Współczesna demokracja to fikcja. Media i partie polityczne są w rękach wąskiej grupy, jednostka z ulicy na politykę i debatę publiczną nie ma żadnego wpływu. Zwykły obywatel może sobie najwyżej założyć jakiegoś bloga i pojęczeć na forach ;) , a "gdyby wybory mogły coś zmienić, to by ich zakazano"...

To bardzo dobry pomysł! Nie jestem pewien, czy studia są konieczne (choć na pewno przydatne). W każdym razie trzeba się nastawiać na mnóstwo "pracy własnej". Bez cienia wątpliwości nie będzie to jednak czas stracony!
Proponuję zacząć od bezpłatnych kursów online i ćwiczeń praktycznych od samego początku, żeby zobaczyć 'z czym to się je'. Absolutnie się nie zniechęcać i nie wierzyć w bajki, że jest to czarna magia dla wybrańców (żebyśmy się dobrze zrozumieli - nie twierdzę, że jest to temat łatwy ale jest tak samo 'trudny' jak większość rzeczy).

Dziękuję za te uwagi! Kiedy się na poważnie zacznę do tego przymierzać, to rzeczywiście w ramach przygotowań poszperam w necie za jakimś podstawowym, bezpłatnym tutorialem. O ile nie narusza to standardów tego forum, jestem ciekaw co byś polecał absolutnemu laikowi.

Co do studiów, ewentualnie płatnych kursów (?), to dla mnie przynajmniej są one niezbędne. Jeżeli nie zapłacę, to nie będę po prostu dostatecznie zmotywowany do nauki. Niejasna perspektywa sukcesu i awansu społecznego (?) to jednak trochę za mało ;)
Jak widać, dla mnie ciągle jest tu wiele pytań i mało odpowiedzi. Jestem na etapie rozpoznawania możliwości i sensu takiego rozwoju.

Ogólnie uważam, że kształcenie archiwistów w Polsce (nie tylko państwowych), powinno kłaść o wiele większy nacisk na tzw. archiwistykę cyfrową (minimum podstawy baz danych i jakiegoś języka programowania umożliwiającego masowe przetwarzanie danych, nie wspominając nawet o zaawansowanej obsłudze komputera, formatach plików itp.).

Święta racja, bez tego rzeczywiście stopniowo staniemy się kastą pariasów przykutych do kserokopiarki  ;D
Archiwistyka musi być pojmowana szerzej, jako zarządzanie wszelką informacją. Przyszłością są wielkie systemy: cyfrowe archiwa korporacji, przemysłu, sektora bankowego...
I trzeba przygotowywać ludzi do pracy na takim rynku, a nie tylko do instytucji państwowych. Pytanie tylko, czy tego rodzaju program dydaktyczny będzie do zrealizowania w naszych instytutach historycznych. To jednak już nie jest mój problem.

Historyk jutra będzie albo programistą, albo nie będzie go wcale - Emanuel Le Roy Ladurie. Pytanie tylko, komu będzie łatwiej: historykowi stać się programistą, czy może programiście - zostać archiwistą... ;)
Strony: [1] 2 3 ... 10