Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Na temat iFAR / Odp: Spotkanie wirtualne z prelekcją i dyskusją
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Anna Sobczak dnia Wczoraj o 10:41 pm »
Spotykamy się przed świętami, tak żeby sobie pogadać i powspominać, bez żadnej prelekcji?
2
Archiwa Zakładowe / Odp: Problem z oznaczaniem i sortowaniem akt
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Dory dnia Wczoraj o 07:38 pm »
Rivnin, pokaż swojemu przełożonemu JRWA - akta osobowe przed zmianą w prawie miały kategorię archiwalną B50/BE50, po zmianach - B10/BE10. Archiwum państwowe może przekwalifikować do kategorii A, ale zapewne też nie tak sobie tylko na podstawie pewnych przesłanek (np. osoba zasłużona w danej dziedzinie). Instytucja nie może sama nadawać wyższej kategorii, niż jest w przepisach - od tego jest archiwum nadzorujące. Ale z tego, co piszesz, wynika, że jesteście składnicą, więc teoretycznie nie podlegacie AP.
Matko jedyna, czy Twój przełożony ma jakiekolwiek pojęcie o zarządzaniu dokumentacją po zarchiwizowaniu ?????? Zapytaj, co masz zrobić z papierami? Odłożyć na półkę stosy dokumentów? Składnica akt ma takie same znaczenie dla jednostki jak archiwum zakładowe - tu gromadzone są dokumenty po zakończeniu spraw. Do składnicy dokumentów nie przekazuje się w segregatorach - archiwizuje się w teczkach. Jest to ważne np. w momencie, kiedy przekazuje się kat. B do zniszczenia. Nie każda firma zgadza się na odbieranie segregatorów. Wygląda mi to na próbę zaoszczędzenia na materiałach do archiwizacji...
Ważna kwestia: czy macie lub mieliście normatywy kancelaryjno-archiwalne? Musisz się na nie powołać, z przepisami nie ma dyskusji. Kropka.
Tak na marginesie - przełożony z jednej strony naciska na kategorię A, z drugiej zabrania archiwizowania zgodnie z przepisami :o Niech zda sobie sprawę, że kategoria A wiąże się z jeszcze większą pracą.
3
Archiwa Zakładowe / Odp: Problem z oznaczaniem i sortowaniem akt
« Ostatnia wiadomość wysłana przez sirsilis dnia Wczoraj o 07:19 pm »
dokładnie na wyrost, składnica to tylko kat. B
4
Archiwa Zakładowe / Odp: Problem z oznaczaniem i sortowaniem akt
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Danutka dnia Wczoraj o 10:21 am »
Moim zdaniem trochę bez sensu jest na wyrost kwalifikowanie wszystkich akt osobowych na kat. A, tym bardziej że składnice akt nie posiadają materiałów archiwalnych (czyli o kat. A) , w odróżnieniu od archiwum zakładowego. W składnicy są tylko materiały niearchiwalne, czyli o kat. B.
5
Archiwa Zakładowe / Problem z oznaczaniem i sortowaniem akt
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Rivnin dnia Wczoraj o 08:35 am »
Witam,
Chciałbym się dowiedzieć kilku rzeczy, jednak zacznę od tego, że jestem stażystą, który kilka miesięcy temu przeszedł szkolenie kancelaryjno-archiwalne 1go stopnia.

Po pierwsze, zgodnie z tym co miałem na szkoleniu, to akta osobowe powinny mieć kategorie od B10-B50, a kategorię A tylko w określonych przypadkach, jednak mój pracodawca nakazuje mi wszystkim aktom osobowym, bez wyjątku, dawać kategorię A, czy to dobrze? Nie jest to jakieś miejsce specjalne, zwykły zakład ze składnicą.

Po drugie, niedługo mam się zająć drugą częścią składnicy, gdzie jest reszta dokumentacji - wszystko w grubych segregatorach, kiedy pracodawca zapytał się mnie czy mam jakiś pomysł, aby je uporządkować (jest straszny bałagan i bardzo dużo akt w obu w częściach składnicy jest wymieszana) i odpowiedziałem, że chcę to zrobić zgodnie ze szkoleniem, czyli włożyć przede wszystkim do zalecanych tekturowych teczek - to dostałem odpowiedź, że to nie jest archiwum, tylko zwykła składnica akt i dlatego nie potrzeba tego robić...

Jak mam się odnieść do tych sytuacji?
Proszę o pomoc
6
Na temat iFAR / Odp: Spotkanie wirtualne z prelekcją i dyskusją
« Ostatnia wiadomość wysłana przez sirsilis dnia Listopad 25, 2021, »
a kiedy następne spotkanie ??? :)
7
Na temat iFAR / Odp: Spotkanie wirtualne z prelekcją i dyskusją
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Rafał Rufus Magryś dnia Listopad 24, 2021, »
hej, w weekend będę robił upgrade to i to się zrobi :)
8
Archiwa Zakładowe / Odp: Dokumentacja pracownicza
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Czarny1986 dnia Listopad 24, 2021, »
Można wiedzieć jakiej treści uzgadniacie zmiany z AP, nigdy wcześniej tego nie robiłam

Przepraszam nie uściśliłem. Oczywiście chodzi o zmiany w jednolitym rzeczowym wykazie akt.

;)
9
Archiwa Zakładowe / Odp: Dokumentacja pracownicza
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Kinia dnia Listopad 24, 2021, »
Można wiedzieć jakiej treści uzgadniacie zmiany z AP, nigdy wcześniej tego nie robiłam
10
Metodyka Archiwalna / Odp: Spis spraw - powielony numer sprawy
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Czarny1986 dnia Listopad 24, 2021, »
@Qklinski faktycznie nie wygląda to ciekawie. Ale obawiam się, że skoro AP uznało jednostkę za wytwarzającą materiały archiwalne to przynajmniej dla kat. A będzie konieczna mozolna praca żeby jak najwięcej odtworzyć i uporządkować. Jeżeli chodzi o stosowanie JRWA to przychylam się do opinii przedstawionej powyżej. Spotkałem się z podobną sytuacją w odniesieniu do materiałów archiwalnych. Po 3-4 miesiącach udało mi się uporządkować ok. 1mb. teraz myślę, że zrobiłbym to trochę szybciej jednak przy większej liczbie dokumentów i tak jest to bardzo czasochłonne zajęcie...tym bardziej, że archiwista nie zawsze posiada wiedzę z tematyki dotyczącej poszczególnych rodzajów dokumentacji, a pracowników którzy ją wytworzyli najprawdopodobniej już nie ma....
Życzę wytrwałości i powodzenia
Strony: [1] 2 3 ... 10