IFAR

Internetowe Forum Archiwalne => Archiwa Zakładowe => Wątek zaczęty przez: bolekk w Luty 06, 2013,

Tytuł: akty notarialne
Wiadomość wysłana przez: bolekk w Luty 06, 2013,
Witam
w archiwum zakładowym urzędu gminy znajdują się teczki z odpisami akt notarialnych z 2000 i 2001 r. przysyłanych do urzędu  przez notariuszy (odpisy te dotyczą darowizn, kupna-sprzedaży działek osób prywatnych) . Na teczkach nie ma symbolu z JRWA w związku z tym mam pytanie. Czy można zastosować symbol JRWA z rozporządzenia z 1999 r.( Dz.U.99.112.1319) tj. 6010 - Ewidencja dokumentacja podstawowa nieruchomości dla tych akt czy może jakiś inny ?. Proszę o informację jak klasyfikujecie tego typu akta .
W sumie to wytwórcą tych akt jest notariusz, on ma oryginały , jeden odpis ma właściciel , drugi wpływa do urzędu więc chyba nie powinniśmy kwalifikować tych akt jako kat. A ?
 
Tytuł: Odp: akty notarialne
Wiadomość wysłana przez: bela w Lipiec 01, 2018,
Witam i odświeżam temat :)
Ja też znalazłam w archiwum wypisy z aktów notarialnych bez nadanej kategorii. Jak je klasyfikujecie? Proszę podpowiedzcie ;)
Tytuł: Odp: akty notarialne
Wiadomość wysłana przez: paco1987 w Lipiec 04, 2018,
Mam identyczne pytanie...bo u mnie jest klasyfikacja 7224...kat. brak..tak na teczkach jest.
Tytuł: Odp: akty notarialne
Wiadomość wysłana przez: stany w Lipiec 05, 2018,
Akty notarialne podejrzewam, że są powiązane ze sprawami prowadzonymi przez urząd i powinny znajdować się w teczkach dotyczących tych spraw. Jeżeli są to wtórniki, to należy zakwalifikować do kat. BC.
Tytuł: Odp: akty notarialne
Wiadomość wysłana przez: Bolek w Lipiec 09, 2018,
Może to być to związane ze sprawami podatkowymi, albo prawem pierwokupu?
Tytuł: Odp: akty notarialne
Wiadomość wysłana przez: stany w Lipiec 10, 2018,
Tematyka powiązania aktów n.  może być różna, jeżeli są to wtórniki należy zakwalifikować do kat. BC.
Tytuł: Odp: akty notarialne
Wiadomość wysłana przez: bela w Lipiec 11, 2018,
Prawdopodobnie te odpisy związane są z prawem pierwokupu, gdyż "...notariusz sporządzający umowę sprzedaży jest zobowiązany do zawiadomienia wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o treści umowy (Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami)...". Ale nadal pozostaje problem jak długo je przechowywać. Wtórnikiem raczej nie są, ponieważ nie dotyczą prowadzonych spraw. Spakowano je wg roczników - nawet kilkadziesiąt sztuk w jednym roku.
Tytuł: Odp: akty notarialne
Wiadomość wysłana przez: Zbigniew Marek w Lipiec 12, 2018,
Tutaj faktycznie raczej chodzi o wykonywanie przez wójta/burmistrza/prezydenta prawa pierwokupu (art. 109 i nn ustawy o gospodarce nieruchomościami), a zatem zgodnie z jrwa z 1999 r. i noweli z 2003 r. właściwą teczką jest ?72210, Prawo pierwokupu?. Niestety kat. arch. B25 ...

Każdy przekazywany przez notariusza wypis aktu notarialnego powinien wszczynać nową sprawę kończącą się złożeniem przez wójta/burmistrza/prezydenta oświadczenia o skorzystaniu z prawa pierwokupu lub odstąpieniem od skorzystania z tego prawa.

Być może przedmiotowe zbiory wypisów aktów notarialnych dotyczą nieruchomości, co do których z mocy prawa prawo pierwokupu nie przysługiwało i dlatego wypisy te wylądowały w "lewych" teczkach ...
Tytuł: Odp: akty notarialne
Wiadomość wysłana przez: bela w Lipiec 12, 2018,
... Być może przedmiotowe zbiory wypisów aktów notarialnych dotyczą nieruchomości, co do których z mocy prawa prawo pierwokupu nie przysługiwało i dlatego wypisy te wylądowały w "lewych" teczkach ...
Jeżeli tak, to czy można wtedy obniżyć kategorię do B10?
Nie mogę znaleźć odpowiedniej klasy w JRWA z 2011 roku...
Tytuł: Odp: akty notarialne
Wiadomość wysłana przez: Zbigniew Marek w Lipiec 16, 2018,
Jeżeli tak, to
czy można wtedy obniżyć kategorię do B10?
- raczej nie, bo kategorię archiwalną można "podwyższyć", ale nie można "obniżyć" (takie zasady ...). Poza tym dlaczego B10, a nie np. B5, B3, B2, Bc ...?

Nie mogę znaleźć odpowiedniej klasy w JRWA z 2011 roku...
JRWA z 1999/2003 - "72210, Prawo pierwokupu, kat B25", a JRWA z 2011 - "6823, Zakup nieruchomości, kat. A". Może nie warto szukać ...? ;)
Tytuł: Odp: akty notarialne
Wiadomość wysłana przez: bela w Lipiec 16, 2018,
Dziękuję :)
Dlaczego B10? Skoro nie dotyczą pierwokupu, to tak a wszelki wypadek :D, ponieważ czasem do nich zaglądamy.
Tytuł: Odp: akty notarialne
Wiadomość wysłana przez: Leksandra w Lipiec 17, 2018,
Dzień dobry
Notariusze przysyłają do gminy akty notarialne w dwóch egzemplarzach ( w przypadku poświadczenia dziedziczenia jeden egz)
raczej wszystkie posiadają kategorię arch przynajmniej BE.

1) wszczynają  sprawy z zakresu opłaty planistycznej teczka 6725 o kat. BE5
2) dot. transakcji, której przedmiotem są nieruchomości gminy lub będące w użytkowaniu wieczystym osób fizycznych i prawnych ? teczki z zakresu spraw o symbolu 682, 683, 684 i 685, które posiadają kat A lub BE 10
3) w gminach w których na podstawie porozumienia wykonuje się zadania powiatu w zakresie geodezji i kartografii ? akty notarialne są podstawą do dokonywania zmian w operatach ewidencji gruntów (dowody zmian) ? symbol klasyfikacyjny 6620 i tam często są gromadzone w teczkach według kolejności wpływu lub kolejności naniesienia zmiany. Posiadają one kategorię archiwalną BE10 często w wyniku ekspertyzy są przekwalifikowane na wieczyste przechowywanie.
4) akty notarialne służące do naliczenia podatków i opłat są w kserokopiach i mają tam kategorię taką jak te opłaty i podatki

Najlepiej porozmawiać z osobami, które obecnie w jednostce mają do czynienia z aktami notarialnymi a przede wszystkim z Kierownikiem właściwego Archiwum Państwowego
Tytuł: Odp: akty notarialne
Wiadomość wysłana przez: bela w Lipiec 20, 2018,
Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc :)
Tytuł: Odp: akty notarialne
Wiadomość wysłana przez: nibeusz w Listopad 07, 2018,
witam, co w przypadku, kiedy akty notarialne mają kat. A? akty notarialne często są zalakowane, jak to pogodzić z podstawami archiwizacji, tj. sznurowaniem, pozbywaniem się dodatkowych elementów, jak np. okładek?
Tytuł: Odp: akty notarialne
Wiadomość wysłana przez: Rovan w Listopad 07, 2018,
Akty notarialne są swoistym wyjątkiem od reguły. W ich przypadku nie ma mowy o usuwaniu elementów metalowych (oczek) itp.
Szycie (sznurowanie) akt kat. A nie jest obecnie obowiązkowe (niektóre AP wręcz tego zabraniają), więc to akurat nie jest problemem przy opracowaniu aktów notarialnych
Tytuł: Odp: akty notarialne
Wiadomość wysłana przez: Pogórzanin w Marzec 03, 2019,
Spora część aktów notarialnych poza sprawami własnościowymi gmin (materiał archiwalny) to akty przesyłane w związku z ustawą o gospodarce nieruchomościami i służą do naliczania tzw. opłat adiacenckich w przypadku wybudowania urządzeń infrastruktury komunalnej (kanalizacja, wodociąg). Jest to związane ze wzrostem wartości takich nieruchomości. Po szczegóły odsyłam do pracowników prowadzących sprawy gospodarki gruntami i planowania przestrzennego. Te akty np. u mnie były brakowane po 10 latach od ich sporządzenia (to na wniosek pracownika odpowiedzialnego za planowanie przestrzenne). Nie było  z tym problemu bo jest w przepisach w ciągu ilu lat od uchwały Rady Gminy Wójt nalicza te opłaty. U nas te opłaty te Rada nie wprowadziła.
Tytuł: Odp: akty notarialne
Wiadomość wysłana przez: paniarchiwistka91 w Kwiecień 12, 2019,
Czyli jaki w końcu nadać numer z wykazu akt ?
Ja nadałam, 680 - Wyjaśnienia, interpretacje, opinie, akty prawne dotyczące gospodarowania nieruchomościami, kat. A jrwa 2011, ale wydaje mi się, że to na pewno nie będzie A.
Tytuł: Odp: akty notarialne
Wiadomość wysłana przez: rugbygirl w Kwiecień 25, 2019,
Ja dokładnie mam ten sam problem co roczne nawarstwianie się aktów notarialnych i do jakiej kategorii to przydzielić, sprawy z obrębu gospodarki nieruchomościami.