Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Silva rerum... / Brakowanie dokumentacji niearchiwalnej w CAW
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Kajka dnia Wczoraj o 10:44 pm »
https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FWBH2016%2Fposts%2F397684207394357&width=500" width="500" height="751" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true" allow="encrypted-media"></iframe> Jeżeli dokumentacja była brakowana na podstawie spisów i zgodę wydawał dyrektor CAW to było to zgodne z procedurami. Jakoś nie wierzę, żeby dokumentacja była wrzucana do niszczarki bez jakiejkolwiek ewidencji. Dokumentację niearchiwalną się brakuje się w każdym archiwum. Kategoria BC czy B10 po upływie okresu przechowywania może podlegać brakowaniu, a w przypadku wojskowej sieci archiwalnej decyzję wydawał Dyrektor CAW, więc wszystko jest jak najbardziej zgodne z procedurami. A to że teraz nagle jakiś historyk podnosi larum, że w śmieciówkach takich jak kopie czy informacje robocze wysyłane do wiadomości znajdują się niezwykle ważne i cenne informacje to już jest jego subiektywne odczucie. Idąc tym tokiem rozumowania należało by wstrzymać jakiekolwiek brakowanie.
2
Bibliotekarze też dyskutują o wspolpracy ze srodowiskiem akademickim, trochę w innej formule, bo organizują 21 czerwca konferencję w Lublinie na UMCS: "Razem czy osobno? Współpraca bibliotek ze środowiskiem akademickim. Perspektywy i projekty"
https://www.umcs.pl/pl/aktualnosci,7300,konferencja-razem-czy-osobno-wspolpraca-bibliotek-ze-srodowiskiem-akademickim-perspektywy-i-projekty,63972.chtm
3
Kształtowanie zasobu archiwalnego / Odp: Odpisy w aktach sądowych
« Ostatnia wiadomość wysłana przez muniekdm dnia Czerwiec 20, 2018, »
W sądach wiele spraw jest prowadzonych zwyczajowo  ;) Ja np. staram się odkryć źródło Ldz-ów :) Odpisy wydaje się niezależnie od czasu jaki upłynął od zakończenia.
postępowania. Myślę, że AP powinny bardziej pochylić się nad tym tematem.
4
Silva rerum... / Odp: "Czy powstanie jedno miejsce na krakowskie archiwa?"
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Vilverin dnia Czerwiec 20, 2018, »
Nowa hala Archiwum Krakowskiego Urzędu Miasta ma wystarczyć na kilkanaście lat przyjmowania dokumentacji.

Pamiętam, że gdy rozpoczynałem studia w roku 2010, pani z (jeszcze) Archiwum Państwowego w Krakowie chwaliła się Pałacem Spytkowickim który miał wystarczyć na dłuuuuuuuuuuuuuuuugie lata.

Minęło lat niespełna sześć (proszę poprawić jeśli się mylę), a ponoć Spytkowice zapakowane pod korek przestały przyjmować dokumenty.
5
Silva rerum... / artystyczne archiwum miasta i gminy Września
« Ostatnia wiadomość wysłana przez sirsilis dnia Czerwiec 20, 2018, »
https://www.fotopolis.pl/newsy-sprzetowe/wydarzenia/30425-filip-springer-autorem-najnowszej-odslony-kolekcji-wrzesinskiej


jestem ciekaw gdzie poźniej takie artystyczne archiwum trafi... do AP czy do muzeum czy przepadnie....
6
Kształtowanie zasobu archiwalnego / Odp: Odpisy w aktach sądowych
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Marcin Kapała dnia Czerwiec 19, 2018, »
Z tego co piszecie wynika, że praktyka kancelaryjna, o której dyskutujemy, wypracowana została zwyczajowo. Nie ma przepisów proceduralnych, które narzucają taki sposób postępowania.
7
Silva rerum... / Profilaktyka i konserwacja - środek grzybobójczy
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Asmund dnia Czerwiec 19, 2018, »
Witam wszystkich!

Ostatnio miałem okazję wydobyć z czeluści zakładowego "przedpola" kolekcję nagrań szpulowych z minionej epoki. Taśmy były popakowane w kartoniki, a te w duże pudło. I jedno i drugie kilka(naście)dziesiąt lat temu zalało, potem wyrosła na tym pleśń, później zaschła i... trafiła w moje ręce razem z nagraniami.

Pudełka oczyściłem wstępnie zmiotką i ściereczką i przełożyłem do nowego kartonu. Niektóre były już w stanie rozkładu, inne prawie nietknięte. Taśmy zafoliowane, w stanie bdb. Prace przeprowadziłem oczywiście w maseczce i rękawicach, fartuch i wszystko jak trzeba. Pudełka pokrywała czarna warstwa pleśni, w formie osadu z małych kuleczek, po których starciu na kartonie zostają czarne kropki. Ku mojemu rozczarowaniu spod warstwy grzyba zaczęły się wyłaniać opisy tych nagrań, zgoła prozaicznych: nie była to niestety propaganda ani reportaże, lecz materiały szkoleniowe z przepisów prawa pracy, tudzież BHP.

Wracając do tematu: zdaję sobie sprawę, że po takim przetarciu na sucho opakowania nie są bynajmniej czyste. Dodatkowo zarodniki pleśni na pewno rozniosły mi się po pokoju. Wcześniej miałem podobne przypadki całkowicie spleśniałych obwolut i nadpleśniałych kalek. Grzyb nie był czarny, tylko zielony lub biały. Tam gdzie się dało, starłem go szmatą na sucho, a jeśli teczka była nim już przeżarta, to się jej pozbywałem i umieszczałem zawartość w zastępczej. Zainfekowane teczki ułożyłem na osobnym stosie w odległości od innych. Oczywiście wiem, że jest to tylko półśrodek i w razie znacznego wzrostu wilgotności (parę dni burzy za oknem wystarczy?) lub (odpukać) zalania magazynu - grzyb się od razu rozmnoży.

Dlatego chciałbym zadać bardziej doświadczonym kolegom i koleżankom leninowskie pytanie:
Co robić?

Najprościej oczywiście zlecić dezynfekcję zewnętrznej firmie, ale magazyn jest dosyć pokaźny a zagrzybionej dokumentacji bardzo niewiele, dlatego taką opcję traktowałbym jako ostateczność. Czy znacie jakieś metody postępowania w takiej sytuacji, które można wdrożyć we własnym zakresie?

Mam tu na myśli spryskanie ww. dokumentacji albo jej przetarcie ściereczką ze środkiem grzybobójczym. Co o tym sądzicie, i czy możecie mi coś konkretnego polecić?
8
Promocja i edukacja / Zaproszenie ND na spotkanie archiwów państwowych i srodowisk naukowych
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Hanna Staszewska dnia Czerwiec 18, 2018, »
Na stronie NDAP ukazało się zaproszenie Naczelnego Dyrektora na spotkanie warsztatowe (co to znaczy?) archiwów państwowych i archiwistycznych środowisk naukowych. Spotkanie ma odbyć się w NDAP 11 lipca.

https://www.archiwa.gov.pl/pl/aktualnosci/4739-zaproszenie-na-spotkanie-archiw%C3%B3w-pa%C5%84stowych-i-%C5%9Brodowisk-naukowych%E2%80%99

Szkoda, że współpraca ma objąć tylko środowisko archiwistyczne, chyba powinniśmy wyjść poza ten krąg.

Cytuj
Celem spotkania jest zainicjowanie stałej współpracy, w ramach której do pracowników naukowych związanych z archiwistyką docierać będą realne problemy z jakimi spotykają się archiwiści w bieżącej pracy i stawać się one będą przedmiotem refleksji naukowej, której efektem będą propozycje rozwiązań przekazywane archiwom.
Bardzo jestem ciekawa tych propozycji rozwiązań. ;)

A poważnie mówiąc, wydawałoby się, że współpraca kwitnie: pełno jest przecież wspólnych konferencji i rozmaitych przedsięwzięć, nie mówiąc już o tym, że wielu dyrektorów, wicedyrektorów i pracowników archiwów pracuje na uczelniach, i  to oni chyba powinni być swoistym pasem transmisyjnym przepływu informacji.
Widocznie nie są. Zresztą dyskutowaliśmy o tym nieraz na tym forum.

Na marginesie zainteresował mnie punkt 3.2. programu: Powołanie zespołu do kontaktów roboczych i koordynacji współpracy.

Na tym spotkaniu będzie zespół powoływany? Metodą wiecową?

Zobaczymy, na pewno będziemy obserwować prace zespołu. 8)


9
Kształtowanie zasobu archiwalnego / Odp: Odpisy w aktach sądowych
« Ostatnia wiadomość wysłana przez paniarchiwistka91 dnia Czerwiec 18, 2018, »
Z archiwistycznego punkt widzenia odpisy orzeczeń na końcu akt są całkowicie niepotrzebną makulaturą, bo przecież nie może być żadnych luzów w aktach. Wydaje mi się, że dawno temu jak pisało się orzeczenia ręcznie lub na maszynie, albo nawet przed wprowadzeniem systemu Currenda słuszne było zostawianie ich odpisów w aktach, wtedy faktycznie szło się do archiwum i nie brało się całych akt tylko odpis orzeczenia. Teraz wszystko jest w systemie, 3 kliknięcia i mamy wydrukowany wyrok lub postanowienie. Chociaż ja jak archiwizowałam akta spraw sądowych z lat 50-tych, 60- tych, gdzie orzeczenia były pisane ręcznie, które czasami baaaaardzo ciężko rozczytać lub aby je rozczytać trzeba poświęcić dużo czasu, a w aktach były odpisy tych orzeczeń przepisanych już przez kogoś na maszynie - to te maszynowe "luzy" zostawiłam w aktach na końcu, bo pomyślałam, że może to ułatwić przyszłym użytkownikom korzystanie z tych akt.
10
Promocja i edukacja / Odp: Noc Archiwów
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Zombi dnia Czerwiec 17, 2018, »
Nie wiedziałem, że mamy papirusy  ;) ale i tak warto jeszcze raz pochwalić się w imieniu koleżanek i kolegów akcją:
http://krakow.tvp.pl/37681537/miedzynarodowy-dzien-archiwow-hallo-tu-archiwum-w-krakowie
Dobra robota!
Strony: [1] 2 3 ... 10