IFAR

Internetowe Forum Archiwalne => Archiwa Zakładowe => Wątek zaczęty przez: Lejka w Wrzesień 26, 2022,

Tytuł: Spisy na brakowanie w Ośrodku Pomocy Społecznej
Wiadomość wysłana przez: Lejka w Wrzesień 26, 2022,
Cześć, niedawno rozpoczęłam prace w archiwum OPS i pierwszy raz przeprowadzam "Brakowanie". Powiedzcie mi, jak to jest z tymi spisami na brakowanie, bo pobrałam sobie formularz ze strony https://ank.gov.pl....ale szczerze mówiąc...mam problem z jego wypełnieniem. Przesłałby ktoś jakiś przykład?
Tytuł: Odp: Spisy na brakowanie w Ośrodku Pomocy Społecznej
Wiadomość wysłana przez: Danuta J. Samek w Wrzesień 27, 2022,
Dzień dobry, a czy mogłaby pani przejść chociaż podstawowe szkolenie, skoro ma pani umowę o pracę w archiwum? Nie stawiano pani wymogu posiadania kompetencji archiwistycznych? Mimo dobrych chęci, nawet ta strona nie jest poradnikiem dla amatorów.  Sorry, że budzę ze snu, ale... Pozdrawiam. djs   
Tytuł: Odp: Spisy na brakowanie w Ośrodku Pomocy Społecznej
Wiadomość wysłana przez: Lejka w Wrzesień 27, 2022,
Nie pamięta wół jak cielęciem był. Pani też pewnie kiedyś jakoś zaczynała, a teraz dobrze się gada jak się ma ileś lat doświadczenia. Kurs przeszłam, teorię znam, ale kurs całkowicie człowieka nie przygotuje do tego, co zastanie w pracy, dlatego pytam się bardziej doświadczone osoby, może coś podpowiedzą. Po to chyba istnieje to forum, żeby wymieniać się doświadczeniem.
Tytuł: Odp: Spisy na brakowanie w Ośrodku Pomocy Społecznej
Wiadomość wysłana przez: MarcinP w Wrzesień 27, 2022,
Kurs przeszłam, teorię znam, ale kurs całkowicie człowieka nie przygotuje do tego, co zastanie w pracy, dlatego pytam się bardziej doświadczone osoby, może coś podpowiedzą. Po to chyba istnieje to forum, żeby wymieniać się doświadczeniem.
Proszę o doprecyzowanie pytania poprzez wskazanie, z którymi fragmentami spisu na brakowanie jest problem w uzupełnieniu?
Tytuł: Odp: Spisy na brakowanie w Ośrodku Pomocy Społecznej
Wiadomość wysłana przez: Lejka w Wrzesień 28, 2022,
Czytając zalecenia ze strony archiwa. gov dotyczące przygotowania wniosku i spisu na brakowanie (https://www.archiwa.gov.pl/poznaj/dla-instytucji-i-firm/zarzadzanie-dokumentacja/brakowanie-dokumentacji/) natknęłam się na taki zapis: ?7. W spisie dokumentacji niearchiwalnej, która ma podlegać brakowaniu lub ekspertyzie, teczki z aktami jednego rodzaju (o tym samym tytule) należy umieścić pod jedną pozycją.? ? nie do końca wiem jak to ma wyglądać, zwłaszcza w kontekście tej dokumentacji, która mam w swoim archiwum OPSu. Mam np. : teczki klientów pomocy społecznej (u nas znak 5220) i spis wygląda tak, ze mam w polu tytuł jednostki wymienione hasło (z jrwa)  : Teczki klientów pomocy społecznej, w tym: i pod tym mam potem wymienione  mam wymienione od imienia i nazwiska klienta 1500 pozycji. Prawie wszystkie do brakowania (niektóre wyłączone z brakowania przez dział). I jak to ma się do wcześniej wymienionego przeze mnie zapisu? Albo mam do brakowania Teczki zbiorcze na dokumentację dotyczącą wnioskodawców i świadczeń rodzinnych i na nie składa się teczka w której są różne świadczenia z zakresu świadczeń rodzinnych, też imię i nazwisko, ale przy tym wymieniony typ pobieranego świadczenia ( jedna osoba może pobierać kilka świadczeń dlatego są teczki zbiorcze). Mam również inne spisy dokumentacji np. dodatki mieszkaniowe gdzie w spisie  jedna pozycja to 1 segregator z 50 decyzjami w środku?. Przeglądałam przykłady spisów z kursów, ale nie do końca wiem jak i czy ten zapis (wymieniony powyżej) ma zastosowanie w moim przypadku. Bardzo chciałabym zobaczyć przykład, gdzie ten zapis ma zastosowanie.
Co do tego, jak ma wyglądać spis na brakowanie, jakim wzorem się posługiwać ? to już sobie wyjaśniłam (trochę inaczej wygląda wzór na stronie a trochę inaczej w archiwum, ale z czego innego to wynika). Pytanie wynikało z tego, że jestem jeszcze młodym, startującym pracownikiem, weszłam w trochę chaotyczne archiwum, gdzie pewne rzeczy były dla mnie nie do końca czytelne, a żaden kurs nie przygotuje nas dokładnie na to co zastaniemy, to już zależy jak się odnajdziemy ???? Pani Danuto, proszę wierzyć, niejeden kurs zrobiłam, w tym SAP,a archiwum w którym przyszło mi pracować nie jest łatwe, zwłaszcza dla kogoś kto zaczyna w tym zawodzie, ale da się ogarnąć jak się bardzo chce  ;)
Mam nadzieję, że teraz dobrze sprecyzowałam, o co mi chodzi
Tytuł: Odp: Spisy na brakowanie w Ośrodku Pomocy Społecznej
Wiadomość wysłana przez: MarcinP w Wrzesień 29, 2022,
W spisach dokumentacji niearchiwalnej, które stanowią podstawę przeprowadzenia brakowania lub ekspertyzy, stosuję zasadę zamieszczania każdej teczki aktowej (jednostki kancelaryjnej) w ramach osobnej pozycji spisu. Wyjątkiem są sytuacje, gdy jedna sprawa była prowadzona np. w ramach 2 tomów - wówczas taką sprawę zamieszczam w jednej pozycji. Jeżeli miałbym 1500 teczek dot. osób korzystających z opieki społecznej w ramach jednego symbolu (5220), wówczas mój spis miałby 1500 pozycji, a w komórce dot. tytułu teczki, obok hasła klasyfikacyjnego, zamieściłbym na pewno imię i nazwisko osoby, której teczka dotyczy.