Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
2
Archiwa Zakładowe / Odp: Zwrot podatku akcyzowego? 3153? czy 3032?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez archug dnia Dzisiaj o 09:07 am »
Jasne!
4
Archiwa Zakładowe / Odp: Zwrot podatku akcyzowego? 3153? czy 3032?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez paco1987 dnia Wczoraj o 09:42 pm »
Może 3152 Dochody z majątku Skarbu Państwa?
5
Archiwa Zakładowe / Odp: Zwrot podatku akcyzowego? 3153? czy 3032?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez archug dnia Wczoraj o 09:12 am »
Dziękuję!
A może mi podpowiecie co do takiej tematyki, już zadałam pytanie w innym wątku ale nikt nie zabiera głosu :(
Sprzedaż drzewa, asyganty?
Mamy kilkanaście miejscowości, w których są lasy a w związku z tym sołtysi sprzedają drzewo mieszkańcom, wystawiają asygnaty. Wychodzi to z 6872 ! BE5 Niestety dział w jrzwa dotyczący lasów jest zadaniem dla powiatu, a to gminy maja takie zdania! W takim razie gmina z czego ma to wypuścić?
6
Archiwa Zakładowe / Odp: JRWA dla Starostw - pomoc w klasyfikacji spraw "pomoc prawca"
« Ostatnia wiadomość wysłana przez jjdtmrc dnia Wczoraj o 08:53 am »
Nie ma z tym za dużo zachodu?
7
Silva rerum... / Odp: Dlaczego archiwiści są zadowoleni?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Asmund dnia Wczoraj o 08:33 am »
Po popularności tego wątku widać, że coś mało spośród nas jest zadowolonych i nawet tutaj 3 ostatnie osoby potrafią tylko narzekać i pisać nie na temat. W takim razie sam coś skrobnę, tak dla równowagi:

Jednym z plusów jest to, że coś po twojej pracy (np. po opracowaniu zespołu) zostanie dla potomnych może na wieki....
My przeminiemy, ale właśnie zostaną dowody naszej pracy w postaci tworzonych przez nas ewidencji, dokumentów, spisów, inwentarzy. Zawsze gdzieś ten ślad naszego bytu będzie... o ile nie wybuchnie kolejna wojna, która doprowadzi do unicestwienia ww. dokumentów.  ;)

Pewnie, że to jest fajne! Zadbanie o zasób, porządkowanie go, uratowanie pewnych rzeczy dla przyszłych pokoleń - to nasz pozytywny wkład w historię. A trzeba przyznać, że w przeciwieństwie do nas większość ludzi parających się jej tworzeniem - politycy, wojskowi, oligarchowie - nie wnosi wiele dobrego do dziejów Ziemi, tej ziemi... ;)

A ja poprostu jestem zadowolony jak po zakończeniu pracy nad określoną partią/grupą akt nastaje porządek, wypędzając bałagan. Porządek na spisach, porządek na półkach, co miało iść na zniszczenie poszło, co do AP poszło, co miało zostać zostało - i tak powinno być.

Słusznie, to mi też daje dużą satysfakcję. Syf, burdel (organizacyjny), nieprzejrzysta struktura, nieraz po prostu papiery rzucone na kupę - a tu przychodzi archiwista i myk! - nastaje porządek. Nasza dewiza powinna brzmieć: Ordnung muss sein!  ;D

Nawiasem mówiąc, dotyczy to też działania całych instytucji. Wprowadzanie i egzekwowanie przepisów kancelaryjno-archiwalnych de facto reformuje, i to całościowo, sposób działania jednostki organizacyjnej (ach, ta władza!), zmienia kulturę pracy, zaprowadza porządek i zwiększa wydajność. To wszystko może być zasługą dobrego archiwisty-koordynatora.

Można też dodać inne motywacje, które, jak mi się wydaje, kierują większością z nas. Otóż nie czarujmy się, mało kto został archiwistą z zamiłowania do zakurzonych magazynów, tomów ewidencji i katalogów kartkowych. Zdecydowana większość braci archiwalnej to historycy. Poszliśmy na te studia ponieważ byliśmy (jesteśmy jeszcze?) pasjonatami historii, a zatem główną naszą cechą jest patologiczna wręcz ciekawość, upór i determinacja w drążeniu różnych tematów, żyłka detektywistyczna. Wszystko to sprowadza się ostatecznie do podstawowego pytania: dlaczego jest tak jak jest?

Poszliśmy więc do archiwów, żeby po skończonych studiach móc pracować w jakimś praktycznym zawodzie, związanym choćby pośrednio z naszą pierwotną pasją. W gruncie rzeczy jest to pasja odkrywcy: my chcemy poznawać świat, ciągnie nas gdzieś w nieznane, ku tajemnicom przeszłości. Urodziliśmy się za późno na odkrywanie nowych lądów, a za wcześnie na międzyplanetarne podróże. Cóż zatem?

Zatem grzebiemy w archiwach!

Ja osobiście przy okazji kwerend, porządkowania akt, paginacji, przenoszenia, pod każdym innym pretekstem albo po prostu tak sobie - lubię tam zajrzeć, poczytać i czegoś się przy tym dowiedzieć. I kiedy mam taką okazję, to jestem zadowolony...
8
Archiwa Zakładowe / Odp: Zwrot podatku akcyzowego? 3153? czy 3032?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez paco1987 dnia Wczoraj o 07:22 am »
Tak robią, jednak zamieszała mi pewna pani z AP, że ma być 3032?
Pani z AP może sobie pogadać, podlega ona NDAP, która wydała informację nr 3, którą podpiąłem powyżej. Zatem bez żadnych wątpliwości 3153.
9
Archiwa Zakładowe / Rejestr teczek w komórce organizacyjnej
« Ostatnia wiadomość wysłana przez krzysiekp dnia Listopad 22, 2017, »
Dobry wieczór

w jaki sposób i czy w ogóle komórka organizacyjna ma prowadzić rejestr zakladanych w danym roku teczek? Czy jedynym numerem ewidencyjnym jest znak teczki, który nie odzwierciedla np. ilości tomów założonych w danym symbolu klasyfikacyjnym.
10
Archiwa Zakładowe / Odp: Jaka klasa rzeczowa? - teczka scaleń gruntów
« Ostatnia wiadomość wysłana przez stany dnia Listopad 22, 2017, »
Wracając do tematu scaleń gruntów, do r. 2010 dla Starostw była to teczka 6017 - kat A , od 2011, brak odpowiedniego hasła w RWA, a  6623 jak to zdecydowali u Eweliny jest BE10, a powinna to być kat. A.  Dla gmin jest to 6832 scalanie nieruchomości kat A. Ciekaw jestem jakie teczki wybraliście w innych Starostwach, proszę o sygnał.
Strony: [1] 2 3 ... 10