IFAR

Internetowe Forum Archiwalne => Silva rerum... => Wątek zaczęty przez: Kajka w Styczeń 02, 2015,

Tytuł: Archiwa Państwowe w 2015 r
Wiadomość wysłana przez: Kajka w Styczeń 02, 2015,
W wypowiedzi dla portalu dzieje.pl Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych określił priorytety działalności na najbliższy rok.
http://dzieje.pl/dziedzictwo-kulturowe/archiwa-panstwowe-w-2015-r-digitalizacja-i-nowe-siedziby
Najważniejsze kwestie to "przygotowanie Archiwów Państwowych do przejmowania dokumentów elektronicznych. Tysiące instytucji będzie bowiem miało prawo przekazywać nam materiały archiwalne właśnie w tej postaci. Elektroniczne kopie dokumentów archiwalnych będą przejmowane, a następnie przechowywane i udostępniane w systemie teleinformatycznym o nazwie Archiwum Dokumentu Elektronicznego, który mamy nadzieję rozbudowywać w ramach programu Polska Cyfrowa" Plan niewątpliwie ambitny...
Kolejne 4 mln skanów opublikowanych w portalu Szukaj w Archiwach.
Budowa nowych siedzib dla archiwów państwowych.
Na budowę Archiwum Narodowego w Warszawie "musimy poczekać licząc na zwiększenie budżetu".
Współpraca z osobami i instytucjami posiadającymi materiały archiwalne wchodzące w skład niepaństwowego zasobu archiwalnego.
Rozwój projektu archiwa rodzinne.
Rozwój działalności promocyjnej i edukacyjnej.
Tytuł: Odp: Archiwa Państwowe w 2015 r
Wiadomość wysłana przez: GAP1 w Styczeń 02, 2015,
I brak zajęcia się problemem archiwów wyodrębnionych. Szkoda.
Tytuł: Odp: Archiwa Państwowe w 2015 r
Wiadomość wysłana przez: sirsilis w Styczeń 04, 2015,
GAP1 - problem archiwów wyodrębnionych to problem polityczny a nie dyrektora NDAP...
Tytuł: Odp: Archiwa Państwowe w 2015 r
Wiadomość wysłana przez: luke w Styczeń 04, 2015,
Cytuj
Najważniejsze kwestie to "przygotowanie Archiwów Państwowych do przejmowania dokumentów elektronicznych. Tysiące instytucji będzie bowiem miało prawo przekazywać nam materiały archiwalne właśnie w tej postaci. Elektroniczne kopie dokumentów archiwalnych będą przejmowane, a następnie przechowywane i udostępniane w systemie teleinformatycznym o nazwie Archiwum Dokumentu Elektronicznego, który mamy nadzieję rozbudowywać w ramach programu Polska Cyfrowa"

Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę fakt, że to jest tryb konkursowy!
ADE, na etapie preselekcji MAiC, wstępnie zostało zakwalifikowane do celu szczegółowego 4: Zwiększenie dostępności i wykorzystania informacji sektora publicznego /patrz wyniki preselekcji/

Archiwum Dokumento?w Elektronicznych - Naczelna Dyrekcja Archiwo?w Pan?stwowych /Narodowe Archiwum Cyfrowe - wartość projektu 20 000 000 zł - czas realizacji projektu 01.2014-12.2017.

Natomiast żeby założone przez Naczelnego Dyrektora plany w zakresie przejmowania dokumentów elektronicznych mogły zostać zrealizowane, projekt musi przejść pozytywnie tryb konkursowy.

Na razie został ogłoszony nabór do pierwszego konkursu - Władza Wdrażająca Programy Europejskie jako Instytucja Pośrednicząca
dla Działania 2.1. Wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa
działając na podstawie ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 ogłosiła konkurs na dofinansowanie projektów w ramach Działania 2.1 Wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych. Wnioski należy składać w  terminie: od 27 lutego 2015 r. do 4 maja 2015 r.
W ramach Działania 2.1 dofinansowanie udzielane jest projektom o zasięgu ogólnokrajowym, które w największym stopniu przyczynią się do osiągnięcia celu szczegółowego 2 Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 ? Wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych. Cel ten będzie realizowany w II osi priorytetowej E-administracja i otwarty rząd, poprzez działanie 2.1 Wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych. W ramach konkursu dopuszcza się następujące typy projektów:

Typ I: Tworzenie lub rozwój e-usług publicznych (A2B, A2C),

Typ II: Tworzenie lub rozwój usług wewnątrzadministracyjnych (A2A) niezbędnych dla funkcjonowania e-usług publicznych.
Podmioty uprawnione do ubiegania się o wsparcie:

    jednostki administracji rządowej,
    podmioty podległe jednostkom administracji rządowej lub przez nie nadzorowane (z wyłączeniem podmiotów wskazanych niżej jako potencjalni partnerzy),
    sądy i jednostki prokuratury,
    partnerstwa uprawnionych wnioskodawców z przedsiębiorstwami, organizacjami pozarządowymi, jednostkami naukowymi lub podmiotami leczniczymi, dla których podmiotem tworzącym jest minister lub publiczna uczelnia medyczna.