IFAR

Internetowe Forum Archiwalne => Udostępnianie => Wątek zaczęty przez: Kajka w Styczeń 14, 2015,

Tytuł: Udostępnienie w Centralnym Archiwum Wojskowycm
Wiadomość wysłana przez: Kajka w Styczeń 14, 2015,
Dotarłam do informacji, że w CAW do 19 stycznia 2015 r. zostaje wznowione udostępnianie bezpośrednie http://www.caw.wp.mil.pl/pl/index.html
Natrafiłam też na informację o zasadach udostępniania, która znacząco odbiega od ogólnie przyjętej polityki otwartości w archiwach państwowych... http://www.caw.wp.mil.pl/pl/15.html
Biorąc pod uwagę, że Pracownia naukowa CAW była zamknięta ponad dwa lata, a w tym czasie w archiwach państwowych zaszły duże zmiany, użytkownik w konfrontacji z zasadami udostępnienia w archiwum wojskowym może doznać małego szoku.
1. Ograniczenia w ilości udostępnianych jednostek
2. Prawdopodobny długi czas oczekiwania na akta
3. Brak możliwości wykonywania fotografii własnym sprzętem
4. Zaporowe ceny reprodukcji: Fotografia 20 zł za A4 (bez dodatkowego oświetlenia) 50 zł za A4 (przy użyciu dodatkowego oświetlenia)  :o http://www.caw.wp.mil.pl/pl/70.html
5. Ograniczenia w publikacji kopii materiałów archiwalnych z zasobu CAW
6. Ograniczona instytucja wcześniejszego udostępnienia
Tytuł: Odp: Udostępnienie w Centralnym Archiwum Wojskowycm
Wiadomość wysłana przez: GAP1 w Styczeń 14, 2015,
Droga Kajko, wojsko to wojsko. Po drugie, toż to archiwum wyodrębnione, które rządzi się własnymi zasadami. O tym akurat doskonale wiem ze swojej pracy. A tak w ogóle - udzielam się na forum historycznym dws.org.pl i to, co towarzystwo tamtejsze pisało o zamknięciu CAW, to naprawdę było mało kulturalne.
Tytuł: Odp: Udostępnienie w Centralnym Archiwum Wojskowycm
Wiadomość wysłana przez: Hanna Staszewska w Listopad 02, 2015,
A może coś się zmieni?

Nowy dyrektor, nowe zasady udostępniania, CAW podległe NDAP....
Zobaczymy...
http://www4.rp.pl/Historia/311019904-Wojskowe-archiwum-dla-Slawomira-Cenckiewicza.html
Tytuł: Odp: Udostępnienie w Centralnym Archiwum Wojskowycm
Wiadomość wysłana przez: Robert2000 w Listopad 02, 2015,
Jeśli by to była prawda, to cieszyłbym się ogromnie. Po pierwsze, Cenckiewicz - historyk z jajami. Po drugie, podporządkowanie NDAP (chociaż samo NDAP wymaga wiele pracy). Natomiast co do CAW - to, co to archiwum wyprawiało podczas remontu, to jedna wielka patologia. Trzymam kciuki.
A tak w ogóle, to PiS powinno zlikwidować status archiwów wyodrębnionych - pozostałość po PRL-u, która w demokratycznym państwie w ogóle nie powinna istnieć.
Tytuł: Odp: Udostępnienie w Centralnym Archiwum Wojskowycm
Wiadomość wysłana przez: Hanna Staszewska w Listopad 13, 2015,
W najbliższym czasie ma odbyć się u Prezydenta RP spotkanie nt. polityki historycznej, na które zaproszono także prof. Cenckiewicza. Oto jego wpis na Fb, cytuję część dot. archiwów:  "Trzeba wreszcie poddać zasadniczej odnowie i zmianie (też personalnej) instytucje muzealne w rodzaju ECS, Muzeum II Wojny Światowej, MHP, MWP, ale również dokonać reformy instytucji archiwalnych - Naczelnej Dyrekcji AP, AAN, CAW. Także instytucje w rodzaju NCK i Instytutu A. Mickiewcza należy zreformować. Tylko skoordynowane działania mogą przynieść efekt w postaci spójnej polityki historycznej wyraźnie rozgraniczającej cele wewnątrzkrajowe i zagraniczne."
całość:
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1517690548556385&id=100009463637739
Tytuł: Odp: Udostępnienie w Centralnym Archiwum Wojskowycm
Wiadomość wysłana przez: Robert2000 w Listopad 13, 2015,
Zgadzam się całkowicie z Cenckiewiczem. Już pisałem (w innym wątku) o patologiach związanych z udostępnianiem akt i opracowywaniem zasobu panujących w CAW podczas remontu. NDAP, pomimo pewnej aktywności w ostatnim okresie, też jest instytucją skostniałą. Natomiast, mam wątpliwości, czy aby na pewno reforma instytucji archiwalnych powinna opierać się na dostosowaniu do spójnej polityki historycznej.
Tytuł: Odp: Udostępnienie w Centralnym Archiwum Wojskowycm
Wiadomość wysłana przez: Hanna Staszewska w Listopad 28, 2015,
w ostatnim numerze "DoRzeczyHistoria" prof. Cenckiewicz podtrzymuje swoje tezy o potrzebie zmian w CAW. A na TT użytkownicy tego archiwum piszą o CAW jak najgorzej.
W zał. felieton S. Cenckiewicza.
Tytuł: Odp: Udostępnienie w Centralnym Archiwum Wojskowycm
Wiadomość wysłana przez: Robert2000 w Listopad 28, 2015,
Sam, jak korzystam z akt w IPN dotyczących zwalczania przez władze PRL "białej" emigracji rosyjskiej (wewnątrz kraju i za granicą), wytworzonych przez WSW, to widzę na teczkach usunięcie klauzuli tajności dopiero kilka lat temu. Przeglądów dokonywali funkcjonariusze byłego WSI. Na teczkach odnoszących się do tematu, który już dawno stracił jakiekolwiek znaczenie praktyczne, pozostając tematem czysto historycznym. Paranoja, aczkolwiek bardzo charakterystyczna.
Drugi przykład patologii archiwalnych w archiwistyce wojskowej to registratury. Otóż, w jednostkach i instytucjach wojskowych nie funkcjonują archiwa zakładowe (o charakterze wyodrębnionym, oczywiście), tylko właśnie registratury. Z tego, co pamiętam, przez 5 lat leżakują tam zakończone akta spraw, by po tym terminie albo być wybrakowane, albo trafić do archiwów poszczególnych rodzajów sił zbrojnych lub do CAW. Taki archaizm archiwalny.
Faktem kompromitującym dla CAW jest np. odnalezienie worków z odkodowanymi raportami wojsk bolszewickich z 1920 r. dopiero w latach dwutysięcznych. A tych worków podobno było sporo. Czyli przechowują akta i nie wiedzą co w ogóle mają.
A artykuł Cenckiewicza bardzo trafny. Tylko nie ograniczajmy likwidacji statusu archiwum wyodrębnionego tylko do archiwów policyjnych. Archiwa podporządkowane MSW też są bogate w akta historyczne, a ile jest tam zachowanych klauzul tajności, nawet z II poł. lat 50. Oj, wielu by się zdziwiło, wielu.
Tytuł: Odp: Udostępnienie w Centralnym Archiwum Wojskowycm
Wiadomość wysłana przez: Hanna Staszewska w Styczeń 04, 2016,
BUM!
 Prof. S. Cenckiewicz dyrektorem CAW. Idą zmiany...
http://www.rp.pl/Rzad-PiS/160109855-Cenckiewicz-szefem-Archiwum-Wojskowego.html
Tytuł: Odp: Udostępnienie w Centralnym Archiwum Wojskowycm
Wiadomość wysłana przez: Robert2000 w Styczeń 04, 2016,
Idą dobre zmiany, Pani Hanno. Bardzo się cieszę. Aczkolwiek, jeszcze trochę "resortowych" archiwów wyodrębnionych zostało do naprawy. W tym nasze.
Tytuł: Odp: Udostępnienie w Centralnym Archiwum Wojskowycm
Wiadomość wysłana przez: Hanna Staszewska w Styczeń 17, 2016,
Zmiany w CAW wręcz galopują, dyr. Cenckiewicz zaczął od zasad udostępniania.
http://caw.wp.mil.pl/pl/67_440.html


Tytuł: Odp: Udostępnienie w Centralnym Archiwum Wojskowycm
Wiadomość wysłana przez: Robert2000 w Styczeń 18, 2016,
Poprzedni wojskowy dyrektor CAW wprowadził w pewnym momencie duże ograniczenia w zakresie udostępniania Teczek Akt Osobowych zawodowych wojskowych. Cenckiewicz zniósł wszystkie te ograniczenia w stosunku do materiałów wytworzonych ponad 30 lat temu. Ponadto zwiększył dzienną normę udostępniania jednostek archiwalnych z 5 na 6. Wywołało to entuzjazm użytkowników. Wygląda na to, że szykują się w CAW i innych archiwach wojskowych naprawdę przełomowe zmiany. A wystarczyło jedynie odejście kilku wyższych wojskowych z kierownictwa CAW. I od razu zawitała inna mentalność. Zresztą wiem, że wśród cywilnego personelu CAW działania byłego dyrektora i kompanów nie znajdowały zrozumienia, ale cóż mogą zwykli archiwiści ... Mam nadzieję, że uda się Cenckiewiczowi zlikwidować status archiwum wyodrębnionego dla archiwów wojskowych, a za tym pójdą decyzje w stosunku do innych archiwów wyodrębnionych, w tym archiwów podległych MSW (bo tam panują, moim zdaniem, jeszcze większe patologie, niż w archiwach wojskowych).
Tytuł: Odp: Udostępnienie w Centralnym Archiwum Wojskowycm
Wiadomość wysłana przez: Tomciaz w Marzec 11, 2016,
Zmiany w CAW wręcz galopują, dyr. Cenckiewicz zaczął od zasad udostępniania.
http://caw.wp.mil.pl/pl/67_440.html

Zmiany tak galopują, że aż się panu dyrektorowi coś w głowie pomyliło.

http://bezkamuflazu.pl/niegodni/
Tytuł: Odp: Udostępnienie w Centralnym Archiwum Wojskowycm
Wiadomość wysłana przez: Tomciaz w Marzec 11, 2016,
Całość:

http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/18662?t=Akta-niezastrzezone

Nie mam jakiegoś wybitnie wielkiego stażu pracy, ale moim zdaniem tego typu wypowiedzi są potwornie nieprofesjonalne i niewłaściwe w ustach jakiegokolwiek dyrektora jakiegokolwiek archiwum.
Tytuł: Odp: Udostępnienie w Centralnym Archiwum Wojskowycm
Wiadomość wysłana przez: Robert2000 w Marzec 12, 2016,
Cenckiewicz ma prawo do swoich opinii, a że są to opinie radykalne, cóż ... Oczywistym jest fakt, że wykreślenie LWP z polskiej tradycji niepodległościowej to nie zadanie Dyrektora CAW, ani nikogo innego. Historia pokaże, czy LWP ostanie się w tej tradycji i w jakim stopniu.
Ze swojej strony mogę jedynie napisać, że ja bym podzielił historię LWP na 3 okresy: okres II wojny światowej, okres 1945-1956 i pozostałe lata PRL. W pierwszym przypadku niewątpliwie chlubą LWP jest ówczesny czyn zbrojny (np. przełamanie Wału Pomorskiego, zdobycie Trójmiasta czy Kołobrzegu po współudział w zdobyciu Berlina - słynny motyw polskiej flagi na Bramie Brandenburskiej). Ówczesne LWP składało się z tych, co nie zdążyli do Andersa, a chcieli za wszelką cenę wyrwać się z ZSRR oraz z poborowych z ziem polskich, w tym żołnierzy AK, którzy byli zmuszeni lub dobrowolnie wstępowali do LWP. Okres powojenny już można różnie oceniać - z jednej strony to pomoc dla ludności cywilnej (akcja siewna czy rozminowywanie kraju, kiedy część żołnierzy przecież zginęła), z drugiej - udział w zwalczaniu partyzantki niepodległościowej lub zabezpieczanie sfałszowanego referendum ludowego). Okres ten kończy się na wydarzeniach 1956 r., kiedy np. LWP skierowano przeciw protestującym robotnikom i mieszkańcom Poznania (część żołnierzy za niewykonanie rozkazu zamordowano). Od 1956 r., moim zdaniem, to już równia pochyła, kiedy LWP rzeczywiście zasługuje w 100% na pohańbienie. Stan wojenny 1981 r., udział w planowaniu agresji przeciwko NATO czy jedynie fasadowe zmiany w latach 1989-1990 (likwidacja przez kadrę oficerską stowarzyszeń patriotycznych wówczas panujących) pokazują, że LWP całkowicie zsowietyzowała się w tym okresie.
Na końcu trzeba, oczywiście, dodać, że LWP była formacją zbrojną całkowicie podporządkowaną naszemu wrogowi, czyli ZSRR. I stąd kierownictwo LWP to - moim zdaniem - zdrajcy. W tym zakresie zgadzam się z Cenckiewiczem.
Tytuł: Odp: Udostępnienie w Centralnym Archiwum Wojskowycm
Wiadomość wysłana przez: Kajka w Marzec 15, 2016,
Żeby nie zakładać nowego wątku robię wrzutkę z informacją o powołaniu na stanowisko Dyrektora Archiwum Wojskowego w Oleśnicy Pana dr Daniela KORESIA
http://awo.wp.mil.pl/pl/15_89.html
Tytuł: Odp: Udostępnienie w Centralnym Archiwum Wojskowycm
Wiadomość wysłana przez: Robert2000 w Marzec 15, 2016,
Jest już informacja, że w CAW otworzono pracownię naukową z 10 nowymi miejscami dla użytkowników. Z tego, co wiem, personel pracowni nie podchodzi zbyt formalistycznie do zapisów regulaminu udostępniania akt. Generalnie obowiązuje zasada jak najszerszego dostępu do archiwaliów. Gdyby tak było we wszystkich archiwach.
Tytuł: Odp: Udostępnienie w Centralnym Archiwum Wojskowycm
Wiadomość wysłana przez: Michał Szot w Marzec 15, 2016,
Wydłużenie godzin otwarcia pracowni - super. Razi mnie jednak zamykanie pracowni w sierpniu, dlaczego ciągle archiwa trzymają się tego kuriozum.
Tytuł: Odp: Udostępnienie w Centralnym Archiwum Wojskowycm
Wiadomość wysłana przez: Robert2000 w Marzec 16, 2016,
A mnie razi brak możliwości korzystania z archiwaliów w soboty. W przypadku bibliotek to standard (Biblioteka m. st. Warszawy otwarta jest nawet w niedziele), a archiwa jak zwykle.
Tytuł: Odp: Udostępnienie w Centralnym Archiwum Wojskowycm
Wiadomość wysłana przez: Kajka w Czerwiec 09, 2016,
Informacja archiwalna w archiwach wojskowych:
Powstało Wojskowe Biuro Historyczne na jego nowej stronie brak jakichkolwiek informacji o pozostałych archiwach wojskowych (Archiwum Wojskowe w Oleśnicy, Archiwum Wojskowe w Toruniu, Archiwum Marynarki Wojennej w Gdyni, Archiwum Sił Powietrznych w Modlinie, Archiwum Ministerstwa Obrony Narodowej w Modlinie). przy próbie wejścia na stronę CAW przeglądarka woła o login i hasło (sic!) żadnej informacji, że CAW zostało zlikwidowane a na jego bazie zostało utworzone WBH, żadnego linkowania przekierowującego na nową stronę. Można różnie oceniać działalność CAW a to nie zmienia faktu, że istniało ono przez kilkadziesiąt lat i zapisało się w świadomości społeczeństwa i nie da się go tak po prostu "zaorać".  Idea powołania WBH może i szczytna ale jakoś nie mogę oprzeć się wrażeniu, że póki co służy głównie garstce historyków wojskowości. Wyłączenie strony CAW i nowa strona WBH z bardzo niekompletnymi informacjami i bardzo kiepskim pozycjonowaniem (mi wyświetla sie jako siódmy wynik wyszukiwania)  może spowodować chaos informacyjny.
Nie każdy śledzi Twittera Dyrektora Cenckiewicza i jest na bieżąco w temacie. powiem nawet więcej, użytkownicy nie mają wcale takiego obowiązku!
https://twitter.com/Archiwista24/status/740624276873695232
Tytuł: Odp: Udostępnienie w Centralnym Archiwum Wojskowycm
Wiadomość wysłana przez: Robert2000 w Czerwiec 09, 2016,
To, co wyskakuje przy próbie wejścia na byłą stronę internetową CAW, to faktycznie skandal. Strona WBH na razie słabiutka, podczas gdy strona CAW posiadała wiele informacji. Ale liczę, że to tylko problemy wieku dziecięcego.
Natomiast, jeśli chodzi o WBH - to bardzo dobry pomysł, choć Macierewicz z Cenckiewiczem zapowiadali zniesienie statusu archiwum wyodrębnionego.