IFAR

Internetowe Forum Archiwalne => Archiwa Zakładowe => Wątek zaczęty przez: Jarek w Czerwiec 10, 2015,

Tytuł: Do czego służy system EZD? - ankieta
Wiadomość wysłana przez: Jarek w Czerwiec 10, 2015,
Jestem bardzo ciekaw oceny archiwistów nt. przeznaczenia systemu EZD. Zachęcam do udziału w ankiecie, należy wskazać jedną prawidłową odpowiedź.
Tytuł: Odp: Do czego służy system EZD? - ankieta
Wiadomość wysłana przez: GAP1 w Czerwiec 10, 2015,
Kto układał tą ankietę? Przecież ona jest manipulacyjnie przewrotna. Czy ona ma wykazać głupotę archiwistów? Ludzie, bez przesady.
Tytuł: Odp: Do czego służy system EZD? - ankieta
Wiadomość wysłana przez: Jarek w Czerwiec 11, 2015,
Przewrotna?  ??? Jedna odpowiedź jest prawidłowa, reszta nie. Na tym zwykle polegają tego typu testy czy ankiety. Chyba sam nigdy żadnej ankiety nie tworzyłeś.
Jednym z problemów przy korzystaniu z EZD jest to że użytkownicy źle rozumieją przeznaczenie tego systemu. Programy niektórych konferencji i lektura niektórych publikacji w archiwistycznych periodykach nasunęły mi podejrzenie że może być gdzieś błąd w przygotowywaniu zawodowym archiwistów w tym zakresie, ankieta ma służyć zweryfikowaniu tego podejrzenia.

Tytuł: Odp: Do czego służy system EZD? - ankieta
Wiadomość wysłana przez: Jarek w Lipiec 06, 2015,
No cóż, 8 głosów to zdecydowanie za mało by wyciągać jakieś konstruktywne wnioski. Szkoda, bo mam wrażenie, że jeden niemądry post wiele osób zniechęcił do uczestnictwa w tej ankiecie.
Pozostaje bawić się w przypuszczenia. Moje są takie: wśród osób obeznanych z EZD jest więcej archiwistów zakładowych niż państwowych. Choć zapewne wśród archiwistów zakładowych en masse, ci którzy już znają EZD są wciąż mniejszością. To się chyba zmienia i będzie się zmieniać. To co mnie niepokoi, to brak sygnałów o skutecznych i pełnych wdrożeniach EZD w archiwach państwowych. To co mnie niepokoi bardziej, to żenujący poziom niektórych (pseudo)naukowych tekstów i wystąpień dotyczących elektronicznego zarządzania dokumentacją i swego rodzaju fetyszyzowanie EZD w archiwistyce.
Tytuł: Odp: Do czego służy system EZD? - ankieta
Wiadomość wysłana przez: Robert2000 w Lipiec 06, 2015,
Chyba Pan przesadza.
Tytuł: Odp: Do czego służy system EZD? - ankieta
Wiadomość wysłana przez: Jarek w Lipiec 07, 2015,
Proszę o rozwinięcie myśli.
Tytuł: Odp: Do czego służy system EZD? - ankieta
Wiadomość wysłana przez: sirsilis w Lipiec 07, 2015,
chyba chodzi o "fetyszyzowanie EZD w archiwistyce"...
Tytuł: Odp: Do czego służy system EZD? - ankieta
Wiadomość wysłana przez: ArchiwistaMOPS w Lipiec 07, 2015,
Moje są takie: wśród osób obeznanych z EZD jest więcej archiwistów zakładowych niż państwowych. Choć zapewne wśród archiwistów zakładowych en masse, ci którzy już znają EZD są wciąż mniejszością. To się chyba zmienia i będzie się zmieniać.
Jak archiwiści w urzędach czy archiwach, które nie wdrożyły systemu EZD, mają mieć jakieś obeznanie w pracy w takim systemie? 
Tytuł: Odp: Do czego służy system EZD? - ankieta
Wiadomość wysłana przez: Maciej Zdunek w Lipiec 07, 2015,
Myślę, że przydałoby się rozwinięcie myśli u obu stron :)
Tytuł: Odp: Do czego służy system EZD? - ankieta
Wiadomość wysłana przez: Hanna Staszewska w Lipiec 07, 2015,
To co mnie niepokoi bardziej, to żenujący poziom niektórych (pseudo)naukowych tekstów i wystąpień dotyczących elektronicznego zarządzania dokumentacją i swego rodzaju fetyszyzowanie EZD w archiwistyce.

To samo można powiedzieć o wielu tekstach i wystąpieniach dot. np. opracowania materiałów czy udostępniania :(

Ale wracając do EZD: bardzo chciałabym zobaczyć taki system w moim archiwum i przekonać się na własnej skórze, na czym to naprawdę polega i komu służy.
I tu moje pytania: czy ktoś wie, w ilu archiwach wdrożono EZD? Jeśli tak, jaki to jest system (czy wszędzie ma być taki sam, np. podlaski?)? Kto decyduje, czy archiwum ma/może wdrożyć EZD? Ktoś to zaleca, rekomenduje, jest jakaś kolejka archiwów do wdrożenia? Czy zarządza tym NDAP?
I ile to kosztuje? Czy archiwum (lub inny urząd), które wdraża EZD musi kupić nowy sprzęt (komputery, serwery itd.) i oprogramowanie? Jeśli tak, czy musi kupić sprzęt/oprogramowanie określonego typu, określonej firmy?
Tytuł: Odp: Do czego służy system EZD? - ankieta
Wiadomość wysłana przez: luke w Lipiec 07, 2015,
O wdrożeniach ezd niedawno była dyskusja w innym wątku

Ooo, faktycznie, właśnie się dowiedziałam, że EZD jest wdrożone w AP Lublin, AP Szczecin i chyba Olsztyn.
 Jeśli tempo wdrożeń będzie takie jak teraz, to widzę raczej czarno  :(

Co z grubsza pokrywa się z danymi prezentowanymi przez p. Mariusza Madejczyka, pełnomocnika Wojewody Podlaskiego ds. informatyzacji - dane ze stycznia 2015 r.

partnerzy centralni projektu:
NDAP
AP szczecin
AP Lublin
partnerzy regionalni projektu:
Archiwa Państwowe  w Olsztynie,
Szczecinie,
Kielcach
Koszalinie

Nie bardzo rozumiem przyczyny takiego podziału, ale nie w tym rzecz.
Natomiast załączona prezentacja i wskazane w niej projektowane funkcjonalności ezd są, w mojej opinii, dobrym materiałem wyjściowym do dyskusji nad analizą funkcjonalną takiego systemu. Wybiórczo poniżej przedstawiam moduły nad którymi w ramach projektu ?Rozwój i upowszechnienie elektronicznych usług administracji rządowej poprzez rozwój jednolitego systemu elektronicznego zarządzania dokumentacją (EZD) ?oraz udostępnienie i wdrożenie jednolitych usług w urzędach administracji rządowej RP? z POIG pracuje PUW.
Projekt ma się zakończyć w listopadzie bieżącego roku. Budżet 10 000 000 zł.

Tytuł: Odp: Do czego służy system EZD? - ankieta
Wiadomość wysłana przez: Robert2000 w Lipiec 08, 2015,
Chodzi mi o atakowanie archiwistów w sprawie braku wiedzy, co to jest system EZD. Znam trochę ludzi z archiwów i nie tylko, i większość umie scharakteryzować system EZD. Umieją odróżnić od systemu EZD systemy wspomagające elektroniczny obieg dokumentów.
Tytuł: Odp: Do czego służy system EZD? - ankieta
Wiadomość wysłana przez: Jarek w Lipiec 08, 2015,
Atakowanie? No dajże spokój ... Po to była ankieta żeby się zorientować jak to wygląda. Lepiej udawać że wszystko jest ok? Tak jak pisze ArchiwistaMOPS: trudno jest się na tym znać jeśli się tego nie używa, ale to też trzeba sobie wyraźnie powiedzieć. Osoby które nie wiedzą czym jest EZD nie powinny udawać ekspertów w wystąpieniach na konferencjach czy w artykułach, przy czym bardziej obciąża to pracowników uczelni parających się archiwistyką niż archiwistów państwowych. EZD tak samo nadaje się na obiekt badań naukowych jak instrukcja kancelaryjna. Przez niewiedzę EZD bywa postrzegane jako synonim dla wszelkiego posługiwania się dokumentem elektronicznym, wyłączny przejaw informatyzacji urzędów itd.
Praktykom, pracującym na co dzień w EZD brakuje wsparcia, nie dostarczą go im osoby które wiedzą mniej od nich.
Tytuł: Odp: Do czego służy system EZD? - ankieta
Wiadomość wysłana przez: MarcinP w Lipiec 08, 2015,
To która odpowiedź jest prawidłowa? Bo myślałem, że ta, na którą oddano najwięcej głosów...
Tytuł: Odp: Do czego służy system EZD? - ankieta
Wiadomość wysłana przez: Jarek w Lipiec 08, 2015,
Niektóre z powyższych postów sugerowały że odpowiedź jest zbyt oczywista, stąd, przyznam, przestałem myśleć o konieczności wskazania prawidłowej odpowiedzi. Dzięki za sprowadzenie na ziemię  :)
Większość uczestników ankiety (dziękuję że chciało się Wam w niej uczestniczyć!) odpowiedziała prawidłowo - żadne z opisanych działań nie opisuje przeznaczenia EZD. System ten nie służy do (wieczystej) archiwizacji, to bieżąca registratura, mieszcząca w sobie też archiwum zakładowe, ale z założenia służąca tylko do czasowego przechowywania dokumentów. System ten nie umożliwia też udostępniania danych bezpośrednio w tymże systemie. Kontrolowanie obiegu dokumentacji papierowej może być (i chyba zwykle jest) tylko jego ewentualną dodatkową funkcją. System ten nie umożliwia doręczania korespondencji urząd-obywatel drogą elektroniczną, umożliwia jedynie dokumentowanie takich doręczeń przy pomocy importowanych danych. Systemem teleinformatycznym umożliwiającym wymianę informacji między urzędami jest na ten moment zasadniczo ePUAP, a oprócz niego rzecz jasna szereg systemów tzw. dziedzinowych. Czym jest więc EZD? To zasadniczo elektroniczne akta spraw zamiast papierowych. Proste przełożenie zasad tworzenia dokumentacji ze starych instrukcji kancelaryjnych na postępowanie z dokumentacją elektroniczną. Konto użytkownika w systemie teleinformatycznym, z zasobami zapisywanymi w infrastrukturze informatycznej (nie na płytkach CD czy DVD!), dokumenty elektroniczne, metadane, podpisy elektroniczne i inne dane zapisywane w tych systemach (zgodnie z przepisami o informatyzacji) - zamiast dokumentacji papierowej.
Fajne/ciekawe jest to że to wszystko się zmienia i, powiedzmy za rok, te prawidłowe odpowiedzi mogą wyglądać inaczej - wewnętrzna archiwizacja w EZD może okazać się bardziej problematyczna niż się wydawało, kontrola wyjątków papierowych może stać się standardem dobrze opisanym w systemie, zautomatyzowany eksport/import danych z ePUAP już jest rzeczywistością którą wystarczy opisać jako konieczność, a wymiana innych danych zawsze jest też możliwa.
Tytuł: Odp: Do czego służy system EZD? - ankieta
Wiadomość wysłana przez: luke w Lipiec 09, 2015,
Oczywiście oddałem głos w ankiecie i znalazłem się w gronie 6 (słownie sześciu) szczęśliwców, którzy udzielili prawidłowej odpowiedzi  ;)  ;)
Do rzeczy jednak.
Nie do końca zgadzam się z Jarkiem w zakresie funkcjonalności systemu EZD,

System ten nie umożliwia też udostępniania danych bezpośrednio w tymże systemie. Kontrolowanie obiegu dokumentacji papierowej może być (i chyba zwykle jest) tylko jego ewentualną dodatkową funkcją. System ten nie umożliwia doręczania korespondencji urząd-obywatel drogą elektroniczną, umożliwia jedynie dokumentowanie takich doręczeń przy pomocy importowanych danych. Systemem teleinformatycznym umożliwiającym wymianę informacji między urzędami jest na ten moment zasadniczo ePUAP, a oprócz niego rzecz jasna szereg systemów tzw. dziedzinowych.

 pisałem wyżej o projektowanych funkcjonalnościach jednego z wiodących i chyba najbardziej znanych rozwiązań, czyli ezd PUW.
Rzecz jasna samo ezd nie służy do komunikacji z obywatelem, to oczywiste, ale patrząc na aktualny trend w rozwoju systemów ezd można zauważyć, że powoli w tym kierunku zmierzamy.
Zobaczmy taki wydumany i skrócony przykład z obywatelem, który ma konto na epuap i jest dość sprawny w kontaktach z tzw. elektroniczną administracją

obywatel pisze do urzędu - załóżmy że posiada konto na epuap i profil zaufany, pisze do urzędu, podpisuje pismo profilem i wysyła via ePUAP na publicznie dostępny adres (skrytkę) urzędu
urząd z wdrożonym ezd - pismo wpada do skrytki urzędu na EPUAP, stamtąd automatycznie jest przekierowywane do ezd, (zintegrowane poprzez API z ePUAP)
kancelaria rejestruje wpływ w RKP ezd (elektronicznym oczywiście) i przekazuje do właściwej jednostki do realizacji
kierownik jednostki dekretuje na naczelnika/koordynatora komórki lub samodzielnego pracownika
...
pracownik przygotowuje projekt odpowiedzi w postaci elektronicznej - w systemie (pisze w wordzie, writerze czy czymkolwiek innym) wyseparowanym lub zintegrowanym z ezd
następuje ścieżka akceptacji w systemie, następnie wysyłka (wybór adresata - zamiast tradycyjnego adresu, adres skrytki obywatela na ePUAP) /xxxx/SkrytkaESP w określonym trybie.
Obywatel pobiera sobie pismo ze swojego folderu Odebrane, w zakładce moje dokumenty. Oczywiście nie jest to proste a i świadomość urzędnicza nie jest specjalnie wielka.

Podsumowując,rozwój funkcjonalności ezd zmierza wprost do zapewnienia komunikacji elektronicznej na linii urząd - urząd, urząd - obywatel.
Zatem nawet w chwili obecnej można stwierdzić, że 1 osoba, która zaznaczyła jako prawidłową odpowiedź na pytanie: System EZD to: - system umożliwiający doręczanie korespondencji urząd-obywatel drogą elektroniczną, w tym kontekście może mieć rację.
Ale z drugiej strony zgadzam się z moim szanownym kolegą moderatorem, że nie jest to pierwotne przeznaczenie tego systemu, bo ma rację Jarek pisząc, że ezd
Cytuj
To zasadniczo elektroniczne akta spraw zamiast papierowych

Czy to rzeczywiście działa?
Tak, działa w moim urzędzie; nie stanowi to oczywiście jakiegoś dużego odsetka spraw załatwianego elektronicznie, ale jednak taka interakcja elektroniczna na linii urząd-obywatel funkcjonuje.

Natomiast tym postem chciałbym też zaprzeczyć generalnej negatywnej ocenie ePUAP. Zgadzam się z wieloma głosami o fatalnym wyszukiwaniu spraw możliwych do załatwienia, wydajności systemu, opóźnieniach, etc., ale niektóre sprawy rzeczywiście da się elektronicznie załatwić.
Jako przykład podam, że w ten sposób załatwiłem przez ePUAP trzy dowody osobiste (jedyna wizyta to odbiór dokumentu w wybranym przeze mnie urzędzie, ponieważ usługa jest odmiejscowiona) i 1 odpis aktu stanu cywilnego.
Tytuł: Odp: Do czego służy system EZD? - ankieta
Wiadomość wysłana przez: Jarek w Lipiec 09, 2015,
Rzeczywiście, chyba nieprecyzyjnie to określiłem. Poprzez integrację z ePUAP i za jego pomocą system EZD umożliwia doręczanie korespondencji, natomiast nie do tego służy, tak to powinno brzmieć. Nie jest to jego zasadniczym przeznaczeniem - mogłoby tej funkcjonalności nie być, a i tak system EZD pozostałby systemem EZD. Myślę że trochę mnie usprawiedliwia to samo założenie które przyświecało mi przy układaniu ankiety - wskazanie podstawowych funkcji EZD (elektroniczne akta spraw i elektroniczne rejestry) i zaznaczenie że reszta to dodatki. To próbuję wyjaśniać, w trakcie szkoleń i przy innych okazjach, tym którzy nie znają jeszcze EZD. Osobom które nie pracowały jeszcze w takim programie wydaje się niekiedy, że to bóg wie jakie fajerwerki, a potem okazuje się że to tylko listy plików i ich metadane, wyświetlane na mdłym tle. Inne nieporozumienie to przywiązywanie nadmiernej wagi do nośników informatycznych i ich składów - tymczasem to jest margines w takim systemie. Dokument elektroniczny nie równa się nośnik, EZD to system teleinformatyczny a nie kupka płyt CD.
Integracja z ePUAP i przywołana przez Ciebie Łukaszu lista projektowanych funkcjonalności w EZD PUW to już jest coś więcej niż elektroniczne sprawy i rejestry. Trochę się zżymałem na obudowywanie systemu tymi dodatkami, ale teraz muszę przyznać że to ma sens. Możliwości doskonalenia sposobu prowadzenia i gromadzenia dokumentacji w systemie czy wewnętrznego obiegu powoli się wyczerpują, perspektywę dalszego usprawniania pracy z dokumentem elektronicznym daje tylko integrowanie z zewnętrznymi systemami czy tworzenie narzędzi do wymiany danych.
Tytuł: Odp: Do czego służy system EZD? - ankieta
Wiadomość wysłana przez: Robert2000 w Lipiec 09, 2015,
Nigdzie w prawie nie funkcjonuje definicja systemu EZD, a co jest EZD, a co nie - decyduje NDAP. I taka jest brutalna prawda.
Tytuł: Odp: Do czego służy system EZD? - ankieta
Wiadomość wysłana przez: Jarek w Lipiec 10, 2015,
Twoja wypowiedź potwierdza moje założenia - nigdy dość zwracania uwagi na rzeczy - jak się okazuje nie dla wszystkich - oczywiste i banalne i przypominania o podstawowych zasadach. Po ostatniej nowelizacji definicję EZD znajdziesz już w przepisie zasadniczym dla archiwistyki, czyli w ustawie o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach.
Tytuł: Odp: Do czego służy system EZD? - ankieta
Wiadomość wysłana przez: luke w Lipiec 10, 2015,
W nawiązaniu do naszej dyskusji śpieszę poinformować, że w najnowszym lipcowym wydaniu IT w administracji znalazł się artykuł nt. ezd.
EZD nie tylko dla e-dokumentów autorstwa Artura Prasala i Jolanty Rybińskiej, pracowników UM Łodzi specjalizujących się w informatyzacji administracji.
Nie czytałem jeszcze całego, ale może ktoś już się zapoznał i ma jakieś spostrzeżenia. Wydaje się, że można polecić osobom, które chcą uporządkować podstawową wiedzę nt. ezd.
Na pierwszej stronie autorzy powołują się na wynik, dyskutowanego już na tym forum, badania Wpływ cyfryzacji na działanie urzędów administracji publicznej w Polsce w 2014 r.
w którym jak pewnie niektórzy pamiętają, w porównaniu z 2013 r., nastąpił spadek
Cytuj
liczby urzędów wskazujących ezd jako podstawowy sposób dokumentowania przebiegu załatwiania i rozstrzygania spraw

Piszą dalej autorzy:
"Systemu ezd nie można traktować wyłącznie jako zaplecza do realizacji usług elektronicznych świadczonych przez urząd. Nie służy on bowiem wyłącznie do zarządzania dokumentami elektronicznymi, które zostały przekazane do urzędu z wykorzystaniem elektronicznej skrzynki podawczej czy też pocztą elektroniczną".
System ezd stanowi podstawę dokumentowania przebiegu załatwiania i rozstrzygania spraw niezależnie od postaci dokumentów".

Reszta w artykule.

ps. warto pamiętać o zmianach dla sądów administracyjnych - Ustawą z dnia 10 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne .. wprowadzono zmiany w ustawie z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi . Zobowiązują one sądy administracyjne - od dnia 11 lutego 2017 r. do prowadzenia akt sprawy również w systemie ezd.
Tytuł: Odp: Do czego służy system EZD? - ankieta
Wiadomość wysłana przez: MarcinP w Lipiec 10, 2015,
Odróżnianie EZD od wspomagającego systemu elektronicznego obiegu dokumentów, który wykorzystywany bywa w systemie tradycyjnym - jest dość oczywiste. Tak samo oczywiste jest odróżnianie usług elektronicznych (e-usługi; e-PUAP) od EZD. Natomiast mnie oczywiste są dla mnie niektóre zapisy w instrukcji kancelaryjnej, które dotyczyć powinny EZD, dotyczą też systemu tradycyjnego, np. wymóg prowadzenia składu informatycznych nośników danych. Po co to? Czy nie wystarczyłoby, aby komórki przekazywały nośniki po prostu do archiwum na spisach zdawczo-odbiorczych? Po co bawić się w składy?...
Tytuł: Odp: Do czego służy system EZD? - ankieta
Wiadomość wysłana przez: Jarek w Lipiec 13, 2015,
Przecież dane na nośnikach nie pojawiły się wraz z EZD, ten system nie opiera się na nośnikach, pisałem o tym wyżej. Nośniki trzeba zachowywać wtedy gdy zawierają dane których nie da się skopiować do systemu (system EZD) lub nie da się wydrukować (system tradycyjny). To w praktyce niesie ze sobą trochę dodatkowych komplikacji, ale generalnie chodzi o gromadzenie w jednym miejscu tej specyficznej postaci dokumentacji, łatwiej zapewnić jej zachowanie. Gdyby tego nie było to zawsze jakieś płytki będą zostawały wśród dokumentacji papierowej i może szlag je trafić zanim zostaną przekazane.
Tytuł: Odp: Do czego służy system EZD? - ankieta
Wiadomość wysłana przez: MarcinP w Lipiec 13, 2015,
Nośniki nie pojawiły się wraz z EZD - wiadomo. Nie miałem na myśli EZD w ostatnim poście. Chodziło mi o przekazywanie do archiwum zakładowego nośników w systemie tradycyjnym, a nie w EZD. W systemie tradycyjnym jest wymóg ich przekazania najpierw do składów informatycznych nośników danych, a później do archiwum zakładowego. Ten skład informatycznych nośników danych w systemie papierowym jest zbędny - moim zdaniem...
Tytuł: Odp: Do czego służy system EZD? - ankieta
Wiadomość wysłana przez: Robert2000 w Lipiec 13, 2015,
Moim zdaniem, nie. My nośniki elektroniczne przechowywujemy w teczkach z dokumentacją papierową, i ... kompletnie nad tym nie panujemy. Jedyną czynność, jaką wykonujemy w stosunku do nich, to jest wyjmowanie ich z tych teczek w trakcie brakowania, bo inaczej pogoniłby nas zakład niszczący naszą dokumentację. A nośniki znajdujące się w teczkach o długotrwałym okresie przechowywania, nie mówiąc o kategorii A, to można se o kant du..y potłuc. Tak więc, gdyby istniał w naszym archiwum skład elektronicznych nośników danych, to byśmy mieli nad nimi nadzór. A propos kategorii A - jak ktoś kiedyś zorientuje się, że nośniki albo już zniszczały, albo nie da się odczytać z nich danych, to będzie afera na cztery fajerki.
Tytuł: Odp: Do czego służy system EZD? - ankieta
Wiadomość wysłana przez: MarcinP w Lipiec 13, 2015,
Skład to teoretyczny wymóg... Ale jeżeli ktoś chciałby mi przekazać teczkę z płytą, to odmawiam - nośniki muszą być na osobnych spisach i przekazane osobno.
Tytuł: Odp: Do czego służy system EZD? - ankieta
Wiadomość wysłana przez: Aleksander81 w Lipiec 14, 2015,
Witam,
ja tylko napomknę:
Nośniki elektroniczne powinny być do archiwum zakładowego przekazane osobnym spisem zd-od ale z pełnym tytułem i informacją z jakiej teczki zostały wyciągnięte oraz co 5 lat powinny być kopiowane jeżeli posiadają kategorię dłuższą niż B5
Tytuł: Odp: Do czego służy system EZD? - ankieta
Wiadomość wysłana przez: EwelinaP w Sierpień 20, 2015,
"Fetyszyzacja EZD"  ;D zgadzam się w 100%! W moim urzędzie tego nie ma, ale jak rozmawiam z osobami, które EZD mają, albo bardzo, bardzo chcą mieć, to z ich oczu bije fanatyzm  ;D Niestety większość z nas pracuje w systemie tradycyjnym, a niekiedy większe konferencje zdominowane są przez EZD. O szaraczkach grzebiących się ciągle w papierach trochę się zapomina.

Co do nośników, to ja od pracowników wymagam, żeby oddawali je na podstawie odrębnych spisów i trzymam osobno, a na ich miejscu w teczce jest formularz z informacją, że nośnik był i gdzie się znajduje.
Tytuł: Odp: Do czego służy system EZD? - ankieta
Wiadomość wysłana przez: luke w Wrzesień 15, 2015,
Tej fetyszyzacji nie rozumiem. Niektóre urzędy po prostu pracują z ezd i tyle. Część spraw jest wyłączona (katalog spraw wyłączonych jest załącznikiem do instrukcji kancelaryjnej) i załatwia się je papierowo, ba! chciałem napisać tradycyjnie :)
Moim zdaniem ezd po prostu ułatwia załatwianie spraw, przypomina o terminach, świetnie pokazuje aktualny status procesu akceptacji pisma, dokumentuje wszystkie poprawki wprowadzane przez przełożonych, etc.
Oczywiście pewnie znajdą się i minusy, ale po kilku latach pracy jest to po prostu naturalne środowisko w którym się pracuje.
Ale przy złych nawykach urzędników lub niskiej kulturze ich pracy, ezd też wiele nie zmieni. W klasie 0158 (współpraca pomiędzy komórkami) będzie prawie wszystko :) a opisy spraw okazują się tak naprawdę zbiorem luźnej myśli urzędniczej, ale to już zupełnie inna historia.
Tytuł: Odp: Do czego służy system EZD? - ankieta
Wiadomość wysłana przez: Hanna Staszewska w Wrzesień 16, 2015,
Zastanawiam się, jakie koszty ponosi urząd, który wprowadza EZD u siebie?
Czy te systemy wymagają jakiegoś specjalnego oprogramowania, licencji, sprzętu (np. skanerów)? Ile kosztuje wdrożenie?
Interesują mnie archiwa państwowe jako urzędy, więc zastanawiam się, ile będzie kosztować wdrożenie EZD we wszystkich archiwach państwowych?
Ktoś to policzył?
I ile czasu to będzie trwać? Sądząc po tempie obecnym: 10 lat? 20 lat?
A w skali kraju? Gdyby teraz wszystkie urzędy zapragnęły ochoczo wdrażać EZD, ile by to kosztowało?
A jeśli EZD będzie wdrażane tak jak do tej pory, to kiedy nastąpi informatyzacja wszystkich urzędów? Za 100 lat?


Tytuł: Odp: Do czego służy system EZD? - ankieta
Wiadomość wysłana przez: Berserc w Wrzesień 16, 2015,
Koszty są bardzo różne. Sam system to jedno do tego dochodzi bardzo często sprzęt do skanowania serwer/serwery, macierze dyskowe, urządzenia sieciowe, niezbędne licencje itp. Dużo zależy od przyjętej technologii, wielkości urzędu, poziomu skomplikowania struktury organizacyjnej, ilości posiadanych budynków (np. czy potrzebna jest jedna kancelaria ogólna czy więcej). Kwestia sprzętu to drugi element trzecim jest koszt niezbędnych szkoleń oraz późniejszego utrzymania systemu... Generalnie są to najczęściej koszty istotne. Oczywiście istnieje możliwość pozyskania środków z zewnętrznych źródeł czy pozyskanie systemu EZD "za darmo" - patrz tzw. podlaski ale cześć kosztów nawet w tym ostatnim przypadku zostaje.
Trwanie całego procesu to też istotny problem z mojego doświadczenie wiem jednak, że ten czas należy przede wszystkim dobrze wykorzystać: przygotować odpowiednie procedury, uprościć to co można, przeorganizować strukturę (gdzie się da) itd. Ale to już się dzieje i właśnie bardzo wiele urzędów "ochoczo" wdraża :). I to nie jest kwestia 100 ale 10 moim zdaniem lat. Wystarczy pomyśleć co na przykład eIDAS zrobi w przyszłym roku z sądami...

To wszystko są ważne kwestie ale problem moim zdaniem tkwi trochę gdzie indziej. Otóż większość urzędów w Polsce wdraża EZD "na własną rękę" w oderwaniu od innych urzędów. Oczywiście trochę się podpatruje, wzoruje czasem coś nawet wspólnie zrobi ale to za mało... Każde ministerstwo ma inny system. Urzędy centralne maja systemy inne niż podległe im terenowe. Nawet AP nie umieją się zdecydować na jeden i ciągle mało jest wniosków z pilotażowych wdrożeń. Oczywiście mi nie chodzi tutaj o wprowadzanie jakiegoś systemu jednego dostawcy i monopol. Dlaczego jednak nie udało się przełożyć doświadczeń z podlaskim systemem na większość urzędów? Wystarczyło ogłosić konkurs z dużą nagrodą - 10 - 20 mln na taki swoisty silnik systemu i dać go urzędom. Część wdrożyłaby go własnymi siłami, część zatrudniłaby do tego firmy... Do tego jeszcze rodzaj platformy/sklepu z aplikacjami dodatkowymi i według mnie to dałoby efekt znacznie szybciej i w rezultacie taniej! A teraz to już trochę za późno na to...
Tytuł: Odp: Do czego służy system EZD? - ankieta
Wiadomość wysłana przez: Robert2000 w Wrzesień 16, 2015,
Mógłbym napisać, jak wyglądają prace nad systemem EZD w Policji, ale to jeden wielki koszmar, więc lepiej jednak nie.
Natomiast co do 10 lat - na pewno nie. Te kilka przykładów, które znam, nie napawają mnie optymistycznie, wręcz przeciwnie. Dobór ludzi do pracy z łapanki, brak odpowiedniego przemyślenia koncepcji, opór urzędniczy - to wszystko są elementy, które zbyt często występują przy tego typu programach.
Tytuł: Odp: Do czego służy system EZD? - ankieta
Wiadomość wysłana przez: Kajka w Luty 27, 2018,
Podbijam temat.
Tytuł: Odp: Do czego służy system EZD? - ankieta
Wiadomość wysłana przez: Kajka w Kwiecień 17, 2018,
Atakowanie? No dajże spokój ... Po to była ankieta żeby się zorientować jak to wygląda. Lepiej udawać że wszystko jest ok? Tak jak pisze ArchiwistaMOPS: trudno jest się na tym znać jeśli się tego nie używa, ale to też trzeba sobie wyraźnie powiedzieć. Osoby które nie wiedzą czym jest EZD nie powinny udawać ekspertów w wystąpieniach na konferencjach czy w artykułach, przy czym bardziej obciąża to pracowników uczelni parających się archiwistyką niż archiwistów państwowych. EZD tak samo nadaje się na obiekt badań naukowych jak instrukcja kancelaryjna. Przez niewiedzę EZD bywa postrzegane jako synonim dla wszelkiego posługiwania się dokumentem elektronicznym, wyłączny przejaw informatyzacji urzędów itd.
Praktykom, pracującym na co dzień w EZD brakuje wsparcia, nie dostarczą go im osoby które wiedzą mniej od nich.
Pełna zgoda.