Autor Wątek: Archiwista zakładowy - awansowanie  (Przeczytany 19226 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline albinka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 83
Archiwista zakładowy - awansowanie
« dnia: Kwiecień 11, 2008, »
Witam

czy archiwista może podnosić swoje kwalifikacje i zostać, np. archiwistą mianowanym, jak np. nauczyciel, bankowiec, bibliotekarz itp. Jakie przepisy regulują to zagadnienie?

PS. Nie mam na myśli poszczególnych stopni kursu (np. I, II ...) archiwalnego, bo to coś zupełnie innego :)

Pozdrawiam A.
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2010, wysłana przez Jarek »

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Archiwisto i co dalej ????
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 11, 2008, »
albinko, nie słyszałem nigdy o mianowanych bankowcach czy bibliotekarzach. Obawiam się równiez że nie ma czegoś takiego jak archiwista mianowany. Owszem, archiwiści państwowi, w ramach służby cywilnej, jako pracownicy administracji państwowej mogą zostać urzędnikami minanowanymi, podobnie zresztą jak archiwiści zakładowi zatrudnieni w urzędach państwowych. Zawód archiwisty nie jest zawodem regulowanym, tj. można go wykonywać bez posiadania specjalnych uprawnień - za wyjątkiem prywatnych przechowawców dokumentacji osobowej i płacowej.
Jarek Orszulak

Offline wioletta

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 2
Odp: Archiwisto i co dalej ????
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 13, 2008, »
A co w takim razie ze stopniami: młodszy dokumentalista, dokumentalista, młodszy archiwista, archiwista, starszy archiwista i kustosz?  ???

Offline Necho

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 36
Odp: Archiwisto i co dalej ????
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 14, 2008, »
A co w takim razie ze stopniami: młodszy dokumentalista, dokumentalista, młodszy archiwista, archiwista, starszy archiwista i kustosz?  ???

Kryteria awansu zawodowego w Służbie Cywilnej są tak otwarte, że aż nieistotne  ;D. Co za tym idzie awans na kolejne stanowiska niekoniecznie musi wiązać się ze zmianą zakresu wykonywanych obowiązków, czy tym bardziej z zarobkami. Wszystko tak naprawdę zależy od kierownika danej jednostki.
Jedyna pewna możliwość awansu to ta, o której pisał Jarek, a więc na urzędnika mianowanego.

Offline EwelinaP

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 392
  • Płeć: Kobieta
awans na urzędnika
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 20, 2010, »
Gdzieś już pojawił się wątek o drodze awansu w przypadku archiwistów. Ja mam jednak pytanie bardziej, że tak to nazwę, techniczne. Jak wygląda droga awansu? W regulaminie mojego urzędu archiwista jest pracownikiem pomocniczym, w sensie tak jak np. sekretarka. Czy to prawda, że przy zmianie w regulaminie statusu archiwisty na urzędnika wymaga rozpisania nowego naboru? Czy to odbywa się właśnie w drodze awansu jednego pracownika? '
Dodam, że mam wyższe wykształcenie na kierunku archiwistyka, a teraz robię sobie dodatkowo 2-letnie studium z prawa i administracji (bo podyplomówek w moim mieście nie ma). Pracuję w zawodzie, jeśli liczyć staż, prawie trzy lata, a w obecnej jednostce, 1,5 roku.
Tak się zastanawiam, czy jest możliwość awansu bezpośredniego i zgodnie z tym zmiana regulaminu, czy faktycznie najpierw trzeba zmienieć odpowiedni przepis, a potem zrobić nowy nabór. Czy ma ktoś może doświadczenia w tej sprawie? No i od kogo powinna wyjść inicjatywa?

Offline luke

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 433
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Archiwista zakładowy - awansowanie
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 20, 2010, »
Witam,
rzeczywiście "gdzieś" pojawił się już wątek awansu, stąd scalenie Twojego.

Offline albinka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 83
stopnie zawosowe archiwisty
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 10, 2010, »
Witam
czy ktos moze mi udzielic informacji na temat: adiunkta archiwalnego, kustosza archiwalnego, starszego asystenta archiwalnego, starszego dokumentalisty dyplomowanego, starszego archiwisty. Jakie trzeba miec wyksztalcenie, kursy i tp. odpowiednie do tych stanowiski??

[Pytanie przekleiłem do tego wątku, jako że również dotyczy awansu zawodowego archiwistów. Jarek]
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 15, 2010, wysłana przez Jarek »

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: stopnie zawosowe archiwisty
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 10, 2010, »
W jakiejż to instytucji używa się tak cudacznych nazw stanowisk?
Jarek Orszulak

Offline muniekdm

  • archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Archiwista zakładowy - awansowanie
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 13, 2010, »
Mam pytanie trochę a propos. Chodzi o kwestię dotycząco zatrudniania. Pracuję w sądzie i w momencie zmiany przepisów automatycznie przeszedłem do grupy urzędników bez konieczności odbywania stażu urzędniczego. Zostałem potraktowany tak jak informatycy, gdzie są to stanowiska samodzielne specjalistyczne.
Jednakże na dzień dzisiejszy pojawił się konkurs w pewnej prokuraturze i jest to konkurs na stanowisko archiwisty na staż urzędniczy. Czy jest to właściwie, czy archiwiści muszą odbyć takowy staż, skoro posiadam już stosowne wykształcenie i staż pracy. Ciekawi mnie, jaki jest w tym czasie status archiwisty, bo chyba nie referent stażysta?

Offline albinka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 83
Odp: Archiwista zakładowy - awansowanie
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 14, 2010, »
witam ponownie

podalam ten watek, poniewaz wyczytalam w rozporzadzeniu ministerialnym, iz archiwista z wyksztalceniem srednim (+ ewentualnie kurs archiwalny) jest tylko archiwista i takie wynagrodzenie pobiera. Natomiast archiwisci z wyksztalceniem wyzszym sa traktowani jako "starsi archiwisci" i takie tez wynagrodzeni pobieraja.
Sama wiec nie wiem jak to jest. Moze ktos sie orientuje w temacie?
Pozdrawiam
A.

Offline marcia

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 305
  • Płeć: Kobieta
Odp: Archiwista zakładowy - awansowanie
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 15, 2010, »
Ja mam wykształcenie wyższe, historia ze specjalnością archiwalną i jestem inspektorem. Przy podejmowaniu pracy wytłumaczyli mi, że wg przepisów w moim urzędzie i wg wartościowania na stanowisko inspektora (praca w archiwum zakładowym) wystarczy wykształcenie średnie. W takim przypadku dokształcanie się  w kierunku archiwalnym nie skutkowałoby awansem :/
"Życie jest zbyt krótkie, by było małe." B. Disraeli.

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Archiwista zakładowy - awansowanie
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 15, 2010, »
Muniekdm, Twoje pytanie w zasadzie nie powinno być kierowane do archiwistów, dotyczy tak naprawdę ogólnych zasad zatrudniania pracowników sądów i prokuratur, jest na to ustawa i rozporządzenia wykonawcze do niej - jak sądzę w sądzie nie powinno być problemu z dostępem do przepisów ;) Przepisy te określają w jakich sytuacjach możliwe jest zwolnienie z odbywania części lub całości stażu.

Co do pozostałych sytuacji - to wszystko zależy od instytucji w której się pracuje - inne przepisy obowiązują w Polskiej Akademii Nauk, inne w samorządach, inne w administracji rządowej (w tym w archiwach państwowych). Zawsze, czy prawie zawsze jest w tych przepisach jakaś "drabinka" stanowisk, ale NIE MA wspólnych zasad awansowania dla wszystkich archiwistów we wszystkich możliwych archiwach ...
Jarek Orszulak

Offline archeo

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 31
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Archiwista zakładowy - awansowanie
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 16, 2010, »
w Urzędach archiwista jest traktowany jak magazynier - w tabelach zaszeregowania gdzieś poniżej sprzątaczki, więc lepiej być biurwą ds. archiwum, np. referentem ds. archiwum, st. referentem, podinspektorem, potem inspektorem, st. inspektorem, specjalistą ds. archiwum, itd  ;)
pozdrawiam serdecznie :)

Offline marcia

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 305
  • Płeć: Kobieta
Odp: Archiwista zakładowy - awansowanie
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 18, 2010, »
U mnie to jak jakiś urzędnik schodzi po dokumenty pierwszy raz, to się dziwi ile tu kurzu i się tak dusi, że pięciu minut wytrzymać nie może :D praca w archiwum zakładowym jest baaaardzo niedoceniana i prawie nikt nie ma pojęcia, jak to wygląda, znosiliby tylko śmieci (np. gazety) i się dziwią, że nie chcemy ich przyjmować :/
"Życie jest zbyt krótkie, by było małe." B. Disraeli.

Offline EwelinaP

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 392
  • Płeć: Kobieta
Odp: Archiwista zakładowy - awansowanie
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 13, 2010, »
Marcia! Dokładnie takie samo przekonanie panuje u mnie w urzędzie!
Dowiedziałam się, że jest możliwe "przekształcenie" stanowiska archiwisty z pomocniczego na urzędnicze na zasadzie zmiany regulaminu urzędu. Jestem w trakcie dokształcania z administracji (do tej pory mam "tylko" magistra z archiwistyki). Jak zdam egzamin, to czeka mnie biurokratyczna batalia z szefostwem. Ile to się człowiek musi namęczyć dla tych kilku złotych więcej...