Internetowe Forum Archiwalne > System informacji o zasobie archiwów państwowych

internetowy PRADZIAD

(1/2) > >>

ibupro:
Ostatnio ktoś fachowy pomajstrował przy Pradziadzie i tak jakby uczynił go przyjaźniejszym dla użytkownika, taki chyba miał zamiar - chodzi o wyszukiwanie już nie tylko konkretnych urzędów, parafii czy okręgów bożniczych, ale wg gmin i powiatów (dobrze mi się wydaje, że tego do niedawna nie było?). I tak sobie dla próby wpisałem nazwę powiatu "Chełm" - czego to nie wyrzuciło, miejscowości od Bugu do Odry, od moża do Tatr , chełmy, chełmna i chełmopodobne ;) Chyba nie o to chodzi użytkownikowi, który szuka akt z konkretnej okolicy i chce szybkiej informacji. Wydaje mi się, że należy jeszcze  dopracować tę wyszukiwarkę. A  tak na marginesie - wyszukiwarka szuka wg przedwojennego podziału na gminy i powiaty, a przecież w ap'ach jak na razie mamy przede wszystkim akta sprzed I wojny a podział administracyjny przed i po 1918 r. nie jest tożsamy.

Anna Laszuk:
Spieszę przypomnieć, że wyszukiwarka w bazie PRADZIAD w takiej postaci funkcjonuje od początku czyli od 2002 r., kiedy pierwszy raz dane o aktach metrykalnych i stanu cywilnego udostępnione zostały w Internecie.
Użytkownik, który zna tylko nazwę lub jej część, wpisuje to, co wie, w pierwszym polu, wówczas program przeszukuje zawartość 4 pól wymienionych w informacjach o bazie. Jeśli chce zawęzić wynik wyszukiwania, wpisuje inne znane informacje.
Co do podziałów administracyjnych - dodano w bazie danych informacje, które mogą pomóc ustalić dokładne położenie poszukiwanej miejscowości, co jest istotne zwłaszcza w przypadku powtarzających się nazw miejscowych. Podstawą ustalania położenia był podział administracyjny obowiązujący w czasie tworzenia bazy i wykonywania kwerendy w archiwach. W przypadku miejscowości, które obecnie są poza terenami Polski, przyjęto ich przynależność administracyjną w okresu międzywojennego, opierając się na skorowidzu nazw miejscowych Bystrzyckiego. Do tego skorowidza, jak i do wykazu nazw urzędowych z okresu powojennego łatwiej dotrzeć niż do informacji o podziałach administracyjnych sprzed 1918. Przypominam, chodzi o ustalenie położenia miejscowości i jej przynależności terytorialnej do konkretnego archiwum, a nie odtworzenie podziałów administracyjnych z okresu wytworzenia akt. O tym można pisać we wstępach do inwentarzy

crash0:
PRADZIAD na stronie NDAP zaktualizowany ;)
Wg wcześniejszej informacji (baza z roku 2012) obecnie została zaktualizowana do wersji na koniec roku 2015.
Dokonano także ostatniej aktualizacji* bazy ELA, która w większości archiwów nie była już prowadzona. Dane odzwierciedlają stan na rok 2015.

* aktualizacja w sensie zebrania danych. Trudno wskazać, które archiwa aktualizowały bazę na przestrzeni ostatnich lat, a które nie.

crash0:
Jeszcze przed Świętami, użytkownicy otrzymają "upgrade" aktualizacji bazy PRADZIAD, w wersji finalnej dotyczącej stanu w archiwach państwowych na koniec 2015 roku. Modyfikację czeka także zawartość bazy IZA.
PS. Prawdopodobna data aktualizacji 21 grudnia.

ibupro:
Przy okazji następnej aktualizacji Pradziada proponuję uaktualnić do obowiązujących zasad ortograficznych/gramatycznych stosowany termin "alegata". Poprawnie po polsku powinno być "alegaty": http://sjp.pwn.pl/slowniki/alegat.html
Nieładnie wygląda, gdy na stronie poważnej instytucji utrwala się błędy językowe.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej