Autor Wątek: Kategoria archiwalna - akta spraw sądowych  (Przeczytany 6896 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline iwona33

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 1
Kategoria archiwalna - akta spraw sądowych
« dnia: Styczeń 19, 2008, »
Witam
Bardzo prosze o wyjaśnienie paragrafu 32 w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwo.ści z 5 marca 2004r. w sprawie archiwizowania akt spraw sądowych: "Akta zakonczonych do dnia 18 grudnia 1975r. spraw: ze stosunków rodzinnych z wyłączeniem spraw o rozwód; spadkowych; własności nieruchomości i prawa rzeczowe ograniczone na nieruchomościach, niezaliczone do kat. A na podstawie przepisów obowiązujących po tym dniu, zostają zaliczone do kat.A i przechowuje się je przez okres 50 lat."
Jestem archiwistą w sądzie rejonowym, gdzie są spore zaległości w brakowaniu. W wydziale cywilnym znajduja się jeszcze akta od 1951r., natomiast w wydziale rodzinnym mam około 17 mb akt Opm i Nsm nawet z lat 50-tych. Czy w związku z tym paragrafem zaliczają się teraz one do kat. A?
« Ostatnia zmiana: Marzec 06, 2010, wysłana przez Jarek »

Offline muniekdm

  • archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przepisy archiwalne
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 21, 2008, »
Witam
Akta spadkowe mają kat. B-50. Jednak z doświadczenia wiem, iż AP nie wydają zgody na ich niszczenie, mimo iż okres przechowywania już minął. Natomiast akta Opm i Nsm mają kat. B-30. Wyjątkiem są sprawy dot. przysposobienia dziecka (kat. A). Natomiast akta spraw rozwodowych mają kat. B-30. Mówi o tym par. 31 (o ile dobrze pamiętam).

Offline rkb

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 28
Odp: Przepisy archiwalne
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 23, 2008, »
"§ 32. Akta zakończonych do dnia 18 grudnia 1975 r. spraw: ze stosunków rodzinnych z wyłączeniem spraw o rozwód; spadkowych i o własność nieruchomości i prawa rzeczowe ograniczone na nieruchomościach, niezaliczone do kategorii A na podstawie przepisów obowiązujących po tym dniu, zostają zaliczone do kategorii A i przechowuje się je przez okres 50 lat."

Trochę ten paragraf zaciemnił sprawę. Powoduje jednak to, że tam gdzie nie przeprowadzono brakowania do roku 2004, sprawy oznaczane sygnaturami "Opm" "Op"i "Nsm" stają się materiałami archiwalnymi. Ale jest jeszcze lepiej bo nie jestem pewny czy oby sprawy alimentacyjne do 1975 wg tej nowelizacji nie stają się kategorią A, a rozwody tymi samymi przepisami zostały przekwalifikowane na B 30.