Autor Wątek: Akta kombatantów  (Przeczytany 7877 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sylwester Rękas

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 26
Akta kombatantów
« dnia: Styczeń 17, 2008, »
Witam,
Przejęliśmy ostatnio materiały ze Zwiazku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych...Oczywiście w zespole są akta również ZBOWID. Akta są dość ciekawe, oprócz spraw zwiazanych z funkcjonowaniem związku (sprawy organizacyjne, protokoły z zebrań, sprawy socjalne, dot.odznaczeń, odsłoniecia pomników, itp), jest również świetny materiał historyczny dot. II wojny światowej - wspomnienia, relacje, życiorysy, zdjęcia. Zabieram się powoli do porządkowania tego. Wziąłem naszą szarą biblię żeby znaleźć jakieś wskazówki - no nie znalazłem. Z pewnością w końcu bym gdzieś coś znalazł, ale jak to w Oddziale Zamiejscowym - brakuje czasu, więc pozwolę sobie pójść na łatwiznę i zwrócić się domoich bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek z próśbą o pomoc.. ;D

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
Odp: Akta kombatantów
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 18, 2008, »
No tak, archiwalne wersety nie na wiele tu się przydadzą, bo przepisów metodycznych dot. porządkowania akt organizacji nie ma :)

Warto natomiast zajrzeć na stronę NDAP, żeby zobaczyć, jak akta zbowidowskie opracowano w innych archiwach. I żeby uniknąć ewentualnie błędów, które inni popełnili. Chodzi tu przede wszystkim o prawidłowe rozpoznanie przynależności zespołowej materiałów, bo mogły tu znaleźć się bardzo rozmaite archiwalia, będące np. spuścizną po innych organizacjach kombatanckich, poprzednikach ZBoWiD lub akta następców. Na to trzeba zwrócić uwagę, żeby nie tworzyć jakichś hybrydowych zespołów złożonych, jeśli się da (tzn. nie występuje sukcesja czynna), należy wyodrębniać zespoły proste, będące wytworem jednego twórcy. 
To są oczywiście bardzo ogólne uwagi, związane z początkowym etapem porządkowania, jeśli w trakcie pracy pojawią się konkretne problemy i napiszesz o nich, chętnie podyskutujemy :)

Offline Sylwester Rękas

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 26
Odp: Akta kombatantów
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 22, 2008, »
No tak... sprawdziłem w innych archiwach - Radom opracował akta ZBOWiD. Właściwie to to samo mniej więcej co u nas. Nazwali zespół ZBOWiD Zarząd Wojewódzki w Radomiu, w innych nazwach dali Związek Kombatantów RP i bylych Więźniów Politycznych Zarząd Okręgwowy w Radomiu. Akta ZBOWiD stanowią większość - ZWKibWP istnieje od 1994 r. dopiero. Struktura organizacyna pozostała ta sama, zmienił się statut, niektóre formy działalności.
Będę się wspierał ich inwentarzem, ale jak będę miał wątpliwości (które na pewno się pojawią) dam znać..
:)

Tomek

  • Gość
Odp: Akta kombatantów
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 22, 2008, »
też kiedyś siedziałem nad zbowidem, ale był to tylko szczebel powiatowy:
http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/sezam.php?l=&mode=show&zespoly_id=48397

W zeszłym roku trafił mi się ale tylko do inwentaryzacji ZBoWiD z Opola ale jakieś szczątki przejęte nie wiadomo kiedy i po co. Czego tam nie było. Jeden śmietnik. Kupę fatalnej jakości odbitek zdjęć (na jakieś wystawy?) i trochę relacji. Samych akt organizacji nie było. Do tej pory przechowują je ich prawni następcy.